Бодибилдинг суплементи

Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Да прашам дали Titanium Pro Flex 7 е добар за почеток вежбање во домашни услови + протеин имам 16 години и имам килажа околу 58 кг. и сега сакам да качам некое кило повеќе?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Напумпаност нема некоја голема разлика. Ама цируклуација дефинитивно, знам дека се поврзани но не е ефектот толку силен како кај аргинин-от.
4.2. Angiogenesis
Angiogenesis is the process of forming new blood vessels, and is of concern to both cardiovascular health (microcirculation) and cancer metabolism (fuelling tumor cells). Taurine appears to be able to activate angiogenesis (via Akt and via PI3K, FAK via Src, and ERK via MEK) and accelerate endothelial cell proliferation (via Cyclin D1/B), and angiogenesis appears to mediated from outside the cell as inhibiting taurine uptake with beta-alanine actually increased these effects.

examine.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22130357
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
4.2. Angiogenesis
Angiogenesis is the process of forming new blood vessels, and is of concern to both cardiovascular health (microcirculation) and cancer metabolism (fuelling tumor cells). Taurine appears to be able to activate angiogenesis (via Akt and via PI3K, FAK via Src, and ERK via MEK) and accelerate endothelial cell proliferation (via Cyclin D1/B), and angiogenesis appears to mediated from outside the cell as inhibiting taurine uptake with beta-alanine actually increased these effects.

examine.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22130357
Да да читав. Бета аланин не сум користел, а не сум ни билдер - но спортувам редовно. Тауринот е многу подобар него што мислев за цуркулација - исто така добар е за тахикардии и анксиозност/нервоза/депресија - додатен бонус е што буста T. Препорачувам, ефтин е 8$ 220гр.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Да да читав. Бета аланин не сум користел, а не сум ни билдер - но спортувам редовно. Тауринот е многу подобар него што мислев за цуркулација - исто така добар е за тахикардии и анксиозност/нервоза/депресија - додатен бонус е што буста T. Препорачувам, ефтин е 8$ 220гр.
ова од iherb? ако да пушти линк и колку беше исто препорачаната дневна доза и кога се пие
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Што мислиш за Таурниот? го користам и имам одлични придобивки, како - регулација на инсулин, циркулација, расположение, кондиција итн.
Тоа што го читав за таурин е сам што регулира инсулин и го намалува шекер. Каков е конкретно резултат ? Сигурен дека тоа стварно е од примање на таурин а не се работи за плацебо ефект?
И напиши кај го купи можда да пробам и јас да видам...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тоа што го читав за таурин е сам што регулира инсулин и го намалува шекер. Каков е конкретно резултат ? Сигурен дека тоа стварно е од примање на таурин а не се работи за плацебо ефект?
И напиши кај го купи можда да пробам и јас да видам...
Не е пласебо, сум тестирал многу суплементи - исфрлив 95% од нив ако е пласебо немаше ни 1 да исфрлам. Имаш горе линкови со докази и студии. Земи го од iherb, ако си пиел хемии или w/e можеби подобар резултат ќе имаш со аргинин, подобар е за билдинг, тауринот е со далеку по широк спектар на ефикасност и по полезен генерално, но стрикно за бидлинг аргининот е подобар најверојатно. Комбинација од 2-те би била идеална.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Има во ГТЦ на 2 спрат што е продавницата за суплементи една одлична зделка.

5kg MyProtein Impact Whey + гратис 250g Creatine Monohydrate за 5000денари. Ќе те трае доста долго во зависност колку дози земаш (3-6 месеци). Myprotein е позната компанија, нема да згрешиш со нив :)

За квалитет ON Gold Standard 100% сум чул дека е најдобрата сурутка, ама ги немам пробано.
Многу ми е тоа + креатинот ќе остане (несакам да земам креатин).
Има ли од овој протеин помало пакување, или друг предлог?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Многу ми е тоа + креатинот ќе остане (несакам да земам креатин).
Има ли од овој протеин помало пакување, или друг предлог?
Имa oд 2.5кг и oд 1кг пaкувaње. Првиoт е oкoлу 2800 a втoриoт ~1300.

Не ме земaј зa збoр сo цениве, нaјубaвo дa прaшaш. Oвoј прoтеин е нaјисплaтлив вo oднoс нa ценa и квaлитет пo мoе мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom