BNP PARIBAS OPEN INDIAN WELLS 2017

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555



Еден од најголемите тениски комплекси во светот, чиј централен терен може да прими околу 16.00 0 гледачи во наредните 10 дена ќе ги смести најдбрите тенисери и тенисерки во Калифорниската пустиња. Малото место од 5000 жители, го носи и епитетот како најдобар турнир после четирите гренд-слема.







Новак Ѓоковиќ минатата година ја освои третата последователна титула во ИВ и со 5 вкупно е најтрофеен на овој турнир. Во финалето беше подобар од Милош Раониќ со 6-2,6-0. Во конкуренција на жени најдобра беше Викторија Азаренка совладувајќи ја Серена Вилијамс со 6-4,6-4, но оваа година нема да биде во можност да ја брани титулуата поради мајчинство.

Серена Вилијамс се откажа од турнирот и со тоа повторно ја губи првата позиција од Анџелик Кербер на Вта листата.

Во дубл славеа Ербер и Мау против Сок и Посписил со 6-3,7-6,а во женскиот дубл најдобри беа Бетани Матек Сендс и Коко Вандевенге кои беа подобри од Јулија Гергес и Каролина Плискова (4-6,6-4,10-6).


Официјален сајт на турнирот
Распоред на играње
Твитер
Фејсбук
Јутуб канал
Инстаграм

Ждребот во моментот е live, така да кога ќе излезе целосно ќе го постирам.



Рафа - Роџер 4то коло, аирлија :D
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Последната четвртина од жребот.
17198363_1291204954248254_677252108_n.png
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.896
Zdrebot odlichen, ama da bevme nekoja godina ponazad..

Ovaka samo izgleda atraktivno za oko, a tesko deka od toa potencijalno 1/4 finale bi se ostvarilo 100%
Djokovic kako 'igra' i kolku toa se zamara so tenisot vo posledno vreme moze da go primi uste vo duelot so DelPo, pa i da ne stigne do duel so eden od Fed/Nadal ili obratno.

Mari najveke iskoristi/uva od ovaa situacija momentalno, a ne igra nekoj wow tenis.

Od mladite aber da se nemalo i konecno da vidime nekoe osvezuvanje, osven Rud (ili kako i da beshe deteto) od Norveska i tuk tamu Thiem, ma da i toa e nekako prolazno..
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Zdrebot odlichen, ama da bevme nekoja godina ponazad..
Да бевме година поназад не ќе беше можно, како последица на ретардираните коинциденции, форма на играчите итн доведе до ваква можност т.е. да бидат рангирани како што се.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
После 2те финалиња на Рафа оваа година и после толку болни порази, загубив малку надеж дека можи да дотура до финале па и да освои, незнам што се дешава, се е у негова глава сега, мора да се загриза некоја титула за пред РГ и остатокот од сезоната, барем сега кога е Џоковиќ 0.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Овај Томич треба да го репнат 3-4 месеци казна да не смее да игра тенис, ако му дојде умот добро, ако не повторно и повторно. Кој е лигуш е во прашање, не можам да разберам. Се влечи по теренот како желка, си мислиш рекреативно со татко му игра тенис.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Овај Томич треба да го репнат 3-4 месеци казна да не смее да игра тенис, ако му дојде умот добро, ако не повторно и повторно. Кој е лигуш е во прашање, не можам да разберам. Се влечи по теренот како желка, си мислиш рекреативно со татко му игра тенис.
Треба да се воведе некој психички тест, IQ тест или што знам јас, некој си селективен процес пред станување тенисер. Секакви ретарди станаа тенисери. :icon_mrgr:
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Треба да се воведе некој психички тест, IQ тест или што знам јас, некој си селективен процес пред станување тенисер. Секакви ретарди станаа тенисери. :icon_mrgr:
Па не знам што да речам, го гледав мечот 50 минути му беа потребни на факинг Фратанџело да дојде до 6-2 5-2 позитива и сервис за меч, што е многу, многу е...
Без потценување на Фратанџело, меѓутоа она што го прикажа Томиќ денес и неговата заинтересираност, тешко дека би успеал и мене да ме победи, од проста причина што имаше еден тон неизнудени грешки и што не претрча повеќе од 200 метри цел меч.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Дал је могуче Рафа кој на секој меч пристапува како да е финале на слем, без разлика дали е сингл или дубл, да земе рекреативец ко Томич за дубл партнер. :pos::pos::pos:
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Енди загуби од Поспишил ало, кај сте :icon_mrgr:

Да изгуби Новак од Едмунд вечер одма 45 мислења ќе има :LOL:
Се согласувам, се во свое време. Штета што е закажан за покасно, во спротивно до сеа ќе беше преплавена темава :P
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Одличен Новак во првите 6 гема, води со 4-2.

За прв пат ако не се лажам ова сезона нема курчобол фаца, се бодри себе цело време и го има фокусот за сега...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.571
Одличен Новак во првите 6 гема, води со 4-2.

За прв пат ако не се лажам ова сезона нема курчобол фаца, се бодри себе цело време и го има фокусот за сега...
Се бодреше и во Акапулко па... :D
Далеку е сеуште од неговото ниво, воопшто не личи на стариот Новак.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Трето коло дуели од последната четвртина :

Nadal - Verdasco
Federer - Johnson
Kyrgios - Zverev
Djokovic - Del Potro

:pipi:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom