Binance and Trading212 ( почетник во овој свет на инвестирање)

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Добар ден….
Почнав полека да учам и да влегувам во светот на инвестирање…За крипто почнав на binance додека за акции почнав на trading212…За почеток вложив по 50$ на двете но планирам сега од секоја плата малку да го качам износот , па ме интересира некои искуства за овие две платформи и дали се legit да не си ги вложувам џаба парите …Исто така секој совет би бил добредојте пошто сум почетник во оваа taboo тема за мене…Некои страници , луѓе , канали , книги со материјал што ке ми помогне побрзо да научам

Благодарам луѓе
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.946
Поени од реакции
24.119
Добар ден….
Почнав полека да учам и да влегувам во светот на инвестирање…За крипто почнав на binance додека за акции почнав на trading212…За почеток вложив по 50$ на двете но планирам сега од секоја плата малку да го качам износот , па ме интересира некои искуства за овие две платформи и дали се legit да не си ги вложувам џаба парите …Исто така секој совет би бил добредојте пошто сум почетник во оваа taboo тема за мене…Некои страници , луѓе , канали , книги со материјал што ке ми помогне побрзо да научам

Благодарам луѓе
Здраво живо Кико.

За почеток оди на странава:


и отвори си профил, бесплатно е. После тоа ќе одиш тука:


и тука:


вкупно 443 лекции, најмрзлив да си по 1 лекција на ден за година и три месеци ќе ги поминеш. Ако си малку поажурен процесот можеш да го скратиш на од прилика 3 до 4, се испод тоа би било поминување на материјалот на брзинка и неефективно учење.

Лекциите се поделени буквално како да почнуваш нормален образовен процес од предшколска возраст преку детска градинка до дипломирање на факултет. Значи се почнува од точка немаш поима од ништо. Мој совет е да не почнуваш со инвестиции на висстински пари додека не ги поминеш двата курса. Генијални се и што е исто битно, бесплатни се. Треба да знаеш што се јапонски свеќи, ценовно формирачки патерни, менаџмент на ризик, барем најбитните индикатори и мерки како движечки просеци (прости и експоненцијални), фибоначи проширувања и повлекувања, индекс на релативна сила, болинџерови стеги, стохастички двигател и слично. Па анализа на повеќекратни временски интервали и зошто пократките не смеат да се во сукоб со подолгите затоа што подолгите се секогаш поцврсти и конзистентни. После тоа, фундаментални анализи и зошто не смееш со прст да мрднеш пред да го видиш дневниот распоред на оваа страна на пример (има и други):

https://www.forexfactory.com/

Кога ќе поминеш се ова има повеќе професионалци кон кои можеш да се обратиш меѓу кои еден од подобрите канали за тренинг, едукација и поддршка е овој:


Кошта 20 фунти месечно или околу 1500 денари ама затоа има интензивна едукативна програма за понапредно ниво на обични валути, крипто и берзански индекси. Ама ова е понапредно ниво и кога ќе ги пројдеш горните. Овие имаат и дискорд група и прилично се активни и нудат поддршка на прашања и слично.

Се вон ова ти е ефективно коцка. Легитимност не е лошо да проверуваш на trustpilot ама сепак најсигурна варијанта ти е дали платформите се регулирани од соодветните финансиски регулатори во земјите во кои им е седиштето при што адреси во земји од т.н. трет свет се секогаш ризични со регулација затоа најдобро е да се водат под ЕУ, САД, Јапонија, Канада, Австралија, Нов Зеланд или Обединетото Кралство. Регулаторни институции за нив се:

JurisdictionRegulatory Agency
United StatesCommodity Futures Trading Commission (CFTC)
National Futures Association (NFA)
JapanFinancial Services Agency (FSA)
United KingdomFinancial Conduct Authority (FCA)
CanadaInvestment Industry Regulatory Organization of Canada (IIROC)
EUCyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
EUMalta Financial Services Authority (MFSA)
SingaporeMonetary Authority of Singapore (MAS)
Hong KongSecurities and Futures Commission (SFC)
AustraliaAustralian Securities and Investments Commission (ASIC)
New ZealandFinancial Markets Authority (FMA)

Со среќа.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
461
Поени од реакции
659
Одлично си направил гледај во слободно време да пратиш берза https://tradingeconomics.com/stocks
и информации во врска со акциите што си вложил, прати информации во врска со производство, продажба глобална економија, пазарот како се движи, како ќе се движи секоја информација е битна како би можел да играш на пазарот да можеш секако во иднина да заработиш..
 

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Здраво живо Кико.

За почеток оди на странава:


и отвори си профил, бесплатно е. После тоа ќе одиш тука:


и тука:


вкупно 443 лекции, најмрзлив да си по 1 лекција на ден за година и три месеци ќе ги поминеш. Ако си малку поажурен процесот можеш да го скратиш на од прилика 3 до 4, се испод тоа би било поминување на материјалот на брзинка и неефективно учење.

Лекциите се поделени буквално како да почнуваш нормален образовен процес од предшколска возраст преку детска градинка до дипломирање на факултет. Значи се почнува од точка немаш поима од ништо. Мој совет е да не почнуваш со инвестиции на висстински пари додека не ги поминеш двата курса. Генијални се и што е исто битно, бесплатни се. Треба да знаеш што се јапонски свеќи, ценовно формирачки патерни, менаџмент на ризик, барем најбитните индикатори и мерки како движечки просеци (прости и експоненцијални), фибоначи проширувања и повлекувања, индекс на релативна сила, болинџерови стеги, стохастички двигател и слично. Па анализа на повеќекратни временски интервали и зошто пократките не смеат да се во сукоб со подолгите затоа што подолгите се секогаш поцврсти и конзистентни. После тоа, фундаментални анализи и зошто не смееш со прст да мрднеш пред да го видиш дневниот распоред на оваа страна на пример (има и други):

https://www.forexfactory.com/

Кога ќе поминеш се ова има повеќе професионалци кон кои можеш да се обратиш меѓу кои еден од подобрите канали за тренинг, едукација и поддршка е овој:


Кошта 20 фунти месечно или околу 1500 денари ама затоа има интензивна едукативна програма за понапредно ниво на обични валути, крипто и берзански индекси. Ама ова е понапредно ниво и кога ќе ги пројдеш горните. Овие имаат и дискорд група и прилично се активни и нудат поддршка на прашања и слично.

Се вон ова ти е ефективно коцка. Легитимност не е лошо да проверуваш на trustpilot ама сепак најсигурна варијанта ти е дали платформите се регулирани од соодветните финансиски регулатори во земјите во кои им е седиштето при што адреси во земји од т.н. трет свет се секогаш ризични со регулација затоа најдобро е да се водат под ЕУ, САД, Јапонија, Канада, Австралија, Нов Зеланд или Обединетото Кралство. Регулаторни институции за нив се:

JurisdictionRegulatory Agency
United StatesCommodity Futures Trading Commission (CFTC)
National Futures Association (NFA)
JapanFinancial Services Agency (FSA)
United KingdomFinancial Conduct Authority (FCA)
CanadaInvestment Industry Regulatory Organization of Canada (IIROC)
EUCyprus Securities and Exchange Commission (CySEC)
EUMalta Financial Services Authority (MFSA)
SingaporeMonetary Authority of Singapore (MAS)
Hong KongSecurities and Futures Commission (SFC)
AustraliaAustralian Securities and Investments Commission (ASIC)
New ZealandFinancial Markets Authority (FMA)

Со среќа.
Благодарам брат ми
Автоматски споено мислење:

Благодарам другар
Автоматски споено мислење:

Одлично си направил гледај во слободно време да пратиш берза https://tradingeconomics.com/stocks
и информации во врска со акциите што си вложил, прати информации во врска со производство, продажба глобална економија, пазарот како се движи, како ќе се движи секоја информација е битна како би можел да играш на пазарот да можеш секако во иднина да заработиш..
Благодарам другар
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
30.248
На што мислите да инвестирате 2024та ?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.770
Поени од реакции
1.528
Како се верификува профил на бианце ? како ставате пари т.е купувате крипто ?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.347
Поени од реакции
9.492
Како се верификува профил на бианце ? како ставате пари т.е купувате крипто ?
licen dokument, pasosh licna karta, a potoa treba ili app za verifikacija ili kod da ti pratat na meil / telefon.

pari moze da stavis bank transfer ili uplata od karticka.
 
Член од
7 ноември 2023
Мислења
11
Поени од реакции
1
Zdravo, jas od licno iskustvo ke zboram sega.
Pocnav so trading eve veke 5 meseci, tesko e, komplicirano i bara mnogu ucenje. Moj sovet ti e ako pravis steak na crypto kupuvas pa cekas da se kaci pa prodavas ok biraj ja valutata sto e sigurna povrzana so jak coin za da ja vlece da ne propadne taka i tvoite pari ke zaminat. Future trading ti e strasna rabota, brzi pari ama i brz bankrot. Vleguvas vo okean so ajkuli ako ne si spremen ke te izedat. Future ti e analiza na market, candel stick patern, MA na 99, 60 i 7 dena obavezno pratenje, i sreka be brat ako te biva te biva . Sala na strana, jas napraviv pari ama dok napraviv dosta izgubiv poso sekoj so ke ti kaze citaj uci da ke naucis ama iskustvo ke te nauci poveke, ne e sekogas se po kniga. Levarage toa ti e rizikot koj ke te udri po dzep, so 50 evra na futre 50-50 sansite deka ke zemes dobri pari mozes edno 20 30 evra od trejd da gi fatis za 10min ama sreka. Jas dok stavav po 50 evra stalno gi gubev, staviv 1000 evra, leverage 5% nekogas koga sum sigurna 15 pa i 20% i ete ti ja dobivkata, cekas. Inace na 1000 evra da stavis leverage na BTC 125% za 10 min mozes da zemes 500 600 evra ama mozes i da gi izgubis site. Stop lose postavuvanje obazeno mene mi e sekogas namesten da si dozvolam da izgubam do 50evra poveke od toa ne. Take profit postavuvas ili cekas sam. Ima uste mnogu mnogi sorry za angliskive poimi ako ne se tocni ako ti treba pomosh pisi so mozam ke ti objasnam. Pozz i sovet nemoj da trcas po golem profit na momentot sto ke pocnes da trcas po golem profit ke izgubis se, bolje sigurni 50 100 evra nego li site pari kaj kinezite hahahah so sreka se nadevam ke napravis paricki a inace se pravat jas za 4 meseci si kupiv 3500 evra gaming pc vrv se naj naj i sega pocnuvam stream wish u all the best
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
30.248
Најголема инвестиција ми се на apple и shopify, план ми е да ги чувам подолго време
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
30.248
Ќе имаш секако добивка, не губиш ништо нека си седат и терај си
Се мислам да земам и на кока кола, мислам дека вреди...или имаш некој предлог да му направам истражување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom