Bif - Македонска услуга слична на Uber.

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517

Не знам дали сте виделе за ова. Мене денес случајно реклама на Facebook ми се појави. Услугава гледам е скоро исто како Uber.
Имаат и мобилни апликации една за возачот и една за патници да повикуваат возило. За оние што сакаат да бидат возачи и да заработуваат се регистрира ваше возило и со тоа возило функционирате слично како таксиста.


Ако имал некој искуство со ова или знае подетално за ова нека пише.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
generalno vo sekoja zemja ima barem edna, a nekade povekje kompanii
slicni na Uber model. vo srbija mislam pink taxi deka se taka, po dosta
evropski zemji imase cabify i nekoi slicni.

generalno e odlicen koncept, a realizacija zavisi od regionot i od navikite
na vozacite i patnicite.
generalno e dobro za patnici, na pocetokot davaat slobodno vozenje i nekoi promocii
dodeka da fatat del od pazarot i da dobijat musterii. kako kje funkcionira ponatamu,
zavisi od menadzmentot na firmata.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Ваквите компании е добро што немаат обврска за регистација, за сервис на нивни возила.

Е сега мене чисто информативно ме интересира како функционираат возачите за заработка. Дали месечно им даваат плата или е некој друг начин?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Дозволуваат ли пример таксисти да се регистрираат? Зборам за такси возило, со налепници.

Ако да, добар приход ќе им дојде на оние шофери кој се малце по напредни во технологија. Познавам неколку дечки у такси ќе им кажам да се пробаат.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Ваквите компании е добро што немаат обврска за регистација, за сервис на нивни возила.

Е сега мене чисто информативно ме интересира како функционираат возачите за заработка. Дали месечно им даваат плата или е некој друг начин?
neznam tocno, ama pretpostavka mi e deka gi plakjaat po voznja ili po km,
ili procent od promet.
posleden pat so koristev vakva slicna kompanija vo hrvatska, vozacite
kazuvaa deka se zadovolni od nacinot na rabota i plakjanjeto.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Дозволуваат ли пример таксисти да се регистрираат? Зборам за такси возило, со налепници.

Ако да, добар приход ќе им дојде на оние шофери кој се малце по напредни во технологија. Познавам неколку дечки у такси ќе им кажам да се пробаат.
Мислиш дали може вработени во такси конпанија да се регистрираат?

Нешто видов има категории на возачи и имаше категорија Bif Taxi S и Bif Taxi L. Е сега поима немам дали тоа e можно за некој вработен такси копанија.

Сметам дека кај нас општо оваа услуга потешко ќе функционира. Мое мислење е дека навикнати се луѓево на класика такси превоз да има залепено текст/лого на самиот автомобил пример Радио такси Вардар и да го препознаат дека е такси дури без да нарача да праша слободно и да влезе. Можеби поновиве генерации и оние родени со технологија ќе користат вакви услуги ама ќе треба долго време за да стане ова кај нас секојдневие.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Мислиш дали може вработени во такси конпанија да се регистрираат?

Нешто видов има категории на возачи и имаше категорија Bif Taxi S и Bif Taxi L. Е сега поима немам дали тоа e можно за некој вработен такси копанија.

Сметам дека кај нас општо оваа услуга потешко ќе функционира. Мое мислење е дека навикнати се луѓево на класика такси превоз да има залепено текст/лого на самиот автомобил пример Радио такси Вардар и да го препознаат дека е такси дури без да нарача да праша слободно и да влезе. Можеби поновиве генерации и оние родени со технологија ќе користат вакви услуги ама ќе треба долго време за да стане ова кај нас секојдневие.

Дада, па тоа мислев. Пример такси возило - такси возач, со веќе „залепено“ возило од компанија, дали може да аплицира и да вози со апликацијава? Дали претставува проблем дека возилото е веќе исполепено со такси компанијата или смеат и таквите?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Замислата е многу коректна, од информации не пишува како се врши наплатата, како го заштитуваат возачот итн итн.
Цената воопшто не е конкурентна за да го преземе пазарот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom