Bicycle Карти

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Fantom купи bicycle карти. :je:
Да частиш брату.
Ќе ти дам да ја држиш опаковкана пет минути. :vozbud:

А значи марка биле.
Не е само марка... Требит да доприш вакви карти за да ја осетиш разликата меѓу три-шпила-за-стотче и Бајсикл. Овие се маст. МАСТ човече!
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.391
Поени од реакции
21.944
Еден мој другар од Италија донесе вакви карти и прекрасни се,,..
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Имам јас дома повеќе шпилови од Чешка ми се земени одлични се...
 

bubi4ko

Македонци брее..
Член од
24 јуни 2008
Мислења
274
Поени од реакции
17
Гледам дека првиот пост на оваа тема е застарен...па се прашував дали и каде се продаваат Bicycle карти и дали уште се продаваат!!:)
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
865
Поени од реакции
600
Кој живее во скопје во близина на Т.Ц Бисер во продавницата "Симба" има Bicycle карти и цената е 350 денари за 1 шпил
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
Review na Bicycle

Значи вака, ја моментално имам обични Blue Rider Back Bicycle и сум премногу задоволен
Кога правам трикови со нив, речиси ич не се забелезуваат некои потези што ги правам, а со обични карти, лесно се заележуваат, од сите карти што ги знам 1. Bicycle 2. Tally-Ho 3. Bee

Bicycle se proizvedeni od The US Playing Card Co, морам да речам дека се најбарани и најмногу користени

1. Flourishes
- Кога правам лепеза со карти, секогаш излегува правилна (нема карти што се стакираат една подруга), супер се за сечења со една рака, Waterfalls, Waterfall shuffles, Armspreads....
2. Модели
- Значи има повеќе модели и еве ги повеќето од нив (да видиш какви се и нивната позадина Google/Bing користи)
--Blue Rider Back
--Blue Jumbo Index
--Red Rider Back
--Red Jumbo index
--Tactical Rider Back
--Ghost
--Blue Masters
--Red Masters
--Black Tiger
--Black Ghost
--Shadow Masters (Вакви очекувам на 21-ви)
--Guardians
--Split Spades
--Vintage 1800 Deck
Trick Decks:
- Invisible Deck
- Forsing Deck
- Rising Deck
- Gaff Deck

Ти ако сакаш играј со најгрдите карти, ама јас дефинитивно одам со bicycle карти

Cardistry
Recently, a groundbreaking new art form has risen up from the underground – Cardistry. While card magic focuses on manipulation of playing cards for purposes of illusion, cardistry is the non-magical manipulation of playing cards with intent to display creativity, performance art, and skill. If you’ve ever seen a magician fan a pack of cards, you’ve seen a very small demonstration of cardistry – a “card flourish”.

Harry Houdini performed armspreads and card fans that amazed audiences.

Cardists (or “card artists”) are gradually becoming more and more advanced in their technique. Simple armspreads have become double armspreads with turnovers, tosses, and catches. Ordinary cuts and shuffles have become one-handed cuts and shuffle sequences. With the emergence of the Sybil and other iconic flourishes in recent years, the art has grown in footprint by leaps and bounds, largely due to it's strong support from many online communities of enthusiasts. Cardistry is growing into a full blown subculture, complete with performance videos posted and shared regularly among cardists all over the world.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Има и во супер тинекс. 320ден обичните а покер про 350 мислам дека беа.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
А, има ли разлика помеѓу Piatnik и Bicycle значи не пазарските Piatnik туку оригиналот, затоа што јас купив пред некој ден Piatnik Commodore 2 шпила за 400 и се одлични, додуша немаат ер-кашн финиш туку ленен али пак се океј, значи дали има друга разлика освен финишот?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
А, има ли разлика помеѓу Piatnik и Bicycle значи не пазарските Piatnik туку оригиналот, затоа што јас купив пред некој ден Piatnik Commodore 2 шпила за 400 и се одлични, додуша немаат ер-кашн финиш туку ленен али пак се океј, значи дали има друга разлика освен финишот?
Немам лично користено Piatnik на подолго време, али од тие два-три саати шо ги имав на тест-период земено, не ме бендисаја ни за фен, ни за спред, за ништо скоро. Секако, споредено со Bicycle и Bee ова. :)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
jas imam bicycle ghost i tally-ho ama mislam deka tally-ho se podobri za trikovi
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
луѓе знае некој каде може да се најдат и што цена се?
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Најубави се овие карти да.Туку да прашам само во Скопје ли можам вакви да најдам ? Нема ли некаде во Источна Македонија ? :)
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207

Kajgana Shop

На врв Bottom