Bernays Propaganda

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Еден од нашите најперспективни бендови кои се пробиваат на сцената многу подобро отколку што некој очекуваше . Инди-рок квартетот составен пред нешто повеќе од година дена има издадено еден албум , а во текот на годинава речиси постојано се на турнеја , претежно вон Македонија .

Кај нас имаа настапи на Таксират 10, пред 2 недели на Градиште , а на 7-ми септември настапуваат во МКЦ . По овој настап ги очекува турнеја по некои скандинавски земји.

Преовладуваат доста филозофски текстови испеани од силниот женски вокал на 26-годишната Кристина Горовска , а впечаток ми остави и басистот кој има супер делници.Гитарата не е толку солистички изразена пошо стилот е специфичен и бара само малце имагинација во свирката .


Албумот можете да им го слушате на нивниот мајспејс .
Песни кои отскокнуваат ми се Уби ме, Безбедно лево, Се ќе се распадне и Хомо или сапиенс .
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.646
Поени од реакции
10.939
Првпат ги фатив во живо на Егзит годинава и ме изненадија со нивниот западно европски призвук и стил, звучат моќно, уникатни се, цивилизирани и секако невообичаени за глупата народна маса кај нас, но затоа прават лом низ Европа...само напред за бендот...ми се чини освен девојката, поставата е екс FPO...нека ме исправи некој ако грешам...бацки
Ми текнува во основно на Џано му лепев заушки и му земав сликички од светско првенство :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Овој манс :pos2:

И јас на Егзит ги слушнав за прв пат, ми ги фалеа пред да ги слушнам ама јас бев скептик затоа што си мислев и ова е некоја мојот човек Геј Геј/Монгол Мекиќ творба, но пријатно се изненадив. Интересен бенд, многу добри песни, алал да им е што толку брзо се пробија, конечно можеме да се пофалиме со нешто добро на нашата музичка сцена. Не бев во Охрид летово за да ги чујам пак, ама на 7ми ќе отидам во МКЦ ако сум во можност.
Фаворит? Безбедно лево.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Имам secret crush на кикето ама не кажвајте на никој. :)
Ги обожавам. Битола беа сега летово, имаја свирка и си поминав закон.
Стварно перспективен бенд кој се разликува од сите други на нашата сцена.
Кога прв пат го слушнав името Бернис Пропаганда не ни помислував дека е македонски бенд. А после бев прилично изненаден.
Интересни коментари дава пеачката за време на свирки ... се имам изнасмеано.
Песна која ја обожавам е No Translation дефинитивно, ама неможев да ја најдам на јутуб.
 

TheSunCries

фак.......i am dead!
Член од
16 јули 2008
Мислења
194
Поени од реакции
5
Првпат ги фатив во живо на Егзит годинава и ме изненадија со нивниот западно европски призвук и стил, звучат моќно, уникатни се, цивилизирани и секако невообичаени за глупата народна маса кај нас, но затоа прават лом низ Европа...само напред за бендот...ми се чини освен девојката, поставата е екс FPO...нека ме исправи некој ако грешам...бацки
Ми текнува во основно на Џано му лепев заушки и му земав сликички од светско првенство :icon_lol:
поставата е екс фпо,а пејачката има пеено во еден друг хардкор бенд this home is prepared,слични фаци како и бернајс..што знам,порано ич не ги сакав бернајс,но по последниот пат одкако ги гледав во куманово...ми се засвиѓаа.ајде,после мкц,ќе оформам некое посериозно мислење и за нив.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
За бендот прв пат слушнав пред година дена кога случајно им отидов на свирка без да знам ни кои се ни што се а ме освоија уште одма значи од прво слушање ми оставија доста добар впечаток.

Наредни месеци и месеци освен една единствена песна немав ништо од нив додека дочекав наредна свирка во Куманово која што помина доста солидно и конечно го земав албумот.

Моќен бенд се и знаат да направат одлична атмосфера.
Фаворит: Не сакам да знам и Анонимен непријател.
 
D

DartWader

Гостин
Ги слушав на Таксират 10 и мислам дека се одлични.
Фаворит. Уживаш ли во своја придружба.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Одлични се. Еден од ретките бендови кај нас што звучат толку океј и воопшто не се одвратно нападни во своето пробивање на сцената. Во Европа цело време имаат настапи додека кај нас не ги знаат многу луѓе. Интересна и добра музика свират и сигурно на 7ми сум во МКЦ. Фаворит ми е - Убиј ме.
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Ги немам слушнато но од кажувањето на тие околу мене сватив дека се прилично добри!
Едно што знам е дека почнале од подрумите во Порта, односно таму вежбале на почеткот, а можеби и сега вежбаат незнам.:smir:
 

Sacansi*

Oh, crystal ball!
Член од
4 април 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
68
:vozbud:

Завчера почнав да ги слушам. Најбољи се!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
BERNAYS PROPAGANDA
11/17/2009 8:00 PM at @ Kino Gjorce Petrov(TRIBUTE TO MR. BROWN)
, Skopje(Gjorce Petrov)/Macedonia,
Cost: free
 

Kajgana Shop

На врв Bottom