Battlestar Galactica

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Серијава почнува како филм и потоа продложува како сериски филм :) Доколку сте ја гледале ме интересира вашето мислење,дека мене овој сериски филм ми остави голем впечаток за сега има завршено три сезони се спрема и четврта сезона коj воедно ќе биде и најверојатно последна сезона па ве молам за ваши коментари :)Доколку имало ваква тема нека ја сардисаат админиве ама ја не успеав да најдам :) Поз ;)
Edit:А да и на сите што им ја дадов да ја гледаат се напалија така да плсссс коментари :):):)
 
T

The Blob

Гостин
Го гледав тој филмот и првата епизода од првата сезона и јас се запалив по серијата,само ме мрзи да ја барам епизода по епизода по нетов. Да не ја имаш на DVD случајно (и филмот и епизодите). Ќе ти платев по пошта да ми ги испратеше ако не ти е тешко, или пак можиме да се размениме серии
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Battlestar Galactica komplet 3 sezoni. Javi se da se dogovorime. Ne naplacam. Ce pratis prazni DVD i 100 den. za postarina.
 
T

The Blob

Гостин
Фала брате цар си.Одма чим дојдам дома (Битола) ќе те исконтактирам. Ако сакаш Пријатели и Џои ги имам сите сезони, ама од што прочитав по твоите постови, веќе ги имаш :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
The Blob јас можам да ти ги дадам, секој ден сум во Битола... уживај....
адни ме на МСН, може те знам, на ТИ завршив минатата година....

Инаку закон филм,... одвај чекам да почнат новите епизоди :)
Еден период ја имав Старбак во потпис :) RIP Kara ...

Филмов има доби и глупи епизоди... знаат одвреме навреме да го иступат до максимум (со тоа еконимиите) а има и страшно добри епизоди :)

Јануари 2008... четврта сезона... Can't wait....
 
T

The Blob

Гостин
Фала и тебе Димитар (ние колеги сме биле - и јас бев на ТИ). Ќе се слушнам и со тебе, ако бидиш тогаш во БТ ќе направиме така, да не го малтретирам sanysoft. Фини деца бе по кајганава :)
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Еехех зашо за која епизода мислиш дека била тупење?? Мене сите ми беа баш екстра.Btw ако ја изгледа последнава епизода од трета сезона што заклучок извади?? :DD Мене ме трогна до коска :DD Крајот на епизодата беше максимално добро реализиран,многу јака музика и гадна збунка :) Секоја чест до режисерите си ја знаат работата :)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ај ќе се цитирам што напишав дента кога беше последната епизода на еден друг форум ;)

- Тој е виновен
- Таа се врати...
- и го знае патот до земјата...

ЛУДНИЦА епизодата... таа ми е една од омилените!!!!

А Старбак... срце! :)

Инаку кој епизоди беа досадни.... епизодите каде немаше сајлонци :) каде главна личност беше Chief Petty и Cally, Colonel Saul Tigh....
Оние кои расправаа за економијата, уредувањето, „државни” удари... бла бла.... (тоа почна во трета сезона интензивно)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Ај и јас да кажам моето мислење. Ми се свиѓа што за разлика од Stargate SG-1 и Atlantis, тука се поцврсто врзани епизодите. Се следи некоја временска линија. Ако испуштиш епизода, нешто во следните не ти е јасно. Кај Stargate можеш да испуштиш многу епизоди, ама глобалниот ред на работите сеуште го пратиш.
Друго, малку ми смета што на таа „техника”, нели некои техники се многу примитивни. На пример, се збори со телефони, у смисол креваш слушалка и збориш. Уште у Star Trek се маваше по значката и комуницираш со галаксијата, а ваму „централа спој ме со...”. Малку ретро е. Инаку у недостаток на SF, серијата е одлична.
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Colonel Saul Tigh(XO) најинтересен карактер ми беше,само на крајот се разочарав кога се откри тоа што се откри :) Но што е тука е,а за тоа дека збореле на телефони баш е крш работа :) Ако не забележа и вратите во бродот се онака ко у подморница :) На ручно вртење се отвараат :) А да и незнам дали примети дека нема употреба на ласери или некоја слична технологија на тоа,дека во битките се употребува муниција во стил на куршуми :) Ми се свиѓа тоа што има примеси на ретро работи во филмот :) Не е све како во Star Trek нашминкано :)
 
T

tino097

Гостин
има логично објаснување зошто се користи застарена технологија уште во мини сериите ака филмот. Нели Сајлонците се толку технолошки развиени што секоја напредна технологија која ја користат “нашите“, ќе биди само лесна мета за манупилирање и искористувбање против нас.

Димитар напиша:
А
А Старбак... срце! :)
аман бе Димитар :)
значи само јас ја нејќам Старбак а?


Димитар напиша:
Инаку кој епизоди беа досадни.... епизодите каде немаше сајлонци :) каде главна личност беше Chief Petty и Cally, Colonel Saul Tigh....
Оние кои расправаа за економијата, уредувањето, „државни” удари... бла бла.... (тоа почна во трета сезона интензивно)
имаше интересни и интриграчки моменти во некои од таквите епиозди, ама на почетокот, на крајот веќе се изгубија малце сцнаристите премногу ги сменаа работите
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Гледам темава се запушти очигледно па да ја освежам млаце :P Видов најава дека наскоро серијава ќе почне да се прикажува на Канал 5,па на сите што сте пo научнава фантастика би ви препорачал да си ја фатите од прва епизода сериозно :):):)
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Oдлично, се надевам ќе имам време да ги прегледам.

Знам дека вреди. А од 1ви фебруари... со нови сили, 4та сезона..
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
A od koga pocnuvaat da ja davaat na Kanal 5? Od koj datum?

Borbena Dzvezda Galaktika :pos2::pos2::pos2:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ме фати денес мерак, па ја симнав S03E20 во HR HDTV (960x540 px) само за последните 10тина минути (ги имам сите епизоди до сега, ама HDTV rips - 350MB). Без размислување - најдобрата последна епизода (cliffhanger) од било која сезона на било која серија.

Првиот пат кога ја гледав претпоставував што е работата со музиката, ама кога се открија четворицата од последните пет, се наежив.. па и кога се појави Starbuck на крај, целата таа секвенца сосе музиката.. уф, пак морници.
There must be some way out of here,
Said the joker to the thief,
There's too much confusion,
I can't get no relief..
Нареден месец излегува soundtrack-от за третата сезона, едвај чекам да ја симнам чиста All along the watchtower..

BSG и Lost се единствените серии кои откриваат доволно за да си ја чукаш главата со разни теории до наредната сезона.. и не верувам дека Starbuck e the last Cylon; премногу би било очигледно, иако е логично (воскреснување/ново тело од некој resurrection ship).. ама, сепак не :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom