Barefoot Gen: A Story Of Hiroshima

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478


Еве нешто што споерд мене е задолжителна манга лектира и литературен класик. Босиот Ген е приказна за животот на Ген и неговото семејство во Хирошима, во последните денови на Втората светска војна, кога САД ја фрла првата атомска бомба, резултирајќи со смртта на над 100 000 лица во првите денови од катастрофата, и уште толку како последица на радијацијата.

Ген е всушност алтер егото на Кеиѓи Наказава, авторот на мангата кој во своето детство ги доживеал најголемите ужаси поради бомбата и нејзините ефекти и постојаната борба да се снајде во целосно колабирана земја после војната.

Мојата рецензија http://japmk.blogspot.com/2014/01/barefoot-gen-story-of-hiroshima.html

Иако сум гледал доста документарци, играни филмови, серии, иако сум читал книги за доста трагични судбини од војната, сепак оваа манга најмногу се истакнува од другите.
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Звучи интересно. Некој ден...
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Само што го изгледав.
Можам да кажам дека овај ми е еден од најтажните movies досега што ги имам гледано, толку голема емоција и чувство се вметнати во филмот:cuc: можно е и да е потажен од Grave of the fireflies.Tие двата ќе си го делат првото место за најтажни филмови(кај мене).Филмот е мастер пис,do recommend it.За мангата не планирам да ја читам повеќе префарирам анимација,вака се гледаат што чувствуваат личностите а за мангата го нема тој филинг.
Утре го гледам Barefoot Gen 2 сеа касно е некако.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom