Awake

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Уште една нова серија што ќе почнам да ја гледам, заедно со другите. Многу серии ми се насобраа :D
Се работи за детектив, Мајкл Бритен кој се враќа на работа по сообраќајката која ја има со кола заедно со жена му и син му. Од кога се случила несреќата Мајкл живее во два различни света. Еден каде што син му умира во несреќата, а другиот каде што жена му умира во несреќата. Секој пат кога се буди, се буди во различен свет, со различен член од семејството во својот дом, со различен партнер на работа, со различни случаи. Незнае што се случува и пробува да открие што е реалност, а што е сон. Дури и доаѓа до поврзување на двата света кога некоја случка од едниот, му помага да го реши случајот во другиот свет.​
Премиерата е на NBC на први март, но беше пуштена првата епизода на интернет на 16ти февруари, па веќе ја има на торенти. Јас ја изгледав и ме заинтересира. Не мислам дека е нешто спектакуларно, но може да биде добра серијава па ќе и дадам шанса.​
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Mmmm Jason Isaacs...
Ќе почекам да се соберат повеќе епизоди, па тогаш ќе ја почнам. Вака делува интересно.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Добра mindfuck серија. Кастот е феноменален, особено Jason Isaacs. Пилотов ми е подобар и од Alcatraz и од Touch. :P

Само се плашам да не има многу plot holes...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Eeej феноменално звучи. Али се плашам дан испадне како Fast Forward, која имаше огромен потенцијал, а не направи ништо.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314


Awake

Одамна немав гледано ваква пилот-епизода која е предизвик за мозокот, но и за чувствата. Иако во последно време се појавија добри серии (Touch) и разочаруваки серии (Alcatraz), Awake се издвојува од се' што се појавило на телевизија (на нашки: интернет) во последно време. Барем сега-засега.

Што се случува во серијата? Мајкл е детектив кој доживува сообраќајна несреќа со жената и синот. Во несреќата има една жртва, а Мајкл преживува на бизарен начин. По несреќата тој живее во две реалности кои се менуваат кога тој се буди од спиење. Во едната реалност, неговата жена ја преживеала несреќата. Во другата, син му е оној кој е жив. Мајкл не знае дали сонува и која реалност е всушност вистинската. Постојат многу филмови и серии каде протагонистот сака да открие што е вистинито, а што не е. Кога конечно ќе сфати, приказната завршува. Awake не фукнционира на тој начин. Она што ја прави серијата необична е начинот на кој Мајкл се справува со ситуацијата. Тој не сака да знае што е реално, а што не е, туку само сака да остане заедно со целата фамилија. Единствениот начин за ова е да балансира помеѓу двете реалности. Тој е среќен и во двете, но не знае до кога овој двоен „живот“ може да трае, без никакви последици. Awake е исто така и криминалистичка серија, иако детективската работа на главниот лик е во втор план.

Она што ја прави Awake толку добра е што те тера да размислуваш, но и буди емоции. Дилемата која реалност е вистинска, а која не, е секундарна во споредба со емотивната борба на Мајл. Поважно е тоа како посебните реалности влијаат врз неговото однесување и каква закана се за неговиот разум. Како што реков, одамна немам гледано волку добра пилот-епизода, да не претерувам, можеби од онаа на Lost (oh no you didn't, VLJ). Самата епизода е како мини-филм, па ако некој нема време да загледува нови серии може да ја изгледа само првата епизода. Особено ми се допадна играта со боја во различните реалности, едноставната музика и секако, глумата. Само малку е загрижувачки тоа што оваа серија не е за секој (oops) и поради тоа не може да има којзнае колку голем рејтинг во Америка.

Не ви советувам да го гледате трејлерот колку да не ви расипе некои работи, но ако инсистирате, еве:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Eeej феноменално звучи. Али се плашам дан испадне како Fast Forward, која имаше огромен потенцијал, а не направи ништо.
Ваљда на Flash Forward мислиш.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Изгледа интересно, но морам да признаам дека Touch пилотот ми беше далеку подобар.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Eeej феноменално звучи. Али се плашам дан испадне како Fast Forward, која имаше огромен потенцијал, а не направи ништо.
Редно време е некој да научи од грешките на Flash Forward, Event & co. И мислам дека Awake е поинаква серија, бидејќи не се толку занимава со мистеријата и со тражењето на одговори, туку со психологијата на главниот лик.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Луѓе је интересна серијава вреди да почне да се гледа ?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Луѓе је интересна серијава вреди да почне да се гледа ?
Не е лош почетокот. Неможам да кажам дека ќе биде нешто спектакуларно, но би требало да и интересна.

Изгледај ја првата епизода па сам одлучи.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Јака епизода. Дефинитивно вреди серијава.

ps: го примети некој ова? :icon_lol: (на 19:26)

 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Добра беше и оваа епизода. Само се надевам дека нема да заглават, поради она што се случи во последните минути. И конечно ми текна од каде ми е познато детето.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
И конечно изгледана првата епизода... втората се симнува.

Одамна неам гледано волку добро нешто. Дури ни еднаш не погледнав уште колку има до крај и се изненадив кога заврши.

Има одлична приказна, веднаш се повржуваш со Мајкл и ја разбираш неговата болка поради загуба на синот и жена му. Без разлика што е вистина, а што е сон, тој ги губи и двајцата, но истовремено може пак да биде со нив и спремен е да ја плати цената за да може да продолжи да ги гледа.

Серијава има огромен потенцијал, се надевам нема да ја зезнат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VLJ
G

galaxy

Гостин
Серијата е слаба. Празни разговори, без поента. Лошо глумење. И не знам дали е до снимката која ја спуштив, ама има многу темна атмосфера и без бои. Забележав дека кај жена му е потопли бои, а кај син му е потемно и поладни бои. Ама сепак е до снимката, на јутуб не е толку бледо.
Не ми се допаѓа како поголемиот дел од зборувањето е шепотење.

Ја гледам и втората епизода, мило ми е што има помалку драма и некако ја преориентирале серијата како криминална. Ама пак не би ја препорачал и не би ја оправдал високата оценка на имдб. Ќе ги гледам и следните епизоди, ама не сум многу приврзан. Сепак две епизоди се малку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom