Avatar : The legend of Korra

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.302
Поени од реакции
14.669
Големо освежување за западната анимација е токму оваа анимирана серија. Како продолжение на Avatar : the last airbender која направи бум и беше прифатена од милионската публика.

Приказната на аватарот Еенг ја продолжува младата Кора која иако е огромен талент за манипулација на природните елементи треба уште да учи за да вооспостави баланс на земјата.

Дејството се случува 70 години после завршувањето на аватар.
приказната има layers, иако е наменета за млада публика сепак има по сложена приказна и доста интересни ликови.
забавата и хуморот се нон стоп присутни а и акцијата и анимацијата е одлична.

Има 4 сезони од по 12-13 епизоди од сезона,стандард време од 20+ минути од епизода.

Си ја гледам на таблетот за тепам време и можам да кажам дека сум прилично импресиониран од серијата.
(Иако имам скоро 2 сезони изгледано)

*Не почнувајте да какате дека ова не е аниме и нема врска со аниме и со подфорумов.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
540
Поени од реакции
226
д ласт аирбендер беше далеку подобро, и подобра приказна и се
корра некако по не ме свигја, требаше да направат 4 сезона на д ласт аирбендер со тоа како суко ја бара мајка си
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.325
Поени од реакции
6.202
д ласт аирбендер беше далеку подобро, и подобра приказна и се
корра некако по не ме свигја, требаше да направат 4 сезона на д ласт аирбендер со тоа како суко ја бара мајка си
Не целосно. Last Airbender имаше боље character depth и development посебно во поглед на тимот протагонисти али plotwise Korra го јаде Aang.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.335
Поени од реакции
4.123
Не целосно. Last Airbender имаше боље character depth и development посебно во поглед на тимот протагонисти али plotwise Korra го јаде Aang.
Јас пак двете серии ги гледам како една целина. Секоја сама по себе си е совршенство, а заедно се нешто повеќе. Приказната од Кора всушност ги полни дупките т.е се што остана недокажано во приказната за Анг.

Освен една епизода во четвртата сезона во „Кора“(за која авторите не се криви туку студиото кое скратило на буџетот за серијата голема сума на пари) се останато е супер.

П.С Според мене приказната во Кора е во водство делумно поради разновидноста т.е не како кај Анг „сите патишта водат кон Рим“, каде се знаеше помалку или повеќе што ќе се случи на крај. И тоа што се објасни како се започнало и ги пополнија сите дупки од првиот дел па добиваш чувство на исполнетост.
Е сега на сметка на тоа па на главните ликови им фалеше длабочина(во Кора) и барем јас не се соживеав потполно како со Анг и дружината :)
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.587
Поени од реакции
7.272
Одлична серија,според мене the last airbender беше подобра,ама и Korra си ги има своите епик моменти.Уште четвртата сезона ја немам гледано,чекам да излезат сите епизоди за да ја гледам.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Зошто американски цртан е во рубрика на аниме?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.335
Поени од реакции
4.123
Зошто американски цртан е во рубрика на аниме?
Го сметаат доста луѓе по грешка за аниме поради стилот на анимација. Според мене не е ништо страшно ако стои во овој подфорум темава.[DOUBLEPOST=1418854236][/DOUBLEPOST]
Одлична серија,според мене the last airbender беше подобра,ама и Korra си ги има своите епик моменти.Уште четвртата сезона ја немам гледано,чекам да излезат сите епизоди за да ја гледам.
Петок излегува последната епизода можеш да почнеш :tvg:
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Го сметаат доста луѓе по грешка за аниме поради стилот на анимација. Според мене не е ништо страшно ако стои во овој подфорум темава.[DOUBLEPOST=1418854236][/DOUBLEPOST]
Петок излегува последната епизода можеш да почнеш :tvg:
И после реагираат ко имбецили кога некој ќе ги врати во реалноста. Дали да трупам цртани од други продукции, а имаат по нешто јапонско? Како Самурај Џек или Бундокс? Или тие не се сметаат за аниме од вистинските отакуа?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.335
Поени од реакции
4.123
И после реагираат ко имбецили кога некој ќе ги врати во реалноста. Дали да трупам цртани од други продукции, а имаат по нешто јапонско? Како Самурај Џек или Бундокс? Или тие не се сметаат за аниме од вистинските отакуа?
Не знам за тоа не се мешам во политика :cool:
П.С Технички не е аниме ама барем има источен шмек :)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Made me chuckle.

Но озбилно, кога сите постирачи тука се аниме фанови, бар нека не се резилат кога ќе кажат дека Avatar е одлично аниме, и нека не бараат јапонски дабинг.

ПС: Avatar заслужува нов игран филм, повторно со Шајмалан како режисер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom