Autocad

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Некој го користи ? Ајде да ја отворам како официјална тема.
Прашања,совети,трикови,алатки,помошни прогами,лиценци,верзии и слично.


Краток вовед.
Аутокад е програма за техничко дизајнирање кое најчесто се користи во образованието и во обука на идни стручни лица,верзијата која го поткрена развојот на овој програм излезе во 2000-та година и е првата верзиија на аутокад,програмата се употребува до ден денес излезени се и нови подпрограми кој се 3д програми со повеќе алатки услуги посложени и слично.
Да почнеме со линк за довлноадирање.

Download-http://usa.autodesk.com/autocad/trial/

Програмата е постара,и работи само на 95,98,хп додека не подржува убунту и 7.

Поновите подпрограми се наменети за сите корисници на секакви оперативни системи.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Најди си Solidworks, тоа ти е посовремена верзија на Autocad.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Некој го користи ? Ајде да ја отворам како официјална тема.
Прашања,совети,трикови,алатки,помошни прогами,лиценци,верзии и слично.


Краток вовед.
Аутокад е програма за техничко дизајнирање кое најчесто се користи во образованието и во обука на идни стручни лица,верзијата која го поткрена развојот на овој програм излезе во 2000-та година и е првата верзиија на аутокад,програмата се употребува до ден денес излезени се и нови подпрограми кој се 3д програми со повеќе алатки услуги посложени и слично.
Да почнеме со линк за довлноадирање.

Download-http://usa.autodesk.com/autocad/trial/

Програмата е постара,и работи само на 95,98,хп додека не подржува убунту и 7.

Поновите подпрограми се наменети за сите корисници на секакви оперативни системи.
Како бе не работи на седмица?
Јас лично сум работел на 2007....нешто ми кењаше, ама си работеше, а мислам дека од 2010 навака се компатибилни со 7.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Најди си Solidworks, тоа ти е посовремена верзија на Autocad.
SolidWorks не е баш посовремена верзија на Autocad зошто Autocad претежно се користи за 2д (те работилнички цртежи, планови и слично) а solidworks е за 3д (цад моделирање ), а како друго е од друга фирма инаку еквивалентот на солидот од автодеск е Inventor кој исто така служи за 3д (цад, симулации и слично)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Јас го симнав ArchiCAD 15 и си цртам план за куќа, јак програм е а има и доста туторијали на јутјуб.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Интересна програмка иако не сум ја нешто посебно работел,учиме нешто во школо книгите ни се за АутоКад ама пракса на QCad,линукс :/
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250


Кога ти е досадно на час хахахаха :tapp::pos:
 

zxcv

tu ti tu rum tu
Член од
23 октомври 2010
Мислења
133
Поени од реакции
139
Zdravo decki, da ne znae nekoj kako da se izbrise pecatot sto go ostava autocad od kompjuter na sekoj snimen fajl ? Toa sto treba da go predadam na fakultet e raboteno od eden kolega, pa sega sakam i jas da go iskoristam istoto, samo da ne primeti profesorot :) cekam odgovor sto pobrzo. fala od napred
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Ептен ми се свиѓа програмчево ArchiCad15, а гледам и професионални архитекти кои прават планови го користат. Еве лично сам што нацртав за себе, без никаква помош од никого:
Untitled.png Untitled2.png
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ептен ми се свиѓа програмчево ArchiCad15, а гледам и професионални архитекти кои прават планови го користат. Еве лично сам што нацртав за себе, без никаква помош од никого:
Прегледај го приврзокот 46806Прегледај го приврзокот 46807
Интересно, ти ова го правеше ? :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Да, така ќе изгледа куќава што ја градам моментално.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Го користат сите оние на кои им е потребен програм за технички цртежи :D - Најповеќе е користен од нженери од секоја техничка област
Никој нема да седне дома и од што нема што да прави да си црта на Аутокад.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
А зошто да не седне и да црта? Па јас баш така научив да работам со Archi Cad. Не мора за се нешто да си инженер или да идеш на курсеви.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
А зошто да не седне и да црта? Па јас баш така научив да работам со Archi Cad. Не мора за се нешто да си инженер или да идеш на курсеви.
Добро де, ама си имал желба и си сакал да научиш, а сигурно си имал некоја потреба да нацрташ нешто :)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Има линк за А-кад -13.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom