ATP тенис - општа дискусија

Член од
8 октомври 2021
Мислења
27
Поени од реакции
53
Federer go racunav za najdobar teniser na site vreminja. Znaci od 2008 do 2013-14. Posle 2014/15 go smeniv mislenjeto, mislev deka sepak Nadal kje bide najdobar. Vo momentov mislam deka Djokovic e najdobar teniser na site vreminja i taka kje ostane ova moe mislenje. Ne go menuvam. Do sega so smeniv 2 pati, ama gotovo, sega se zacimentira ovoj moj stav. Mislam i brojkive pogore videte shto pokazuvaat, nema potreba sea da pisuvam tuka romani sto i kako. Da osvoese godisen slem, znaci site 4 slema godinava samo ke ja razuvese toa celata slika. I so site 4 slemovi i so 3 slema (3 ej, 3 slika osvoi od 4 mozni ) pak e najdobar. Nema diskusija, igracot e od druga planeta.

Znaci vo 2009ta imase 1 ili 2 grand slamovi, vo 2021 ima 20 grand slamovi. Epa videte go progresov za edna dekada. I moznost da osvoi uste 3-4. Federer treba da se pakuva vekje za penzija. Nadal bi mu dal sansa samo na roland garos, na nieden grend slem turnir drug.

Novive momci Medvedev, Zverer i ostali ke dogura nekoj do 7, 8, 9 grend slemovi maximum. Povekje ne veruvam.

Znachi se nema pojaveno do sega igrac so kvaliteti na ovie trojcava gorore, a mislam deka nema da se pojavi u dogledna idnina.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.761
Поени од реакции
14.019
Ноле ако тепа со Хуркач утре најверојатно ќе ја заврши годината како број 1 со оглед на тоа што Медведев изгледа нема да игра во Стокхолм, а после е небитно што ќе направи на АТП финалето.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.199
Поени од реакции
41.150
Ноле ако тепа со Хуркач утре најверојатно ќе ја заврши годината како број 1 со оглед на тоа што Медведев изгледа нема да игра во Стокхолм, а после е небитно што ќе направи на АТП финалето.
Не само што ја завршува како број 1, пак, и што има неверојатни над 340 недели како прв на атп листата, со ова и официјално го поминува Сампрас и у моментов е единствениот тенисер во историјата на тенисот кој по 7ми пат завршува како прв на АТП листата.
Ќе речев нереално али више не може ништо да изненади од некој за кој важи префиксот најдобар у историја.

Иначе Медо е страшен, ко програмиран игра, машина, неверојатен е и он сезонава и ќе биде многу тешко за Новак да се носи со него до крајот на истата, нарочито сеа откако зема заслужен одмор после ЈуЕес оупен и све што се деси и таму и пред тоа. Реално прелесен распоред имаше до финалево, плус едно откажување од Монфилс.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.761
Поени од реакции
14.019
Не само што ја завршува како број 1, пак, и што има неверојатни над 340 недели како прв на атп листата, со ова и официјално го поминува Сампрас и у моментов е единствениот тенисер во историјата на тенисот кој по 7ми пат завршува како прв на АТП листата.
Ќе речев нереално али више не може ништо да изненади од некој за кој важи префиксот најдобар у историја.

Иначе Медо е страшен, ко програмиран игра, машина, неверојатен е и он сезонава и ќе биде многу тешко за Новак да се носи со него до крајот на истата, нарочито сеа откако зема заслужен одмор после ЈуЕес оупен и све што се деси и таму и пред тоа. Реално прелесен распоред имаше до финалево, плус едно откажување од Монфилс.
Medo od sharki go izvadi Zverev preeska, favorit e za finaleto utre ako zememe vo predvid momentalna forma.

Mada Nole e Nole. Sigurno ke saka da mu se revansira za US Open, a isto taka so pobeda ke go pomine Nadal po broj na osvoeni mastersi.
Plus ova sto osigura broj eden denes ke go olabavi malku psihicki, nema da igra so golem pritisok.
 

LastPage

Peter Crouch legs
Член од
3 ноември 2021
Мислења
71
Поени од реакции
141
Предмалку го освои Парис. 7ма година по ред завршува на прво место на АТП. Најмногу мастерси у историја (1 повеќе од Надал).

Уште 2 аргументи за дискусијата ГОАТ.

@Dardan-ia како си пријатељу? Шта има у свету тениса? :cool:

Seven glorious years: Novak Djokovic as the year-end No 1

1636298723118.png
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.124
Поени од реакции
107.366
Ова беше многу битен меч за двајцата, особено за Новак и тоа не толку од аспект на титулата или забетонираното прво место на крај на сезона 7ми пат во кариерата, туку од аспект на тоа што Новак со евентуална победа овде испраќаше порака до Медведев кој е се уште газда. И му испрати таква порака на најдобар можен начин, преку пресврт и тактичко убивање на Медведев. Пред два месеци Медведев му ја зема можда најбитната титула во неговата кариера, титула со која ќе му беше заверен ГОАТ статусот од сите можни аспекти, па затоа сега ова беше соодветен одговор од страна на Новак.

Ова беше исто така битен меч и за претстојниот АО, зашо со евентуален пораз овде Новак ќе влезеше со "вода во уши" у јануар, а знаеме сите што ќе брка таму и каков турнир е АО за него.

Одличен меч денес, двајцата на многу високо ниво со предобри поени и пресврти во гемовите.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.199
Поени од реакции
41.150
Koga i eden od najrenomiranite hrvatski vesnici go pisuva ova ...

1636400016046.png

Ne praime veke muabet za teniski GOAT, so ogled deka e seuste aktiven i ke bide i vo godinite sto sledat, Novak na krajot ke bide eden od najgolemite vo istorijata na sportot a mozda i so prefiks najgolem, veke e del vsusnost od taa grupa na luge. Go pratam od negovi 18 godini i seuste ne mozam da poveruvam sto ovoj covek ustvari uspea da napravi, pomesti sve sto do vcera vazese na nepomestlivo vo ovoj sport,postavi rekordi koi tesko deka ke doziveeme nekoj i da im se priblizi, a ne pa da gi prepise na negovoto ime, i sve toa uspea da go napravi vo najdobrata era na tenisot vo koja vo svojot prajm bea Nadal i Federer.

Pregolema privilegija e da go fatis ova od pocetok do negoviot kraj, pa u paket so istoto pokraj nego da se i Federer i Nadal, kolku sto e ova dobro za sekoj teniski ljubitel i opsto za tenisot, tolku za istiov sport e i loso, posle ovie trojca nestata veke nikogas nema da bidat isti, oni ja kacija popularnosta na ovoj sport do nevideni visini, so nivnoto zaminuvanje istata ke ja butnat. Ali sto e tuka e, da uzivame dodeka ova trae, istorijata seuste se ispisuva.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.635
Поени од реакции
2.600
Колку и да не сакам да го признаам тоа, да најголем е. Најпаметен од сите и најдобар у тоа главата.
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
109
Поени од реакции
201
Колку ќе ми се напраи ќејф коа ќе ги помине и Надал и Федерер у сите можни параметри и статистики лелелелелелелелеле

Најдобриот играч кој некогаш ја играл оваа игра... УФФФФ!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom