ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.540
Поени од реакции
109.930
Овој глупаков не разбира дека не го читам воопшто и упорно ме цитира. Види му пост, елементарно дно допрел, запирки, зборови, точки, све споено, уште па реферат напишал и мисли дека ќе го читам тоа. Важи, никад. Не те ставам на игнор само зашо никад не сум го напраил тоа и ме мрзи да се замарам, а треба искрено зашо си елементарно неписмен и чобан. Не е фрка да се контраш со некого, ја со Урко војни водам со години па никому ништо, ама ти си психијатриски случај. Губи се и не ме цитирај никад више.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.693
Поени од реакции
3.842

Го ставив момчето број 1 фаворит , но ете како работите се менуваат преку ноќ. На промена на време му било изгледа :icon_lol:
Размислувам само на Алкараз - Новак финале. Ете ај ако успее Медо чудо да направи или Карлос ако го стегне јак пролив , енигма ми е во три добиени на трева во финале. Доволно е да има Чилич ден од УС Опен 2014 и од нигде никаде да лапне неочекувано титула.
Најреално сепак 75-25 во евентуално финале за Новак.
А Новак со Алкараз 50-50.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.958
Поени од реакции
1.245
Овој глупаков не разбира дека не го читам воопшто и упорно ме цитира. Види му пост, елементарно дно допрел, запирки, зборови, точки, све споено, уште па реферат напишал и мисли дека ќе го читам тоа. Важи, никад. Не те ставам на игнор само зашо никад не сум го напраил тоа и ме мрзи да се замарам, а треба искрено зашо си елементарно неписмен и чобан. Не е фрка да се контраш со некого, ја со Урко војни водам со години па никому ништо, ама ти си психијатриски случај. Губи се и не ме цитирај никад више.
најмал проблем е да не те регистрирам и одговарам,ебате нежниот ебате.Ама како што си глуп и напорен како мува на гомно,ке се умислиш дека си во право со секое твое гомнојадење,и мора ревизија чат пат,јеби га.Врвен паламудач си и тропач на глупости,и ,колку и да се труди човек,не може да те игнорира кога ке прочита колосални глупости во твој стил,па затоа те цитирам.Е сега,кој ти е крив што генерално првенец си овде во тропање глупости Ме читаш од А до Ш бе пријателе,туку не е ни битно тоа,битно е да се излезе попаметен од секоја дискусија.Тоа не е случај со тебе.Јас,кога реплицирам,реплицирам на пост,не на член.Нема проблем,ке се замарам со тебе.Ама многу тропаш глупости бе пријател,мора реакција.И намали таа опсесија од Новак, да шетам по форуми и да барам истомисленици.Невидено
aj da si se vratam na latinicata
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.693
Поени од реакции
3.842

Скроз беше во право за паделот и тоа пиклбал. И усра све со тропање на оваа глупост. Еве може и до 4 гејма нема проблем, ќе си играме играчки ебате.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.604
Поени од реакции
43.369
Не би го отпишал Медо најмногу ради победава на Синер, и зашто пробува да се адаптира на тревава колку толку.
Факт е дека земјата и тревата за Медо се хаосот, ааама, 2 години по ред доаѓа до полуфинале на Вимблдон така да глупо е и за тревава на кур да му се качуваме, кога е бољи од многу други задњи 2 години што се во топ 10, со исклучок на Новак и Алкараз. Можда нема убава игра за око, ама еве го у топ 4 веќе 2 години по ред и треба да му се оддаде колку толку почит и за тоа, а и го победи актуелниот број 1 вчера.

Секако, Карлос е огромен фаворит, и способен е да ги искористи сите слабости кои Медо ги има на оваа подлога. Медо не излага тука со бело знаме, слична беше ситуацијата и на ЈуЕс Оупен, каде Карлос бранеше титула и имаше и помал коефициент од оној сега што му го дале, па изгуби, така да се надевам ако ништо друго ова нема да е one way street ко нивниот претходен дуел тука.

Од другата страна нема што многу да се цепидлачи, Новак е голем фаворит против кого и да игра, би имал проблеми само со Фриц поголеми, ама тешко е за верување дека американецов може да му земе 3 сета тука, једино да се надева дека Новак ќе има некои здравствени проблеми ко што имаше и Саша во претходниот дуел.

90% од тенискиот свет навива за уште едно финале Новак и Алкараз, и уште еден епски дуел ко ланскиот, Медо веќе ги осакати за потенцијално јако полуфинале кое сите го очекуваа, па да видиме дали и сега ќе им се растура планираната забава.

Скроз беше во право за паделот и тоа пиклбал. И усра све со тропање на оваа глупост. Еве може и до 4 гејма нема проблем, ќе си играме играчки ебате.
Делува глупо, ама не е случајно ова што Новак го збори, и остај тоа што вика ова е мој став, си знае он што муабети се вртат на турот подолго време. Други ствари ги диктираат работите во светот, а тоа се парите, и ја сум прилично убеден дека во иднина тенисов ќе трпи промени кои нам нема да ни се свиѓаат, а ќе бидат промени аналогни на барањата на новата помлада публика, oва секако Новак нема да го начека. Губат интерес, не гледаат преноси, не стримаат, сите тие податоци се анализираат и ќе се дојде до некој заклучок на крајот од денот зашто е тоа така, и ќе прават одредени адаптации.

Тоа е реалноста во која живееме за жал, пример филмската индустрија трпи ради тоа многу, сите стриминг платформи до најситен детал си имаат база на податоци и после си оптимизираат аналогно на истата, ги боли кур ти што не сакаш педери, ќе ти ги таложат у секој филм или серија, зашто тоа им го налагаат податоците, дека истото ќе им донесе повеќе пари и гледаност, квалитетот кој го ебе.

Паралелава нема врска со спорт, ама има везе со она што податоците го велат конкретно за тенисот, зашто денес све почнува да се стрима, и многу добро си знаат они што е интересно за публиката, а што не, колку време се пред стрим, кога гасат, кога паузураат, кога праат нешто друго дур стримот си тече, за све се свесни. Иначе конкретно ова, пример на Новак не му одговара, зашто он кога нема добар ден, лесно може прв да изгуби 2 сета, и тоа би било крај за него на слем, вака и со 2 изгубени стандард после ги фаќа на кондиција што се вика и ги меле. Така да ко што реков, не е случајно ова што го вика, тенисот ќе трпи промени во иднина сакале ние или не, тоа сигурно, затоа и тестираат различни формати на егзибициони турнири.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.958
Поени од реакции
1.245

Скроз беше во право за паделот и тоа пиклбал. И усра све со тропање на оваа глупост. Еве може и до 4 гејма нема проблем, ќе си играме играчки ебате.
hmm,vo losha nasoka go odnese tvojot post,bashka , so kratka izjava skoro se e izvadeno vo kontekst.Sushtinata e deka vekje 4-5 godini , ATP se pritisnati od tv pravata,reklamite i taka natamu,zaradi dolgoto traenje na mechevite.Novite,tik tok i insta generacii se se potupavi i se naviknati na kratki deshavki,nemaat zelba ni koncetracija da pratat tenis povekje od 3 saati.Dolgo vreme se predlagaat idei,edna od najglupavite i shto zema najmnogu zalet beshe da se skratat setovite do 4 dobieni gema.Imashe duri i test mechevi.Pa beshe da se skratat slemovite na dva dobieni, da nema nec na servis i drugi predlozi.Novak ,sho sam kako Novak,shto preku nivnoto zdruzenie,decidno bea protiv za kakvo bilo kratenje,posevno za predlogot na 4 dobieni gema.Svesen e toj a i drugite igrachi deka ke ima promeni so cel namaluvanje na vremetraenjeto na mechevite,pa gornata izjava, ili razmisluvanje e da se spasi shto moze da se spasi
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.693
Поени од реакции
3.842
Ете ги , ете ги , одма рипнаа. :D
Буквално пишува it's only me , it's my thinking , ама не во секоја изјава има задна намера. Ова исто ко за ставот за вакцините, да нагаѓаат дека се преправал и може покрај толку пења на устата шо му фати за изборот на своето тело ,пак да се фукнал со две зад завесите.
Правите сите изјави на тенисериве да не се баш како што се изјавени.
Притоа и во коментарите сеуште барам да видам еден кој сака промени во тенисот , а претежно на инстаграм пејџов се вистински фанови на тенис како нас.
Сигурен сум дека сеуште мнозинството на гледачи е задоволно од овој формат на натпреварување и уживаат во убавината на грендслемовите , тоа и ги прави посебни.
Како што пропадна идеата за 4 добиени гејма и ова ќе потоне во вода ко пцојсан глушец.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.604
Поени од реакции
43.369
Ете ги , ете ги , одма рипнаа. :D
Буквално пишува it's only me , it's my thinking , ама не во секоја изјава има задна намера. Ова исто ко за ставот за вакцините, да нагаѓаат дека се преправал и може покрај толку пења на устата шо му фати за изборот на своето тело ,пак да се фукнал со две зад завесите.
Правите сите изјави на тенисериве да не се баш како што се изјавени.
Притоа и во коментарите сеуште барам да видам еден кој сака промени во тенисот , а претежно на инстаграм пејџов се вистински фанови на тенис како нас.
Сигурен сум дека сеуште мнозинството на гледачи е задоволно од овој формат на натпреварување и уживаат во убавината на грендслемовите , тоа и ги прави посебни.
Како што пропадна идеата за 4 добиени гејма и ова ќе потоне во вода ко пцојсан глушец.
Kolku mecha si izgledal na wimbledon, a da ne se jakive teniseri, Museti go glease, Fils? 5 seterite sto traea po 2 dena? Te rabotni obvrski, te nula interes, vistinskite fanovi ama vistinskite fanovi ne se zamaraat so 80% od turot, nit strimaat nit gledaat, vistinskite fanovi denes ne nosat mnogu pari na ovoj sport, toa e problemot, toa jas ti go kazuvam.
Niv ne gi interesiraat vistinskite fanovi, gi interesiraat samo pari, a vo denesno vreme pari nosat debilnite fanovi, taka e i vo F1 svetot kade se nakotija Netflix fanovi na sportot sto ne znaat apsolutno nisto povrzano so formula, i se napalija na izmislenata drama i lazni prikazni na netflix.

Taka eden den ke bide i so tenisot, koga ke ima smena na generacii kaj fanovite, do togas uzivaj si vo momentalnava sostojba na sportov, zasto istiot ke trpi promeni sakal ti ili ne, ne spij na toa uvo deka nestata ke ostanat status quo, parite go diktiraat toa, ko i sve vo ovoj svet. Ne deka mene ova mi odgovara, ama do togas, valjda nema ni da se zamaram so sportov ako dopolnitelno go userat, zasto rekov pred nekoj den, za mene total useruvanje e faktot sto e dozvolen coaching, malce se zbori za ova, a vsusnost mnogu znaci.
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
287
Поени од реакции
497
Novite,tik tok i insta generacii se se potupavi i se naviknati na kratki deshavki,nemaat zelba ni koncetracija da pratat tenis povekje od 3 saati.Dolgo vreme se predlagaat idei,edna od najglupavite i shto zema najmnogu zalet beshe da se skratat setovite do 4 dobieni gema.
Druzhe ako nekoj ne go interesira tenis i da trae 15 minuti mechot nema da go gleda. Tie dechistha ne gi interesira nikakov sport,taka shto nema vrska muabetov.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.958
Поени од реакции
1.245
Druzhe ako nekoj ne go interesira tenis i da trae 15 minuti mechot nema da go gleda. Tie dechistha ne gi interesira nikakov sport,taka shto nema vrska muabetov.
da,vo pravo si.Jas samo ja preraskazuvam esencijalno prichinata ,potochno,kako se obrazlozuvaat namerite za da se skrati vremetraenjeto na teniskite mechevi.Ne e moe izvorno mislenje,no se slagam so istoto.Fakt e deka novite generacii se se povekje idiocracy,ako si go gledal istoimeniot film,i za zal,taa e realnosta.Taa e edna od prichinite,tik tok generacija,dodeka glavnata e televiziskite prenosi.TV kukite interesot im e kolku shto moze povekje razlichni sodrzini da ubacat vo tekot na denot,za poshirok profil na gledachi, i koga ke naletat na tenis koj moze da trae dva saati,a moze i da tera do 5 saati,pagjat vo nesvest
Автоматски споено мислење:

Ете ги , ете ги , одма рипнаа. :D
Буквално пишува it's only me , it's my thinking , ама не во секоја изјава има задна намера. Ова исто ко за ставот за вакцините, да нагаѓаат дека се преправал и може покрај толку пења на устата шо му фати за изборот на своето тело ,пак да се фукнал со две зад завесите.
Правите сите изјави на тенисериве да не се баш како што се изјавени.
Притоа и во коментарите сеуште барам да видам еден кој сака промени во тенисот , а претежно на инстаграм пејџов се вистински фанови на тенис како нас.
Сигурен сум дека сеуште мнозинството на гледачи е задоволно од овој формат на натпреварување и уживаат во убавината на грендслемовите , тоа и ги прави посебни.
Како што пропадна идеата за 4 добиени гејма и ова ќе потоне во вода ко пцојсан глушец.
druze,ama vaka gubi smisla forumenjeto,debatiranjeto.Jas samo te koregirav deka voopshto vo toj kontekst ne e izjavata, a ti skroz drugachije si ja objasni.Ne e poentata da cepame dezinformacii i von kontekst tolkuvanje.Za bilo koj drug teniser da beshe,pak ke ti replicirav da ,,doobjasnam,, , za kakvo ripanje pravish muabet.Edno e subjektivno navivanje i inaetenje , drugo e razmenuvanje informacii i fakti na forumot.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.604
Поени од реакции
43.369
Nole e veke vo polufinale, najaviv vakvo scenario pred nekoj den, povredata na De Minor voopsto ne bese naivna, totalno 0 poenta da izlagas protiv Novak posle toa, ali valjda ovoj i so bilo koj drug da igrase, nemase da ide na teren.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.693
Поени од реакции
3.842
Ќе наполни батерии до макс за петок и недела. Де Минор даде изјава дека може после мечот од 4 коло и го удри реалноста по глава денес. Ќе видиме двајцава шо останаа колку ќе се потрошат , евентуално Фриц ако биде поодморен би му дал мала шанса да искомплицира во некој сет.
Сигурно може повеќе од Томи Пол. :D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.540
Поени од реакции
109.930
Не би го отпишал Медо најмногу ради победава на Синер, и зашто пробува да се адаптира на тревава колку толку.
Факт е дека земјата и тревата за Медо се хаосот, ааама, 2 години по ред доаѓа до полуфинале на Вимблдон така да глупо е и за тревава на кур да му се качуваме, кога е бољи од многу други задњи 2 години што се во топ 10, со исклучок на Новак и Алкараз. Можда нема убава игра за око, ама еве го у топ 4 веќе 2 години по ред и треба да му се оддаде колку толку почит и за тоа, а и го победи актуелниот број 1 вчера.
Не може никако да отпишеш ГС победник никогаш, па макар и без нога играл. Е сеа, треба да се изанализираат сите околности за мечот, подлога, форма, H2H, временски услови итн. Факт е дека Медо не е сјаен на трева и затоа е толкав фаворит Алкараз, ама мечот од УСО лани мора да биде еден вид на жолт картон за Карлитос (хехе пуши Џонтра), зашо и таму влезе ко голем фаворит и изгоре како свеќа.

Медо гледам на турниров ритернира скоро од основна линија, зборам за прв сервис, искрено ако го тера тоа и против Алкараз не знам колку ќе му биде паметно, ликот едноставно нема техника за тоа и ќе му дозволи многу евтини поени и кратки топки на Алкараз. Од друга страна ако ритернира 5 метра позади основна е осуден на пропаст, ќе го убие со сервис волеи и дропови Алкараз. Многу незгоден мечап е Алкараз за Медо, а на секоја подлога што не е хард Медо е ептен хендикепиран ради движењето и отскокот на топчето. По мене 3-0, евентуално 3-1 за Алкараз ради работиве што ги набројав погоре. Али пак ќе кажам, не смее да се отпише Медо скроз, можеби во услови со затворен кров, некое лудо серверско издание и малце послабо издание на Алкараз, би можел и да добие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom