ATP тенис - општа дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.194
Поени од реакции
35.166
Урко во ред брат со латиницава, ќе прочитам можда некад. Првиот пасус само и одма прекинав зашо класика спинуваш.
Муабетов:
FB_IMG_1718187513241.jpg
:pos: :pos: :pos:

Шегата на страна, ама и јас најчесто го прескокам @Syn заради латиницата. Ај кога е една реченица, нешто кратко, ама километарски пост на латиница - еден пасус 10 минути треба да го читам за да го разберам. :D Многу ми е напорно.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.580
Поени од реакции
110.135
Муабетов:
Прегледај го приврзокот 420317
:pos: :pos: :pos:

Шегата на страна, ама и јас најчесто го прескокам @Syn заради латиницата. Ај кога е една реченица, нешто кратко, ама километарски пост на латиница - еден пасус 10 минути треба да го читам за да го разберам. :D Многу ми е напорно.
Напорен е и на кирилица кога пишува, но тоа не е сега темата. :D
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.613
Поени од реакции
43.455
Абе ти мајсторе те глеам 2-3 пати коментираш и ме прозиваш од нигде никаде. Те праша ли некој нешто? Ти ли ќе ми кажеш за кого да навивам? Ај жити мене фак оф и не ме замарај, ќе правам апсолутно што сакам. И не, никад нема да навивам за некого како за Надал, може да имам тенисер кој ќе ми се допаѓа со стилот на игра и слично, ама такво навивање ко за Рафа јок, освен ако не се појави некој Македонец на такво ниво што е малце веројатно. Али како и да е те молам заобиколи ме со твоите коментари, стварно не ме занима твоето мислење.

П.с. Урко во ред брат со латиницава, ќе прочитам можда некад. Првиот пасус само и одма прекинав зашо класика спинуваш. Одеднаш нормални биле изјавите на француските весници, а Дејли Мејл сакале да го распнат Новак, ок. Што понатаму да збориме, излишно е, како што кажав вие упорно си терате со тој наратив дека све е против Новак и тоа е тоа, не планирам да се убедувам, нек е така.
Nekad si legendarno glupav covek. Edno e izjava na minister tamu nekakov si, koja e prenesena kako vest onakva kakva sto e, ili pa deka e Nadal izjava na oficijalno lice treba da se ignorira. A drugo e eden ist narativ sto go forsiraat samite mediumi kontra nekoj, kako nivna agenda. Ko kaj nas sitel na vremeto ili A1, sto zastapuvaa partii, tutosport vo Italija so juventus, taka da ne e isto ebate prostiot, toa sakam da ti go objasnam i zatoa gi spomnav dejli mejl so eden krajno apsurden naslov, sto duri i tuka sakaa nekako da go ocrnat.

Opsto poznato e deka mediumite generalno gledano go kontroliraat javnoto mislenje, sekade e taka vo svetot.

I me boli kur dali me citas ili ne, eve za ova nema latinica, univerzalna vistina e i sekoj moze da ja razbere no retko koj moze da se pomiri so istata

24>22

Hehe.:kafence:
Автоматски споено мислење:

Еве ти како фан на Милан, замисли дека утре Милан иде у стечај, го бришат клубот и престанува да постои.
Ќе бидеш за Интер пошто и они у шок те оставаат, знаат да експлодираат, атрактивни се, даваат по 90 гола у сезона, знаат да напраат изненадување и слично, башка од ист град се, комшии?
Ајде ќе речеш они ривали биле, еве за Манчестер Сити ќе бидеш? Или за Арсенал?

Глејте си тенис после Надал како обични фанови на спортот, не мора да се потресувате за секој талент што ќе се појави. Стеков па сториња става од Алкараз, нема ден да не го спомне и да се искурчи со него. :D

Што ќе им кажувате на внуците, абе ја бев за Агаси, па после за Надал, па после за Алкараз, па после за на Новак син му, па еве сеа и на Надал малиот порасна па ајде пред да умрам и за него да понавивам малце. :D
Na sila e ova, a i najpozerski, ama toa potsvesno ko zadnja nadez realno bese da se sopre Novak, dobro e sto stek ne se obesi posle rg lani a malce falese. Pa samo radi ova za Siner bi bil.

Ke go cekame nie Nolo junior, da krvi so Nadal junior, so kur.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.874
Убаво е да се види Беретини како се враќа во форма. Може да направи беља ако е физички спремен на макс на тревна подлога.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.874
Глеам нешо се препуцавате за Рафа и Новак , па да ви пуштам едно прашање за разглабање.
Статистички се многу изедначени и тешко е одма да се каже директно.
Нијанси одлучуваат , а и плус Рафа што после 30 се штеди повеќе.
Како и да е Рафа има севкупно поише освоено титули на таа подлога , отколку овој на оваа.
Па шо мислите, кој е подобар?
Рафа на тврда подлога или Новак на земја?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Во што се изедначени?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.874
Во што се изедначени?
Рафа 4 ГС на тврда ( ќе го рачунам АО како карпет , а и два ГС се на таа подлога не е фер да се споредува)
Новак 3 на земја
Рафа 10 мастерси тврда , Новак 11 земја.
20-7 за Новак меѓусебни на тврда.
20-8 за Рафа меѓусебни на земја.
Сеа појасно ти е?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Рафа 4 ГС на тврда ( ќе го рачунам АО како карпет , а и два ГС се на таа подлога не е фер да се споредува)
Новак 3 на земја
Рафа 10 мастерси тврда , Новак 11 земја.
20-7 за Новак меѓусебни на тврда.
20-8 за Рафа меѓусебни на земја.
Сеа појасно ти е?
1.pngНеоспорен NUMBER ONE
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.613
Поени од реакции
43.455
Ne mi e jasna poentata na diskusiajva iskreno druze, posle lanskata godina i so 36 godini da isteras takva sezona, veke nema diskusija tuka, sve e na stranata na Novak.

Pamtam uste koga go pobedi Rafa na RG i podocna osvoi rekov, ne e najbolji vo istorija ama bolji nema, sve do lani bev so takov stav cisto zasto znam sto znacat Fed i Nadal za ovoj sport, ama posle onakva sezona na 36 izlisni se site head to head sporedbi, kade Novak na vakov nacin ili onakov pak e podobriot.
Vo par go dominira, primer osvoeni finalni mastersi, Nadal nema nieden, ili broj na nedeli ko najdobar na ATP listata, trgame na strana slemovi, mastersi, h2h dueli kade isto Novak e podobar taka da vo momentov voopsto ne e tesko da se kaze kako stojat rabotite, vsusnost i samiot Nadal e na ista branova dolzina konkretno za ova prasanje.

I Novak e pouniverzalen, Nadal na treva od 2010 ne postoi, nema ni finale od taa titula togas protiv Berdih so par porazi od komicni teniseri ko Darcis i Dastin Braun, dodeka Novak se etablirase ko eden od najdobrite vo istorijata i na taa podloga, pokraj betonot, a ko sto vika i Rud, trgni go Nadal od zemja, go imas Novak ko eden od najdobrite zemjasi koj sigurno bi imal duplo poise tituli od sea da ne postoese Nadal. Nadal na treva primer zaostanuva zad mnogu niz teniskata istorija.

Ali kako i da se vrti, tie tituli osvoeni na golemata trojka imaat najgolema tezina vo tenisot, eden od niv da ne postoese, istite ke teraa i nad 30 slemovi sigurno, toa e edna unikatna era na tenisot i kvaliteti i standardi koi se nepovtorlivi i 10 sineri i alkarzi nema da gi nadminat. Da ne navlagam u toa sto sega e dozvolen i coaching sto za mene e edno od najuzasnite novi pravila vovedeni u tenisot, koj treba 100% da ostane individualen sport bez bilo kakvo mesanje na trenerite.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.874
Ne mi e jasna poentata na diskusiajva iskreno druze, posle lanskata godina i so 36 godini da isteras takva sezona, veke nema diskusija tuka, sve e na stranata na Novak.

Pamtam uste koga go pobedi Rafa na RG i podocna osvoi rekov, ne e najbolji vo istorija ama bolji nema, sve do lani bev so takov stav cisto zasto znam sto znacat Fed i Nadal za ovoj sport, ama posle onakva sezona na 36 izlisni se site head to head sporedbi, kade Novak na vakov nacin ili onakov pak e podobriot.
Vo par go dominira, primer osvoeni finalni mastersi, Nadal nema nieden, ili broj na nedeli ko najdobar na ATP listata, trgame na strana slemovi, mastersi, h2h dueli kade isto Novak e podobar taka da vo momentov voopsto ne e tesko da se kaze kako stojat rabotite, vsusnost i samiot Nadal e na ista branova dolzina konkretno za ova prasanje.

I Novak e pouniverzalen, Nadal na treva od 2010 ne postoi, nema ni finale od taa titula togas protiv Berdih so par porazi od komicni teniseri ko Darcis i Dastin Braun, dodeka Novak se etablirase ko eden od najdobrite vo istorijata i na taa podloga, pokraj betonot, a ko sto vika i Rud, trgni go Nadal od zemja, go imas Novak ko eden od najdobrite zemjasi koj sigurno bi imal duplo poise tituli od sea da ne postoese Nadal. Nadal na treva primer zaostanuva zad mnogu niz teniskata istorija.

Ali kako i da se vrti, tie tituli osvoeni na golemata trojka imaat najgolema tezina vo tenisot, eden od niv da ne postoese, istite ke teraa i nad 30 slemovi sigurno, toa e edna unikatna era na tenisot i kvaliteti i standardi koi se nepovtorlivi i 10 sineri i alkarzi nema da gi nadminat. Da ne navlagam u toa sto sega e dozvolen i coaching sto za mene e edno od najuzasnite novi pravila vovedeni u tenisot, koj treba 100% da ostane individualen sport bez bilo kakvo mesanje na trenerite.
Добро ти го сфати прашањево или си мантраш само како вмровциве , најдобар е па најдобар. Јас више одамна го имам констатирано тоа и поконкретно прашав за мислење кој од двајцата може да се каже дека е подобар на неговата послаба подлога. Поентата ми беше да отворам малце различна дискусија за која не се збори многу , ама заеби ограничени сте како риба во аквариум.
Иначе за трева да кажеш дека Надал не постоел , а можеше во три наврати да влезе во финале и тоа два пати играше против Новак и Федерер најдобрите на таа подлога е огромен дисреспект.
Ништо неочекувано од фанови на Новак на форумов.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.613
Поени од реакции
43.455
Dobro be ne se nerviraj odma, namali so trigerot, prasanjeto mene licno mi zvuci tapa, sho da ti kazam, narocito sto i sam znaes sto znaci Rafa na zemja kako teniski predizvik, ama bas radi toa najmnogu odgovorot e ...

Novak na zemja.
Long story short, Novak e broj 2, bi rekol i ubedliv, na zemja, vo era kade realno Nadal e gospod na taa podloga i skoro i nerealno e da bide pobeden, najteskiot teniski predizvik vo cela teniska istorija, a Novak e edinstveniot koj mu pariral asalno i edistven sto uspeal da go dobie na RG poveke od ednas.

Sto ne vazi za Nadal, na negovata poslaba podloga, kade zaostanuva i zad Federer, kogo nadvor od zemja go nema pobedeno od dalecnata 2014, i taka ostana do sam kraj na kariera na Fed. So Novak zadnji 10 na tvrda podloga, 10-0 za Novak.

Da odime so uste edno hipoteticko scenario, da se trgne Nadal celosno od zemja, bi rekol deka Novak ke bese kralot na taa podloga, i radi nacinot i stil na igra i radi fizickata superiornost koja mnogu znacese tuka.
Da se trgne Novak od tvrda, Fed ke iskoristese najmnogu, pa posle toa i Nadal, ama nemase da ima izrazit dominator, ko sto bi bil Novak na zemja ako Nadal ne bese tuka.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.874
Ептен ги потцени Виљас и Борг на земја , посебно вториов што има дупло поише majors од Новак со кратка кариера и го прогласи за втор на сите времиња.
Во ерата на Рафа и него , да втор е.
На сите времиња не сум баш сигурен.
Го потцени и Новак на тврда , иако нема споредба со доминацијата на Новак на бетон со онаа на Рафа на земја.
Сепак Новак е најбољи играч на бетон на сите времиња и уопште не му било лесно и на Надал , ама успеал да го победи скоро исто пати како овој на земја.
Почитувам шо одговори на моето прашање и добро аргументирано , разликата ја прави тоа шо Рафа беше поразен на РГ два пати , а Новак губеше само на УС опен.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.248
Ептен ги потцени Виљас и Борг на земја , посебно вториов што има дупло поише majors од Новак со кратка кариера и го прогласи за втор на сите времиња.
Во ерата на Рафа и него , да втор е.
На сите времиња не сум баш сигурен.
Го потцени и Новак на тврда , иако нема споредба со доминацијата на Новак на бетон со онаа на Рафа на земја.
Сепак Новак е најбољи играч на бетон на сите времиња и уопште не му било лесно и на Надал , ама успеал да го победи скоро исто пати како овој на земја.
Почитувам шо одговори на моето прашање и добро аргументирано , разликата ја прави тоа шо Рафа беше поразен на РГ два пати , а Новак губеше само на УС опен.
vo fudbal mislam deka Rafa e podobar,ama vo kosharka Novak.Vo skijanje definitivno Novak, a mislam i vo ping pong a i badmington.Za sah ne znam,ama ako shahot e za intiligentni, i ovde Djovak e podobar.Za zeni definitivno pak Novak,taka da ,koga vekje ne ti e dovolno celokupnata teniska statistika kade Novak na Rafa go jade ko nutela namackana na leb,vprocem i samiot Rafa si prizna bez prisila, aj ke merime i drugi trivijalni stupidni podkategorii,ama pak e Novak druze.Postot mi e povekje vo funkcija na humor,ama ti prv pochna ,
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.716
Поени од реакции
3.874
vo fudbal mislam deka Rafa e podobar,ama vo kosharka Novak.Vo skijanje definitivno Novak, a mislam i vo ping pong a i badmington.Za sah ne znam,ama ako shahot e za intiligentni, i ovde Djovak e podobar.Za zeni definitivno pak Novak,taka da ,koga vekje ne ti e dovolno celokupnata teniska statistika kade Novak na Rafa go jade ko nutela namackana na leb,vprocem i samiot Rafa si prizna bez prisila, aj ke merime i drugi trivijalni stupidni podkategorii,ama pak e Novak druze.Postot mi e povekje vo funkcija na humor,ama ti prv pochna ,
Не не ,ќе ставаме клипови од јутуб со Бердих коа играл пред 10 години , тоа е поинтересно.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.248
Не не ,ќе ставаме клипови од јутуб со Бердих коа играл пред 10 години , тоа е поинтересно.
pa sega,povekje klipovi bea,i planirav da pushtam,ima eden lud fan na Novak na X ,Pavy G, englez ,koj shto sobral na kupche povekje klipovi kade se gleda vistinakiot ,,ferplej,, karakter na Rafa,ama ostanav samo na toj klip so Berdych,me mrzeshe.Ama stvarno,taa slucka,kako be ne go fati sram,ili barem da se izvineshe.Apla go zastana poenot,digna raka,pa sudijata od koga zastana Rafa vikna aut,i od koga celendzot pokaza dobra topka,Rafa barashe preigruvanje na poenot.Takvo apla pravenje mutav nemalo do sega vo tenisot,bar jas ne znam, a i vtora situacija,koga sam na sebe si barashe celendz posle negov servis koga popi ritern viner.Car,sekoja mu cest,mesto da pozdravi shto protivnikot mu mavna ritern viner,vo istata sekunda pobara celendz so nadez deka servisot ke mu bide aut.Manijakalno,nemam zborovi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom