ATP тенис - општа дискусија

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
28.774
Поени од реакции
39.116
1.Па уште подобро, во 2021 кога Надал имаше повеќе слемови од Новак. Ти кажав не му е од сега мислењето на Надал затоа не се пали дека Надал е напатен или слично. И пак ќе ти кажам не гледам ништо лошо во тоа некој човек да си постави некоја цел и да има опсесија за тоа (без разлика дали е точно ова дека Новак има опсесија или не), а притоа и да успее во тоа. :toe:

2.Небитно, не знам зошто вие (не сите ама повеќето) фанови на Новак имате некоја неопишлива желба да го истакнувате се ова што го постигна Новак притоа понижувајќи се околу него, дури и навредувајќи. Стварно не ми е јасно, никој не му ги спори успесите и титулите, ама не можеш да занемариш и тоа што прават другите, особено Надал и Федерер кои и те како имаат со што да се пофалат и да влезат во дискусиите за најголемите на сите времиња.
1. Aха, уште подобро, за да опседнатиот со слемови година дена подоцна изјави дека е спремен нигде да не игра, и да не осојува слемови, на сметка на негови лични ставови, верувања и принципи. Како е ова уште подобро, кога Надал не е во право, едноставно е, не ... е ... во ... право.

2. А? Кој каде го навредува Надал, ако мериме на кантар за навреди на фан бази и омаловажувања, ти се молам друже ... не ја отварај таа тема, да почнеме од све тука што се пишуваше за време на АО и по АО па све до твитери митери и сами ебани медиуми, уште ние сме омаловажувале, стварно не гледам кој тука, а притоа се разбира од спортов, го омаловажува Надал и неговите достигнувања, или па Федерер. Костич ако го рачунаш, не е он цела фан база извини. Не гледам ни што у глобала се истакнува освен одредени факти и достигнувања вредни да се спомнат на тема за ... Тенис, да те потсетам што све пишуваше ти по темиве после АО и РГ? Или слепи ќе се праиме со сила, па со ефтините провокации и слично. Умерени сме, би рекол, со ретки исклучоци, какви што секоја страна има. Да беше обратно, минимум 1 од вас ќе се замараше да копа постови од 2022, да цитира сега и да ликува. :))
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.566
Поени од реакции
13.601
Мое мислење е дека како прво треба да си опседнат со тенисот за воопшто да станеш професионален играч, а не пак да бидеш 15+ години на врвот. Огромна жртва треба за тоа ниво да го оддржуваш.

Сите се опседнати, а највеќе големата тројка и затоа се најдобри. Федерер да не беше опседнат со титули немаше да игра до 40 години додека не му откажат кичмата и колената. Зборам за игра на највисоко ниво.
Надал нема да оди две недели на штаки после турнир ако не му е до титули.
Џокович нема да води толку ригорозен начин на живот и исхрана ако не е опседнат со тоа да биде во врвна форма на 35+ години.

Меѓутоа Ноле покажа и докажа дека е спремен да го фрли во вода се тоа што го работел цел живот за да остане доследен на неговите принципи. Па затоа да кажеш дека ваков човек би бил фрустриран доколку не е број 1 е во најмала рака смешно, посебно кога доаѓа од некој што го води истиот начин на живот и е дури поекстремен во неговата опсесија.

Најјакото е што водителот го фали Рафа и му ги набројува успесите, вика не можеш да бидеш фрустриран со ваква кариера, а братов ни А ни Б одма одговара со тоа дека Новак не би бил задоволен со таква кариера (бидејќи не е број 1) :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
1.146
Не знам. Одговори ми за мускулот тоа што те прашав.
pa pishav pogore voopshto,valjda i ovaa slucka ke ima razvrska na kraj.Pretpostavuvam deka pred penzioniranjeto ke go objavi, a i ne samo toa,mislam,predosekjam,deka togash ke ima mnogu intersni izjavi,intervjua,koga i Djovak ke e rastereten da dava ,,slobodni,, izjavi,koga nema da mora da glumi politicka korektnost.
Neshto Nadal reterira denes btw so novite izjavi,PR timot mu predochil izgleda deka se izbanja so neknashnata izjava
 
Член од
20 април 2023
Мислења
675
Поени од реакции
1.517
pa pishav pogore voopshto,valjda i ovaa slucka ke ima razvrska na kraj.Pretpostavuvam deka pred penzioniranjeto ke go objavi, a i ne samo toa,mislam,predosekjam,deka togash ke ima mnogu intersni izjavi,intervjua,koga i Djovak ke e rastereten da dava ,,slobodni,, izjavi,koga nema da mora da glumi politicka korektnost.
Neshto Nadal reterira denes btw so novite izjavi,PR timot mu predochil izgleda deka se izbanja so neknashnata izjava
a shto mu fali so vcherashnata izjava, eve ovoj kobe wannabe mifjuzov vika nemalo vrska nishto izjavata, ne bila od bes i ochaj
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.570
Поени од реакции
104.458
А како би разбрал џанак што е 24/7 надуван? Пази колку е ретардиран те молам, од овој профил пишува малце понормални постови за да не го банираат, а во меѓувреме прави секој ден по 9 нови профили и пцуе по фан клубови и праќа пораки у инбокс со глупости. Како да разбереш ваков човек?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
1.146
bashka sportskiot aspekt,shto e i najvazen koga debatirame ovde na forumot, ama, dovolno e samo eve da im se izgledat ovie dve intervjua,pa totalen laik da zakluchi deka glupavata srbenda na intelektualno merenje deset slema e nad Rafa.Nit da navredi nekoj,nit da omalovazi,se drzi samo do sebe,so kvalitetna poenta,izdrzana.Gram frustracija nema,gram opsesivnost,palamudenje jok,po prirodno i covecki zdravje.Ama glupa srbenda jbg, balkanec
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
28.774
Поени од реакции
39.116
Член од
19 март 2013
Мислења
1.772
Поени од реакции
1.804
Не не ,треба да изјави вака:

- Новак , господару мој , српски богу на тенисот , ваше височество , екселенцијо и сите величествени епитети за вас ...
Јас сум вашиот најголем фан и сум опседнат мислејќи 24/7 на вас, моментално ја држам оваа слика од вас во рацете како го држите трофејот во РГ од оваа година и сум убеден дека ќе држите уште 12 такви во иднина.

Оваа изјава од Надал би била коректна, но не доволно добра според мене.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
28.774
Поени од реакции
39.116
Не не ,треба да изјави вака:

- Новак , господару мој , српски богу на тенисот , ваше височество , екселенцијо и сите величествени епитети за вас ...
Јас сум вашиот најголем фан и сум опседнат мислејќи 24/7 на вас, моментално ја држам оваа слика од вас во рацете како го држите трофејот во РГ од оваа година и сум убеден дека ќе држите уште 12 такви во иднина.

Оваа изјава од Надал би била коректна, но не доволно добра според мене.
Џабе го спинуваш муабетот натака, дека сакаме Надал да го глорифицира Новак :))), тотално никој не се ни замараше со Надал на темава недели откако Новак освои ЈуЕс оупен, на иста тема каде луѓе се фаќаа за тоа дали некој честитал некому од тенисерите или не, Надал ќутеше недела дена и точно нула замарање на таа тема не ни памтам некој да го спомнал за било што, толку беше битно тоа.
Погледни низ твитер што све се пишува конкретно за изјавата дека Новак бил фрустриран, па малце размисли дали некој се фаќа за тоа дали он го глорифицира или не, или за тотално непотребната изјава која е протолкувана ко некоректна и непочитувачка.

Обратно да беше, 12 дена ќе замаравте на темава и ќе ликувавте за тоа колку Новак е беден и слично, ко што апсолутно секогаш правите на темава, ако веќе генерализираме вака мртво, со убедливо најретардираните муабети аналогни на интелектот на онаа умренана ива, е затоа не бил сакан како Надал и Федерер, најумрено нешто на интернетот. Упорно го браниш Надал недела дена веќе и го претставуваш ко перфекција која едноставно не смее да погреши, обратно да беше, сигурно ставот немаше да ти биде ист, ама ти си знаеш.

Затоа и ја спомнав хипотетичката ситуација, Новак истото да го изјавеше за Надал после оној мачно освоен 22ри слем, ќе се ситевте, ќе ликувавте, ќе го плукавте, ко што во многу наврати сте правеле на истава тема, ама сега кога некој го критикува Надал, ете го тригерот, како тоа некој смее да критикува ваква совршена појава која едноставно никад у својот живот ништо погрешно не кажала, и за да го свртиме наративот, ќе одиме на тоа дека ние сме биле љути што он не го глорифицирал овој успех на Новак.

Да беше тоа проблем за нас ко што ти тука убедуваш дека е од некојаси x причина, што не се замараме за муклата на Федерер? Што не важи истиот наратив и за него, зашто не ни е криво и за тоа што и он не го глорифицира Новак. Бог да чува, критика една обична не сакате сеа да прифатите за една глупо срочена изјава, за која нит беше нит некад ќе биде моментот да се даде, а овде ја претставувате како факт, дека баш така е како што он кажал иако ја имате цела 2022 година каде истата таа изјава е, од една страна, демантирана, од друга, истиот тој став може да се даде и за самиот Надал комотно. :toe:

Надал во глобала покажувал доста респект низ кариерата за Новак, работи за кои ги рекол а на кои генерално замерува цела фан база на Новак се све на све 3 на број и ги направил на залез од кариерата, прво 2021 дека бил опседнат со успесите и тоа за него било опсесија, а за Надал не (2022 демант обостран), тоа што не му даде поддршка за време на дешавките у Австралија и тераше со PR изјави константно, и сега ова. Толку, никакво неглорифицирање од негова страна, башка што ако се земе све што позитивно рекол за него, мислам дека повеќе од доволно го ... глорифицирал, не мора веќе да се замара на таа тема, доста е
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.647
Поени од реакции
33.716
Ова бе.

Буквално никој не го спомна ликот, до толку беше небитен. За 10тина дена после финалето се појавува на интервју и зборува за фрустрации за број на слемови. :pos: Смрди на инфериорност, јад и тага.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
1.772
Поени од реакции
1.804
Муабетиве одат до тотална апсурдност што веќе се губи смислата и не се знае шо се збори.
Просто кажано , моето мислење е дека Надал даде коректна изјава и сеа оваа новава глупост шо ја вметнавте дека го немало и дал изјава од кога завршило и освоил е трагедија од ваша страна. Да го немаше нигде ќе се избацеше некој со коментар како овој сеа за Фед дека ќутел ко пичка.
Резиме... крајот не може да ви се најде поради не знам кој икс ипсилон причини , ама веќе се знае и самиот Надал ете изјавил.
НОВАК Е НАЈДОБАР ТЕНИСЕР НА СИТЕ ВРЕМИЊА.
( ете уште со големи букви не сум пишал )

Заебете тоа , шо се дешава на овие Ченгду , Жухаи 250киве? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom