ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
a ti od kaj se informirash btw.Ne me gledaj sho zboram,tuku sho pravam.
Imame teniser koj rizikuva invaliditet ,se shiba so inekcii sekojdnevno da pobedi,bashka prv se vakcinira
i imame teniser koj svesno se otkaza bukvalno od skoro sezona ipol i dva slema od sho ne saka da se kluka so neprovereni hemikalii.I ovoj prviov dava izjavi oti mu e seedno,ne saka da pobeduva po sekoja cena.Sho vikashe Kili,ma nemoj da me jebesh bre.Prijatel,kako shto se glupirashe so postiranjata ovde za epizodata Novak i deportacija od AO, pa neodamna reterirashe, isto ke e i na ovaa tema posle dve godini,make my word.Ti generalno,kasno palish.
I sho ti e poentata so toa srbomanstvo,pa deset godini go verglash toj film,a ne moze da si podaleku od vistinata.I krajno,zarem stvarno mislish deka Novak deka e od Srbija ima drug tretman vo zapadnite mediumi i opinion makeri nasprema Rafa i Fed.Zarem stvarno mislish deka nema dvojni arshini, da ne ti davam primeri od drugi zivotni sferi
Од релевантни медиуми, не гомно портали. За почеток земи изгледај го интервјуто на Рафа по можност со англиски превод, пошо на српски лажат. За вакцините не знам колку ти држи вода муабетот, ок тоа е избор на Новак да не се вакцинира, ама дали он испаднал попаметен од тие што се вакцинирале не сум сигурен, а и не ми се дебатира на таа тема. Едно е сигурно, Новак не е попаметен од докторите и медицината.

Надал не ризикуваше инвалид да остане, едноставно знаеше дека ќе оди на минимален зафат после РГ зашо имаше некој фрагмент што му правеше проблем во стапалото. Така е тоа врвен спортист ќе ризикува инвалидитет, нема проблем.

Него, чисто вака да те прашам, до кај се бе снимките од 3цм кинење на мускулот на Новак? Нешто Дубаи спомнуваше ликот ама изгледа не нагласи која година ќе биде тоа, зашо веќе 7 месеци поминаа од Дубаи.
Автоматски споено мислење:

turi mu kurot na sportklub be,twiter imash.
Kolku glupo zvuchi izjavata, aj malku ke ja uprostam
,,da,normalno,jas sakam da sum najdobar,ama ne po sekoja cenaako ne sum,kur me boli,a Djokovic i on saka,ama on po sekoja cena,i on ke beshe frustriran ako ne e najdobar.
Druze,dobar epitet dade Syn,jezivo
А што е лошо во тоа да си фрустриран ако не оствариш нешто? Мене ми иде цела соблекувална да ја искршам ако изгубам на термин у баскет, а не на Новак Ѓоковиќ кој игра за историја и многу побитни работи од термин у баскет.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Многу е лошо кога човек се информира стрикно од српски медиуми кои ставаат прво кликбејт наслови, второ изјавите ги цитираат извадени од контекст. Го гледав интервјуто на Рафа и апсолутно ништо лошо не кажа, а башка и не му е прв пат ова да го каже, и лани имаше слична изјава дека он и Новак различно гледаат на работите и дека тоа е сосема ок. Во интервјуто нагласува ДЕКА Е НОРМАЛНО ОТИ САКАЛ ДА ИМА НАЈВЕЌЕ СЛЕМОВИ, само не му е тоа опсесија и не си го поставил тоа како цел без која не би се помирил ако не ја оствари, за разлика од Новак кој така се има поставено и веројатно и затоа успеа да го направи тоа и не гледам ништо лошо во тоа, има луѓе тенисот го гледаат како забава (Киргиос на пример), други како работа, трети како нешто трето, небитно, муабетот е дека не се сите исти.

Али, од ова интервју да влечеш заклучок дека е butthurt и дека не можел да се помири со фактот дека има подобар од него а телото му е распаднато треба да си стварно нафатиран од просрбомански ретардирани медиуми и да мислиш дека цел свет ги мрази Србите.
bla bla bla istiot narativ celo vreme, srbite vaka, srbite onaka, pa srpski mediumi bile izvorot ko da nema drugi mediumi niz svetov, ili likovi na tviter, koi ne se srbi, a se osvrnale na ova.

Druze, pred nekoj den stavi link tuka od izvadoci od Twiter od khm, random fanovi sto tvitnale, na smetka na Novak, i toa ti bese reper za bilo sto :))), par Kostici si stavil od tviter i ete taka bilo. :ROFLMAO:

Koe vadenje od kontekst be, go imas intervjuto crno na belo, sto ke ti e sportklub ili telegraf ili bilo koj srpski sajt, na negov maticen jazik, sto poveke od toa, pa istoto Novak lani da go izjavese odma znam ti sto sve ke praese po temive, ke se sladese i klasika ke spamirase so ona mizernoto 22>20 kolku da isprovociras.

Ne kenjaj, ok e, mozes nekad da kazes deka i nesto pogresno naprail Nadal, nikoj ne e sovrsen, izjava kade jasno i glasno kazuva deka negov rival bi bil frustriran ako ne uspeel da stane najdobar e sama po sebe glupava bez nikakov respekt kon istiot, zasto ne e tocna a go ubeduva svetot deka e bas taka. Sega Novak sto treba da kaze, da izleze i on na nekoj srpski kanal i da rece, da, toa go kazuva covek koj lani vo Pariz prodefilira so invalidska kolicka, ili pola laboratorija ja ispi posle sekoj mec za da moze sledniot den da odi i trenira i da bide konkurenten na terenot. I na sto ke lici toa ... :), na nisto.

I da, butthurt e, ili aj da ne se izrazuvame taka deka neli dzentlmeni sme trebale da bideme tuka spored tebe, ne mu e seedno, ama ic, i nisto loso nema vo toa, ako mislis deka mu e seedno togas veze nemas najiskreno, pa i ne si go postavil toa kako cel, aj ke mizime i ke ja ignorirame 2022 koga bese spremen invalid da ostane samo za da gazi i osvojuva novi slemovi, sehehehekako deka ne mu bilo toa cel.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
Ne kenjaj, ok e, mozes nekad da kazes deka i nesto pogresno naprail Nadal
ЧЕК ЧЕК ЧЕК, фан на Новак ми го вика ова? :ROFLMAO: Мајсторе ти го правдаше Новак кога излезе инфото дека шетал заразен меѓу деца, значи те молам немој вакви работи срамота е. Да не праам муабет за судијката кога ја застрела на УСО, и тогаш го правдаше и викаше дека го истерале пошо е Србин. :ROFLMAO: Те молам ај, заебии дискусија и све, у право си Надал е исфрустриран пошо има распаднато тело и тоа е тоа.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.730
Поени од реакции
3.891
Океј е,Новак нема фрустрации и испади... посебно не кога мораше со факинг Бен Шелтон кој до лани не излегол од дома , да прави cold момент и да спаѓа на негово ниво како да се врсници. Има еден куп моменти кај шо се гледа желбата на Новак макар паднал во несвест , ама на крај да го оствари тоа што го има замислено. Се тресеше ко наркоман , па на крај кинеше маици...
Такви се изјавите на Рафа , никогаш не би кажал директно некои работи , а не може да се одбие целосно дека ја има и он истата желба да има најмногу ГС. Догодина ако земе некој ГС по грешка ќе си почнат муабетите овој се има вбризгувано како спортисти од САД на олимпијада , нема теоретски шанси ова што го направи и типични глупости чести за темава.
Не ми се верува дека после 24 освоени ГС уште кенкате и барате нешто невозможно.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.248
Од релевантни медиуми, не гомно портали. За почеток земи изгледај го интервјуто на Рафа по можност со англиски превод, пошо на српски лажат. За вакцините не знам колку ти држи вода муабетот, ок тоа е избор на Новак да не се вакцинира, ама дали он испаднал попаметен од тие што се вакцинирале не сум сигурен, а и не ми се дебатира на таа тема. Едно е сигурно, Новак не е попаметен од докторите и медицината.

Надал не ризикуваше инвалид да остане, едноставно знаеше дека ќе оди на минимален зафат после РГ зашо имаше некој фрагмент што му правеше проблем во стапалото. Така е тоа врвен спортист ќе ризикува инвалидитет, нема проблем.

Него, чисто вака да те прашам, до кај се бе снимките од 3цм кинење на мускулот на Новак? Нешто Дубаи спомнуваше ликот ама изгледа не нагласи која година ќе биде тоа, зашо веќе 7 месеци поминаа од Дубаи.
Автоматски споено мислење:


А што е лошо во тоа да си фрустриран ако не оствариш нешто? Мене ми иде цела соблекувална да ја искршам ако изгубам на термин у баскет, а не на Новак Ѓоковиќ кој игра за историја и многу побитни работи од термин у баскет.
kazi gi de koi se tie relevantni mediumi i kako gi prepoznavash.Samo palamudish be druze,beshe i si ostana takov,chat pat i simpatichno deluva,eve kako sega pogore,se rchnavme za moronskata izjava na Rafa,i taman koga vide deka nemash prostor i argumenti za branenje na gluposta,op,kinenje3 cm,Dubai itn.
Ponatamu,Nadal lichno izjavi deka rizikuval trajni oshtetuvanja od ,,terapijata,, na RG lani.
Pak,ne palamudaj
I krajno,od deneshna distanca,okolu vakcinite,koga na cel svet mu e jasno deka toa beshe najgolemata mestenka i prisilno vakciniranje na coveshtvoto,ti uporno si go terash toj narativ pred dve godini pa duri i spomnuvash lekari,koi skoro site se ograduvat i sramat od toa ludilo sho go forsiraa i ucestvuvaa.
Eve da se nasmeesh,i nis smeata,da se zamislish i evoluirash

Автоматски споено мислење:

ЧЕК ЧЕК ЧЕК, фан на Новак ми го вика ова? :ROFLMAO: Мајсторе ти го правдаше Новак кога излезе инфото дека шетал заразен меѓу деца, значи те молам немој вакви работи срамота е. Да не праам муабет за судијката кога ја застрела на УСО, и тогаш го правдаше и викаше дека го истерале пошо е Србин. :ROFLMAO: Те молам ај, заебии дискусија и све, у право си Надал е исфрустриран пошо има распаднато тело и тоа е тоа.
,,zastrelal,,
i sho da kaze covek posle ovoj muabet.
ZASTRELAL
Автоматски споено мислење:

Океј е,Новак нема фрустрации и испади... посебно не кога мораше со факинг Бен Шелтон кој до лани не излегол од дома , да прави cold момент и да спаѓа на негово ниво како да се врсници. Има еден куп моменти кај шо се гледа желбата на Новак макар паднал во несвест , ама на крај да го оствари тоа што го има замислено. Се тресеше ко наркоман , па на крај кинеше маици...
Такви се изјавите на Рафа , никогаш не би кажал директно некои работи , а не може да се одбие целосно дека ја има и он истата желба да има најмногу ГС. Догодина ако земе некој ГС по грешка ќе си почнат муабетите овој се има вбризгувано како спортисти од САД на олимпијада , нема теоретски шанси ова што го направи и типични глупости чести за темава.
Не ми се верува дека после 24 освоени ГС уште кенкате и барате нешто невозможно.
auu sine,pa ti se bodesh.
Daj molim te sho napisha pogore,ne te razbrav,posebno delot za Shelton.
Pa,ako toa mu e dark moment na Djovak i ispad,i toa spored fan na Rafa, shto da se kaze za Nadal lani na Wimby koga na sred mech go vikashe Sonego da mu kaze oti losho se odnesuva.Presedan vo tenisot,vrv na nepocituvanje,Sonego komotno mozeshe da go povika supervizorot i da bara sankcii za bezobrazlukot na Rafa.
 
Последно уредено:

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
ЧЕК ЧЕК ЧЕК, фан на Новак ми го вика ова? :ROFLMAO: Мајсторе ти го правдаше Новак кога излезе инфото дека шетал заразен меѓу деца, значи те молам немој вакви работи срамота е. Да не праам муабет за судијката кога ја застрела на УСО, и тогаш го правдаше и викаше дека го истерале пошо е Србин. :ROFLMAO: Те молам ај, заебии дискусија и све, у право си Надал е исфрустриран пошо има распаднато тело и тоа е тоа.
Nigde ne sum go pravdal ama ok, nit pa sum go pravdal za sudijkata, slobodno kopaj ako nemas nisto popametno vecerva.

Inace nigde ne go upotrebiv zborot frustracija ama veke ako odime po taa logika, i za Nadal istoto bi vazelo. Ali deka ne mu e seedno, ne mu e, teloto delumno mu e raspadnato i zasto gi preminuva(l) site granici samo za da dojde do uspesi, i sam si svesen za toa, toa covek koj e bez cel da stane najdobar vo bilo koj sport NE GO PRAVI, i za ova veruvam, si svesen. I koga konecno uspeal, ti doaga Novak na ebani 36 ti osvaja 3 slema u edna godina, ne moze a da ne ti bide krivo, bez ogled na se, toa pod difolt si doaga kaj sekoj sportist, zasto sekoj saka da e najdobar, narocito pa nekoj koj koga veke dogural do tolku tituli i e pred sam dofat na toa dostignuvanje, ili koj posle godini i godini ostavanje na teren, mal milion zrtvi, uspeal vo toa.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
Nigde ne sum go pravdal ama ok, nit pa sum go pravdal za sudijkata, slobodno kopaj ako nemas nisto popametno vecerva.

Inace nigde ne go upotrebiv zborot frustracija ama veke ako odime po taa logika, i za Nadal istoto bi vazelo. Ali deka ne mu e seedno, ne mu e, teloto delumno mu e raspadnato i zasto gi preminuva(l) site granici samo za da dojde do uspesi, i sam si svesen za toa, toa covek koj e bez cel da stane najdobar vo bilo koj sport NE GO PRAVI, i za ova veruvam, si svesen. I koga konecno uspeal, ti doaga Novak na ebani 36 ti osvaja 3 slema u edna godina, ne moze a da ne ti bide krivo, bez ogled na se, toa pod difolt si doaga kaj sekoj sportist, zasto sekoj saka da e najdobar, narocito pa nekoj koj koga veke dogural do tolku tituli i e pred sam dofat na toa dostignuvanje, ili koj posle godini i godini ostavanje na teren, mal milion zrtvi, uspeal vo toa.
Па кој вика дека му е сеедно? Надал вика дека само дека него му е помалце криво и помалце се замара отколку Новак и стварно не гледам што е лошиот контекст тука, јас како пофалба го сфаќам ова најискрено, у стилу останал упорен и покрај се и на крајот успеал.

Еве ако ти е полесно да свариш и Коби беше со таков мајндсет, а знаеш ваљда што значи Коби за мене.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.248
Па кој вика дека му е сеедно? Надал вика дека само дека него му е помалце криво и помалце се замара отколку Новак и стварно не гледам што е лошиот контекст тука, јас како пофалба го сфаќам ова најискрено, у стилу останал упорен и покрај се и на крајот успеал.

Еве ако ти е полесно да свариш и Коби беше со таков мајндсет, а знаеш ваљда што значи Коби за мене.
i kako utvrdi Nadal deka Djovak povekje se zamara,a na nego mu e pomalku krivo, a na Djovak ke mu beshe povekje krivo?
Preku sekojdnevnata druzba ili pienjeto kafe sekoj vikend.Jezivo
Btw,Nadal posleden pat mu ima zemeno set na Djovak na beton dalechnata 2013 godina
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
i kako utvrdi Nadal deka Djovak povekje se zamara,a na nego mu e pomalku krivo, a na Djovak ke mu beshe povekje krivo?
Preku sekojdnevnata druzba ili pienjeto kafe sekoj vikend.Jezivo
Btw,Nadal posleden pat mu ima zemeno set na Djovak na beton dalechnata 2013 godina
Не знам. Одговори ми за мускулот тоа што те прашав.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Па кој вика дека му е сеедно? Надал вика дека само дека него му е помалце криво и помалце се замара отколку Новак и стварно не гледам што е лошиот контекст тука, јас како пофалба го сфаќам ова најискрено, у стилу останал упорен и покрај се и на крајот успеал.

Еве ако ти е полесно да свариш и Коби беше со таков мајндсет, а знаеш ваљда што значи Коби за мене.
Стек, никој не го негира мајндсетот на Новак, сигурно си има свое јас зашто и како успеал да дојде до 24, ама после 2022 не можеш за него да кажеш дека фрустриран би бил ако не би успеал во тоа кога свесно си зададе огромен удар во GOAT трката со неговите принципи и верувања, и тоа во ситуација кога веќе се израмни со Надал и Федерер. И тоа тој удар си го зададе кога потенцијално можеше да не игра апсолутно никаде, бидејќи имаше шпекулации дека и во Франција би добил забрана исто и во Англија.

Да не се објаснуваме кога веќе збориш за твој најголем ривал откако испишал историја, што во глобала дипломатски се кажува, ако веќе го спомнуваш во било каков контекст, Рафа тоа сеуште го нема кажано али тотално и небитно е тоа, никој не се ни замараше што овој сеуште не честитал, колку што тригер направи со тотално непотребната изјава и претпоставка која буквално и за самиот него би важела, комотно истото за него може да го каже било кој друг тенисер или рандом спортски новинар, или фан.

Само замисли обратно да беше, Рафа инвалидизиран со судни маки освојува РГ, стига до 22 титули, пишува историја, и прво нешто што Новак го кажува за него, после штама од цела недела, да биде, Рафа би бил многу фрустриран ако не успееше тоа да го направи, опседнат е со тие рекорди и ете, успеал најверојатно поради тоа, нит да честита притоа нит ништо. Доволно добро те знам за да знам како тука би реагирал, неприметно ова во никој случај немаше да помине кај фан базата на Надал, ко што е сеа случај кај фан базата на Новак. За еден мочан гест со рака му се обесија за јајца на Новак, повеќе за тоа се збореше отколку за неговите победи, не па да изјави такво нешто на сметка на најголем ривал, има да го расчеречат медиумите без апсолутно око да им трепне.

И сеа као чудна била реакцијава наша, сме кенкале, сме сакале Рафа да се потчини ... тотално небитно ова, еве недела и нешто не честита и никој ништо не пишал за тоа, толку ни е битно, и генерално на интернет никој не се замараше што Рафа '' не се потчинил '' све до даденава изјава која наиде на доста критики.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
Само замисли обратно да беше, Рафа инвалидизиран со судни маки освојува РГ, стига до 22 титули, пишува историја, и прво нешто што Новак го кажува за него, после штама од цела недела, да биде, Рафа би бил многу фрустриран ако не успееше тоа да го направи, опседнат е со тие рекорди
Ти кажав дека и лани изјави вакво нешто кога Новак немаше 24 слема. Не е од сега ова негово мислење затоа ти викам дека паѓа во вода ова што го збориш.
 
  • Хаха
Reactions: Syn
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Ти кажав дека и лани изјави вакво нешто кога Новак немаше 24 слема. Не е од сега ова негово мислење затоа ти викам дека паѓа во вода ова што го збориш.
apla apla retardiran treba da bidesh za da ne vidish deka imaat neshto kon novak, sigurno go smetaat za eftino seljache od tamu nekoja slovenska banovina, a oni gospoda od svajcarskite alpi i plazite na mallorka.
mislam i po izjavi se gleda a i trojkata zaedno koga e se poznava po body language deka mu ljubomorat mnogu i go preziraat. Kako moze ovoj seljak da e podobar od mene. Tuka se glea taa evropska nadmenost, toa evropsko voobrazie gadno shto go ima i vo komunjarata makedonska deka se podobri od site drugi.
Novache majstore otepaj gi ovie seljaci i zaseni gi za seljacite shto gi sledat i navivaat za niv da se chuknat vo glavata.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Ти кажав дека и лани изјави вакво нешто кога Новак немаше 24 слема. Не е од сега ова негово мислење затоа ти викам дека паѓа во вода ова што го збориш.
Не, лани не изјавил, изјавил далечната 2021, значи пред да се деси тоа што се деси 2022, така да не, не паѓа во вода, тоа е изјавено пред да искочи Новак јавно, на BBC, и да каже дека е спремен да не освои ниту една титула на сметка на неговите принципи и верувања, односно, дека приоритет многу поголем му е неговото сопствено тело отколку било кој слем што би можел повторно да го освои, и побитно од самата GOAT трка од која он веќе извиси кога беше давано тоа интервју.

1695201927850.png


Година дена подоцна, оваа изјава на Рафа беше демантирана.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
Не, лани не изјавил, изјавил далечната 2021, значи пред да се деси тоа што се деси 2022, така да не, не паѓа во вода, тоа е изјавено пред да искочи Новак јавно, на BBC, и да каже дека е спремен да не освои ниту една титула на сметка на неговите принципи и верувања, односно, дека приоритет многу поголем му е неговото сопствено тело отколку било кој слем што би можел повторно да го освои, и побитно од самата GOAT трка од која он веќе извиси кога беше давано тоа интервју.

Прегледај го приврзокот 391355


Година дена подоцна, оваа изјава на Рафа беше демантирана.
Па уште подобро, во 2021 кога Надал имаше повеќе слемови од Новак. Ти кажав не му е од сега мислењето на Надал затоа не се пали дека Надал е напатен или слично. И пак ќе ти кажам не гледам ништо лошо во тоа некој човек да си постави некоја цел и да има опсесија за тоа (без разлика дали е точно ова дека Новак има опсесија или не), а притоа и да успее во тоа. :toe:

Небитно, не знам зошто вие (не сите ама повеќето) фанови на Новак имате некоја неопишлива желба да го истакнувате се ова што го постигна Новак притоа понижувајќи се околу него, дури и навредувајќи. Стварно не ми е јасно, никој не му ги спори успесите и титулите, ама не можеш да занемариш и тоа што прават другите, особено Надал и Федерер кои и те како имаат со што да се пофалат и да влезат во дискусиите за најголемите на сите времиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom