ATP тенис - општа дискусија

Член од
27 април 2009
Мислења
2.488
Поени од реакции
3.294
Еднаш со Томи Бердих,и 2006 со Федерер
2008 со Федерер според многу најатрактивното ГС финале некогаш одиграно и 2010 кога ги врза РГ,Вимблдон и УСО период кога делуваше најдоминантно на АТП

Јебига сеа што не успеа од 2012 па натака уште една шанса да си даде за ГС на трева,тоа е.
Имаше уште една шанса 2018 во можеби најизедначениот меч некогаш изигран заедно со финалето АО 2012 со најлудата статистика каде пресуди сервата на Ноле
1684862697439.png
 
Член од
23 август 2010
Мислења
36.399
Поени од реакции
100.564
Тој меч 2018 на Вимблдон за мене е најдобриот меч во историјата, какви Надал и Федерер 2008 какви бакрачи. Прштеше од винери на двете страни, буквално 50-50 меч кој во секој момент можеше и да отиде на другата страна. Надреален левел на тенис беше тоа, прв пат у живот беше да не сум разочаран после пораз на Рафа, напротив малце и збунет бев од помислата дека сведочев на нешто што може никогаш нема пак да го видам.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.488
Поени од реакции
3.294
Јас му давам мала предност на АО 2012 најдолгото финале во историја, на повисоко ниво беа двајцата и општо од 1/4 финале ги имаше најдобрите тенисери во завршница на било кој слем, додека 2018 Ноле беше катастрофа цела сезона и губеше од кој ќе стигне
1684864305098.png
 
Член од
23 август 2010
Мислења
36.399
Поени од реакции
100.564
Реално АО 2012 е 3-1 за Ноле, ни сам не знае како го изгуби четвртиот сет. Прв сет Рафа за нијанса подобар, следни три сета Новак го уби Рафа али овој го извлече четвртиот на глава и шампионски менталитет. Во петтиот веќе ги фати заморот, поблиску беше Рафа до победа али утна зицер на 4-2 и 30-15 и практично тука го изгуби мечот.

2018 не се знае кој беше подобар, двајцата демонтрираа ниво според мене невидено до сега у светот на тенисот. Иначе Вимблдон 2018 почна Новак повторно да игра добро, пред тоа беше слаб и мака мачеше со лактот.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.852
Поени од реакции
41.524
Проектирани 1/4 финалиња на РГ:

Алкараз - Циципас
Џоковиќ - Рублев
Руне - Руд
Медведев - Синер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom