ATP тенис - општа дискусија

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
28.740
Поени од реакции
38.842
Машинава зима минимум 1+ слем и 3+ мастерси до крај на сезона. Многу сакам на земја да се сретнат со Новак,да се разрешат некои работи,да видиме навистина до каде е.
Kako toa ke se razreshele nekoi raboti na zemja so Novak, valjda na Nadal mislese. Se ima do dusa so niv sretnato na zemja bek tu bek vo Madrid lani ako ne se lazam, gi pobedi i dvajcata.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.532
Поени од реакции
104.161
Какво шамарање му акна на Медо, па па па... Уште 250 пати да играат нема да го тепа, до толку е разликата. Медведев ако не смени нешто во играта, а нема, ќе остане канта за напуцавање у завршниците од турнирите. Да, добар е, добива послаби од него, ама со подобрите чорба. Не можеш со тој стил на игра да просперираш, 18 метри позади основна седи и после во размените само префрла.
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
205
Поени од реакции
301
Kako toa ke se razreshele nekoi raboti na zemja so Novak, valjda na Nadal mislese. Se ima do dusa so niv sretnato na zemja bek tu bek vo Madrid lani ako ne se lazam, gi pobedi i dvajcata.
Надал е далеку од формата на овие двајца и нема потреба со сарказам да ми реплицираш. Убаво пишува Новак,зашто тој е единствен моментално на нивото на Алкараз. Инаку кога веќе го спомна Надал... Јас искрено не гледам некој начин како Рафа моментално би го добил Алкараз на земја. Особено ние фановите на Рафа знаеме колку има проблем кога игра со ултра-офанзивни противници,а поготово сега кога е физички уште повеќе паднат од лани. Тие негови спинови што паѓаат во сервис поле на противникот има да бидат брутално казнети. Ама сепак ајде да почекаме да видиме што подготвуваат со Моја,можеби ќе извади некоја нова тактика како лани на РГ,каде што беше ненормално офанзивен и тоа му донесе резултат. Додуша и тоа му е едниствената опција,максимална агресија,ако сака нешто да земе годинава.
Автоматски споено мислење:

Какво шамарање му акна на Медо, па па па... Уште 250 пати да играат нема да го тепа, до толку е разликата. Медведев ако не смени нешто во играта, а нема, ќе остане канта за напуцавање у завршниците од турнирите. Да, добар е, добива послаби од него, ама со подобрите чорба. Не можеш со тој стил на игра да просперираш, 18 метри позади основна седи и после во размените само префрла.
Волеите му се на аматерско ниво. Како е можно толку слаба игра на мрежа да има не сфаќам. Тој дел од играта да го коригира и да излегува почесто на мрежа,само тоа му треба,друго све има. Токму и поради ова изгуби од Рафа на АО лани. Во клучните моменти кога требаше да го реши мечот и да излезе на мрежа,тој се повлекуваше наназад. И уште многу други случаеви кои скапо ги платил поради тоа враќање назад. Инаку секој играч што ќе игра со Медо во иднина,треба само да го погледне вчерашниот меч. Генијална тактика.
 
Последно уредено:

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
28.740
Поени од реакции
38.842
Надал е далеку од формата на овие двајца и нема потреба со сарказам да ми реплицираш. Убаво пишува Новак,зашто тој е единствен моментално на нивото на Алкараз. Инаку кога веќе го спомна Надал... Јас искрено не гледам некој начин како Рафа моментално би го добил Алкараз на земја. Особено ние фановите на Рафа знаеме колку има проблем кога игра со ултра-офанзивни противници,а поготово сега кога е физички уште повеќе паднат од лани. Тие негови спинови што паѓаат во сервис поле на противникот има да бидат брутално казнети. Ама сепак ајде да почекаме да видиме што подготвуваат со Моја,можеби ќе извади некоја нова тактика како лани на РГ,каде што беше ненормално офанзивен и тоа му донесе резултат. Додуша и тоа му е едниствената опција,максимална агресија,ако сака нешто да земе годинава.
Za koja forma zboris na Novak koga u momentov ne igra, ako mislis deka pauzava nema da mu se odrazi vrz forma si se zaebal, kaj nema da bide vo igracki ritam dolgo vreme, pa i prelaz odma na zemja, podloga koja mu e najneomilena.

Ne ocekuvam negov ushep na RG da bidam iskren, skeptik sum golem, ama i ima sansa godinava pak da se dobie nov shampion tuka, ja pre bi sakal da go vidam Alkaraz tuka protiv Rafa, ako e zdrav vtoriov i spremen za slem, otkolku protiv Novak.
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
205
Поени од реакции
301
Za koja forma zboris na Novak koga u momentov ne igra, ako mislis deka pauzava nema da mu se odrazi vrz forma si se zaebal, kaj nema da bide vo igracki ritam dolgo vreme, pa i prelaz odma na zemja, podloga koja mu e najneomilena.

Ne ocekuvam negov ushep na RG da bidam iskren, skeptik sum golem, ama i ima sansa godinava pak da se dobie nov shampion tuka, ja pre bi sakal da go vidam Alkaraz tuka protiv Rafa, ako e zdrav vtoriov i spremen za slem, otkolku protiv Novak.
Како бе која форма? 15-1 сезонава и 2 титули до сега? И сам знаеш дека нема да му се одрази неиграњево,не си барај алиби на уште непочната земјена сезона. Лани гледам колку му направи проблем неиграњето у Америка...си се врати лагано си освои 3/4 турнири на кои играше со вкупен скор 19-1. Не гледам како имал некои негативни ефекти од тоа. Така ќе биде и сега. Ќе му проработи инаетот ќе ја темпира формата у Монте Карло, Рим и Мадрид и ќе го нападне РГ. И таму ако му се поклопи жребот,да ги избегне Алкараз и Надал до финале, иде лагано до финале.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.532
Поени од реакции
104.161
Јас искрено не гледам некој начин како Рафа моментално би го добил Алкараз на земја. Особено ние фановите на Рафа знаеме колку има проблем кога игра со ултра-офанзивни противници,а поготово сега кога е физички уште повеќе паднат од лани
Алкараз има проблем со високи топки затоа што не може да ги напаѓа како што прави вообичаено. Нормално тука голема улога ќе игра формата и колку ќе е здрав Рафа, ама под услов да биде здрав не би рекол дека нема шанси против Алкараз, напротив.
 
B

BigMac

Гостин
Седи си мирен додека не го видиш здребот ,да не се требат Алкараз и Новак па Рафа да има отворен пат до финале
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.047
Поени од реакции
31.501
По поразот во полуфиналето во Поатје минатата недела, во понеделник Калин ќе има скок од 19 места на ATP листата (+5 нови поени) и ќе има нов carreer high - 456 место.

Моментално игра на нов фјучрс во Тулуз, Франција, пласиран е во осминафинале, утре треба да игра. Но мислам дека наскоро ќе мора да премине на челенџери ако сака да оди нагоре на ATP, ако не му се само за темпирање форма или што знам што), зашто веќе има 16 турнири (сите фјучрс) од кои има бодови, значи од само уште 3 ќе може да освои нови без да губи бодови.
 
B

BigMac

Гостин
По поразот во полуфиналето во Поатје минатата недела, во понеделник Калин ќе има скок од 19 места на ATP листата (+5 нови поени) и ќе има нов carreer high - 456 место.

Моментално игра на нов фјучрс во Тулуз, Франција, пласиран е во осминафинале, утре треба да игра. Но мислам дека наскоро ќе мора да премине на челенџери ако сака да оди нагоре на ATP, ако не му се само за темпирање форма или што знам што), зашто веќе има 16 турнири (сите фјучрс) од кои има бодови, значи од само уште 3 ќе може да освои нови без да губи бодови.
Кој се условите сега за Вимблдон, веќе не е јуниор дали ќе може да игра квалификации или малку потешко?Калин игра супер на трева како подлога највеќе му одговара ништо чудно да го видиме годинава на некој челингер во Англија ,Германија или Холандија на таа подлога.Сигурно ќе мора и на челингер да влезе преку квалификации.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.047
Поени од реакции
31.501
Кој се условите сега за Вимблдон, веќе не е јуниор дали ќе може да игра квалификации или малку потешко?
Многу потешко, сега за сега е невозможно. Директно влегуваат 104 од пријавените кои се највисоко рангирани на ATP листата. Ете и 50 топ 100 тенисери да се повредени, и во тој случај мора да е рангиран до 150 место.
Wild Card добиваат 8 тенисери. На Калин секако нема да му дадат wild card.
Остануваат уште 16 места преку квалификации - 128 тенисери учествуваат во квалификациите, значи пак треба да биде рангиран во топ 128 од тие кои се пријавиле за квалификации, значи некаде до 232 место на ATP. А он е 477 моментално. Затоа викам - со фјучрси не може на грен слем! Мора прво челенџер турнири, па мастерси, па дури тогаш Вимблдон. ;)
Калин игра супер на трева како подлога највеќе му одговара ништо чудно да го видиме годинава на некој челингер во Англија ,Германија или Холандија на таа подлога.Сигурно ќе мора и на челингер да влезе преку квалификации.
Сите велат така, ама од друга страна, сите фјучрси што ги изигра годинава, и во Монастир, и сега во Франција беа на тврда подлога. Во Франција дури и indoor беа дел од турнирите. Турнирите на трева се исклучително ретки, до сега имаше само 2 сезонава, во Австралија. Челенџери во цел календар се само 3 на трева, сите 3 во Велика Британија.

Инаку, сега видов дека турнирот кој моментално го игра во Тулуз-Балма му е првиот М25 турнир во кариерата, значи победникот таму освојува 25 бодови. Не е некаков скок од претходните, но во секој случај е прв чекор кон челенџерите.
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
205
Поени од реакции
301
Инаку, сега видов дека турнирот кој моментално го игра во Тулуз-Балма му е првиот М25 турнир во кариерата, значи победникот таму освојува 25 бодови. Не е некаков скок од претходните, но во секој случај е прв чекор кон челенџерите.
Ова М25 означува колку бодови носи турнирот? Јас цело време мислев дека М25 значи дека наградниот фонд е 25к, како кај М15 што е 15к.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.047
Поени од реакции
31.501
Ова М25 означува колку бодови носи турнирот? Јас цело време мислев дека М25 значи дека наградниот фонд е 25к, како кај М15 што е 15к.
Не, не. M15 се фјучрси каде за прво место се добива 15 бода, а М25 - 25 бода. M25-ките за освојување на турнирот даваат 3 600$ а М15-ките 2 160$.

Челенџерите се Challenger 50 , Challenger 75, Challenger 100 , Challenger 125 и Challenger 175 (за прв пат воведени во 2023), итн.
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
205
Поени од реакции
301
Не, не. M15 се фјучрси каде за прво место се добива 15 бода, а М25 - 25 бода. M25-ките за освојување на турнирот даваат 3 600$ а М15-ките 2 160$.

Челенџерите се Challenger 50 , Challenger 75, Challenger 100 , Challenger 125 и Challenger 175 (за прв пат воведени во 2023), итн.
Нене мислев на целокупниот фонд на турнирот,не само на победникот. Пари земаат и оние кои ќе испаднат во R1,R2,QF...
Е на ова мислев значи така било https://prnt.sc/TRku6WuTUf_r
Кај сите 25ки,фондот е 25к, кај сите 15ки фондот е 15к. А никаде не можам да најдам за поениве...
А рачунај кај жениве има турнири ITF W60, ITF W100... Не ми се верува победникот да им зима 100 поени. Ама претпоставувам си гуглал и си видел за поениве,јас не можев да најдам. Значи фахтички Калин ако го освои турниров ќе земе 25 поени??? Или и тие поени се делат на сите учесници?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.047
Поени од реакции
31.501
А никаде не можам да најдам за поениве...
1679488409736.png

Значи фахтички Калин ако го освои турниров ќе земе 25 поени??? Или и тие поени се делат на сите учесници?
Победникот освојува 25, поразениот во финалето 16, поразените во полуфинале по 8, поразените во четвртфинале по 3, а поразените во осминафинале - по 1 поен.

Кај жените, искрено, не знам како е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom