ATP тенис - општа дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.780
Поени од реакции
33.568
Cel mesec eden ist turnir igra Monsatir :D. Mozhe edno 20 ITF Monastir ima u godinata ako ne i poishe
Лани играше 7 таму, еден го освои. Годинава ова му е трет од 6 во Монастир до сега одржани.

Ама не е тоа, туку на грен слем не ни може да игра: треба да е рангинан највисоко меѓу 104 тенисери кои се пријавиле, значи некаде до 110-120 место на ATP, а он е 534 моментално, 504 ќе биде следната недела, а ако го освои овој турнир во Монастир, неделата по тоа би бил околу 460 место. За да стигне до 120 место на ATP му требаат околу 446 поени (толку има тој што моментално е 120), а тој со освојување на Монастир 6 би имал 88. Значи му фалат уште 358, или уште 23 ITF титули. Друг муабет е што се сметаат само поените на 19 турнири на кои бил највисоко рангиран, нели. Значи за да има шанси воопшто да се појави (а не да изненади) на грен слем, мора прво челенџери, па турнири од ATP серијата, па тогаш дури, ако се искачи погоре...
 
Последно уредено:

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
2.614
а челенџери кога ќе смее да игра од кој ранк? не ги знам правилава баш за FUT/CHA турнириве.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.780
Поени од реакции
33.568
а челенџери кога ќе смее да игра од кој ранк? не ги знам правилава баш за FUT/CHA турнириве.
Не сум и јас сигурен, ама мислам дека до 500 место треба да е рангиран. Значи веќе ќе смее.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Ќе се пробива лека полека, само да не се повредува. Би требало наскоро да почне и на челенџерите, плус може ќе добие некоја вајлд карта на некој челенџер во регионов, Србија, Хрватска или некоја друга земја, па ќе има шанса да собере некој поен плус. Ако продолжи вака да игра ништо чудно наредна година да го видиме во квалификациите за некој ГС, за таму треба да биде околу 200то место на АТП листата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Teško je odgovoriti, prvi put sam igrao s njime. Između TV-a i realnosti, nema mnogo razlike. Posle je rekao da ima tu povredu, veliku povredu, mnogi borbeni sportisti povređeni ne mogu da nastave. Nadal se povredio, više nije mogao da trči. Mbape je bio van terena dve nedelje. A to su najveći sportisti, ne oni koji nemaju pristup najboljoj opremi i brizi. Teško je poverovati da samo jedan čovek na svetu to može“, rekao je Kuako za Tennis Actu.


Na pitanje može li sebe da zamisli da igra sa tom povredom, 27-godišnji Francuz odgovara:

„Ne mogu. Nemam ni njegov nivo, ni njegovo telo, ni pristup tretmanima koje on ima. Ali kada se uzmu primeri Nadala ili Mbapea, a pogotovo Rafe – on na Vimbldonu nije mogao da servira, a znamo koliko je otporan. Kada vidiš najveće sportiste koji ne mogu da izađu na teren, a drugi osvaja grend slem tako što 15 dana igra stalno… Deluje malo nategnuto. Nije isto ni da li je hronični bol ili povreda. Neke sitnice mi nemaju smisla. Meni su u Francuskoj uvek govorili da se ne istežem kad sam povređen, a video sam da se Novak sve vreme istezao. Rekao sam sebi: ’Ili u Srbiji imaju neki novi metod ili je ovo čudno…’ On ima svoje ljude, ja sam daleko od svega toga da sudim o autentičnosti, ali istina je da je u to teško poverovati“.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Teško je odgovoriti, prvi put sam igrao s njime. Između TV-a i realnosti, nema mnogo razlike. Posle je rekao da ima tu povredu, veliku povredu, mnogi borbeni sportisti povređeni ne mogu da nastave. Nadal se povredio, više nije mogao da trči. Mbape je bio van terena dve nedelje. A to su najveći sportisti, ne oni koji nemaju pristup najboljoj opremi i brizi. Teško je poverovati da samo jedan čovek na svetu to može“, rekao je Kuako za Tennis Actu.


Na pitanje može li sebe da zamisli da igra sa tom povredom, 27-godišnji Francuz odgovara:

„Ne mogu. Nemam ni njegov nivo, ni njegovo telo, ni pristup tretmanima koje on ima. Ali kada se uzmu primeri Nadala ili Mbapea, a pogotovo Rafe – on na Vimbldonu nije mogao da servira, a znamo koliko je otporan. Kada vidiš najveće sportiste koji ne mogu da izađu na teren, a drugi osvaja grend slem tako što 15 dana igra stalno… Deluje malo nategnuto. Nije isto ni da li je hronični bol ili povreda. Neke sitnice mi nemaju smisla. Meni su u Francuskoj uvek govorili da se ne istežem kad sam povređen, a video sam da se Novak sve vreme istezao. Rekao sam sebi: ’Ili u Srbiji imaju neki novi metod ili je ovo čudno…’ On ima svoje ljude, ja sam daleko od svega toga da sudim o autentičnosti, ali istina je da je u to teško poverovati“.
Sega Kuaku ti e merodaven,KregTili ,direktorot na AO nemerodaven.I ti kako fan na Nadal toa go postiraah,Nadal shto cela kariera mu e so ,,somnitelni,, povredi,sindromi,kontroverzni terapii,odednash gi zaboravash,nevozmozni nerealni ozdravuvanja,denes igra finale na RG,a utre na shtaki se dvizi,za da za dva dena pak igra tenis,i ti sega go postirash Kuaku :). Perfidno sakash da gi stavish vo ist kosh Rafa i Novak.Rafa,cel zivot so kontroverzi okolu negovite pa neskromno stotina povredi,nasproti Novakovite dve,pred dve godini i sega.Neintiligentno,glupo od tvoja strana.
Patish od Zelenski sindrom prijatele.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.157
Поени од реакции
107.587
Еве и од доктор мислење, да видиш дека не е све така како што ви сервираат медиумите.

Mislim da nije ta povreda. To je retkost o čemu pričamo. Voleo bih da vidim snimke. Čuo sam šta je Kreg rekao i dodao je da su lekari bili iskreni. Hajde da vidimo snimke. Pitam se da li je Krag možda Kreg mislio da znak o rastojanju od tri centimetra na snimku magnetne rezonance. Znak može da označava neku upalu ili otok, ne mora nužno da bude naprsnuće. Teško je zamisliti", kaže doktor Larkins.

On je pojasnio kako to može da izgleda.

"Ako uzmete parče mesa od buta i napravite rez od tri cenimetra, a to je mišić, onda je teško zamisliti da neko može tako da igra na tom nuivou. Nikada nisam sumnjao da Novak ima povredu zadnje lože. To je poznato, znam njegov tim, nije im dozvoljeno da javno sve pričaju, ali biće spekulacija sve dok se ne raščisti. Mislim da je Kreg zabunom mislio na neko oštećenje u toj zoni, pre nego na rez od tri centimetra, ali sve zavisi od mesta gde se to nalazi. Deluje kao da je to u njegovom bicepsu, što je glavni mišić u zadnjoj loži, ali to bi predstavljalo presedan u koji je teško verovati osim ako nešto nema čudesno kod Novaka", rekao je doktor Larkins.

Иначе многу јасно дека пре би верувал на профи тенисер отколку на Тили кој потешко од пенкало не кренал во животот.

У превод, да ти ги скратам маките пошо си неписмен и ретардиран, повреден бил ама не со кинење од 3 цм, зашо со такво нешто нема да можеш нормално да одиш а не да клизаш и играш 2 недели на Слем. Кој сјебал некад ложа знае за што зборам, а кој не тогаш ќе си биде ретарда како глуперкавер.
 

Rolling Paper

Џокер Ноле
Член од
21 јануари 2023
Мислења
252
Поени од реакции
519
Еве и од доктор мислење, да видиш дека не е све така како што ви сервираат медиумите.

Mislim da nije ta povreda. To je retkost o čemu pričamo. Voleo bih da vidim snimke. Čuo sam šta je Kreg rekao i dodao je da su lekari bili iskreni. Hajde da vidimo snimke. Pitam se da li je Krag možda Kreg mislio da znak o rastojanju od tri centimetra na snimku magnetne rezonance. Znak može da označava neku upalu ili otok, ne mora nužno da bude naprsnuće. Teško je zamisliti", kaže doktor Larkins.

On je pojasnio kako to može da izgleda.

"Ako uzmete parče mesa od buta i napravite rez od tri cenimetra, a to je mišić, onda je teško zamisliti da neko može tako da igra na tom nuivou. Nikada nisam sumnjao da Novak ima povredu zadnje lože. To je poznato, znam njegov tim, nije im dozvoljeno da javno sve pričaju, ali biće spekulacija sve dok se ne raščisti. Mislim da je Kreg zabunom mislio na neko oštećenje u toj zoni, pre nego na rez od tri centimetra, ali sve zavisi od mesta gde se to nalazi. Deluje kao da je to u njegovom bicepsu, što je glavni mišić u zadnjoj loži, ali to bi predstavljalo presedan u koji je teško verovati osim ako nešto nema čudesno kod Novaka", rekao je doktor Larkins.

Иначе многу јасно дека пре би верувал на профи тенисер отколку на Тили кој потешко од пенкало не кренал во животот.

У превод, да ти ги скратам маките пошо си неписмен и ретардиран, повреден бил ама не со кинење од 3 цм, зашо со такво нешто нема да можеш нормално да одиш а не да клизаш и играш 2 недели на Слем. Кој сјебал некад ложа знае за што зборам, а кој не тогаш ќе си биде ретарда како глуперкавер.
1675610260219.png
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Еве и од доктор мислење, да видиш дека не е све така како што ви сервираат медиумите.

Mislim da nije ta povreda. To je retkost o čemu pričamo. Voleo bih da vidim snimke. Čuo sam šta je Kreg rekao i dodao je da su lekari bili iskreni. Hajde da vidimo snimke. Pitam se da li je Krag možda Kreg mislio da znak o rastojanju od tri centimetra na snimku magnetne rezonance. Znak može da označava neku upalu ili otok, ne mora nužno da bude naprsnuće. Teško je zamisliti", kaže doktor Larkins.

On je pojasnio kako to može da izgleda.

"Ako uzmete parče mesa od buta i napravite rez od tri cenimetra, a to je mišić, onda je teško zamisliti da neko može tako da igra na tom nuivou. Nikada nisam sumnjao da Novak ima povredu zadnje lože. To je poznato, znam njegov tim, nije im dozvoljeno da javno sve pričaju, ali biće spekulacija sve dok se ne raščisti. Mislim da je Kreg zabunom mislio na neko oštećenje u toj zoni, pre nego na rez od tri centimetra, ali sve zavisi od mesta gde se to nalazi. Deluje kao da je to u njegovom bicepsu, što je glavni mišić u zadnjoj loži, ali to bi predstavljalo presedan u koji je teško verovati osim ako nešto nema čudesno kod Novaka", rekao je doktor Larkins.

Иначе многу јасно дека пре би верувал на профи тенисер отколку на Тили кој потешко од пенкало не кренал во животот.

У превод, да ти ги скратам маките пошо си неписмен и ретардиран, повреден бил ама не со кинење од 3 цм, зашо со такво нешто нема да можеш нормално да одиш а не да клизаш и играш 2 недели на Слем. Кој сјебал некад ложа знае за што зборам, а кој не тогаш ќе си биде ретарда како глуперкавер.
epa lani koga ti postirav za germanskiot lekar i terapiite shto gi prima Nadal deka se doping togash se smeeshe kako retardiran.
Автоматски споено мислење:

koga ti odgovara,veruvash na lekari,koga ne ti odgovara se pravish mutav :pos::pos:
Sum postiral lekari i avtoriteti mnogu pati na tema Nadal i progleduvanje niz prsti na Nadal,terapii na granica na doping, mnogu pati,ama togash ti gi negirashe,te nepoznati lekari,te toa li se avtoriteti, i sega,ne znam sho gledam,odednash Stefchoxitira nepoznati lekari :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom