ATP тенис - општа дискусија

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.588
Поени од реакции
10.208
Јас па мислам ќе добијат. Јебига, пристрасен, емотивен и навијачки настроен. Сите елементи дека не треба да играте кладилница :D
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
3.645
Koeficientot na Federer i Nadal sea e 1.60...
Izgleda cel svet se kladi na niv, a i Sokot vo 14 casot igra protiv Ruud, vednas potoa ke igra parovi nema da ima vreme ni da se istushira.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.351
Поени од реакции
27.357
У колку саат е по наше и каде да се гледа pozz
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.188
Поени од реакции
3.645
Mnogu mnogu lizna koeficientot... 2.00 bese vcera.
Mislam deka Federer i Nadal ke pobedat 100%.
Mu staviv 1000 evra na 1.60.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.687
Поени од реакции
937
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.900
Поени од реакции
3.921

ovaa izjava cel tim oratori mu ja imat smisleno,sovrshen primer da zboruvash a nishto da ne kazesh.Kolku perfidno si ubaci argumenti sho kao nemu mu odgovarat, a vsushnost nieden ne mu odi vo prilog.Krajno,demek,ne mi e gajle,ne se vazni titulite od koga me pominaa.
Jadno,bedno i maliciozno.
Ќе го прашаат пак во 2025 со разлика од 4-5 слема, можеби 100 недели на број 1, едно 15 мастерси и најмалку изедначен на Вимблдон, ќе остане ГОАТ во Базел и Хале.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.570
Поени од реакции
18.169

ovaa izjava cel tim oratori mu ja imat smisleno,sovrshen primer da zboruvash a nishto da ne kazesh.Kolku perfidno si ubaci argumenti sho kao nemu mu odgovarat, a vsushnost nieden ne mu odi vo prilog.Krajno,demek,ne mi e gajle,ne se vazni titulite od koga me pominaa.
Jadno,bedno i maliciozno.
Знаеш ли колку пати кога беше со најголем број на слемови и напред во трка Федерер има изјавено дека не постои GOAT и дека не може да се спореди како и сега?

Извади го тој Федерер од памет, и земи си некоја добра butthurt крема, намазај убаво, го отече на темава, пиши сега и како Ноле го мразат и нема правда :(
 
Член од
14 април 2012
Мислења
29.032
Поени од реакции
53.855
Субјективно, ако некогаш син ми треба да тренира тенис, би сакал да зема школо од Федерер, а не од Надал и Ѓоковиќ. Ова не е никаков дисриспект спрема вторите, едноставно, Федерер делува далеку поелегантно на терен, со далеку потехнички удари, и игра поубав тенис на око. Не би знаел како да го квантифицирам ова со бројки, едноставно, убаво е за око.

Нешто како Роналдињо во фудбалот. Она што го играше првите 2-3 години во Барса можеби беше најдобриот фудбал што го имам видено од фудбалер откако следам фудбал, ама не би го ставил пред Меси, Роналдо итн.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.687
Поени од реакции
937
Знаеш ли колку пати кога беше со најголем број на слемови и напред во трка Федерер има изјавено дека не постои GOAT и дека не може да се спореди како и сега?

Извади го тој Федерер од памет, и земи си некоја добра butthurt крема, намазај убаво, го отече на темава, пиши сега и како Ноле го мразат и нема правда :(
druze,dve godini Fed ne sum go spomnal,za zal ne ni beshe aktiven,pa sho kur ke pisham za nego.Sega e aktuelen,pak suptilno se imputira vo trkata za GOAT,i eve jas lichno,subjektivno,custvuvam potreba da reagiram zaradi nekorektnosta prema Rafa i Novak,tolku.Ti se pojavuvash na forumov samo koga Fed e vo muabetot,taka da ,se znaeme dobro,kuliraj.A sega,da se pravam mutav, na vakvi izjavi od nego,i da ne si iskomentiram jas kako sum ja sfatil taa izjava, odi shetaj,aj ke otekuvame za koeficienti.Ti otekuvash so apstraktni i subjektivni parametri,elegancii,lesnotii, koor se trese u ladna voda,jas zboram so fakti.A inaku,ne se sekavam bash na takvi izjavi od Fed okolu goat trkata dodeka toj imashe najmnogu slemovi, naprotiv.A izjavi okolu taa tema od nego otkoga go pretekoa,imam chitano,i site mu bea vo stilot deka brojkite ne go interesiraat.Ti teknuva , neli :)
Автоматски споено мислење:

Непотребно се претерува со дисриспект, а човекот повеќе од 10 години и статистички беше GOAT.
kaj vide druze disrespekt,pa duri i da se preteruva..Disrespekt jas gledam prema Rafa i Novak.Pa i Sampras beshe goat do 2005,prethodno beshe Borg,Konors.Temata za Goat valjda e so rezultati do den deneshen,ili greaham
 
Член од
23 август 2010
Мислења
35.388
Поени од реакции
95.308
Непотребно се претерува со дисриспект, а човекот повеќе од 10 години и статистички беше GOAT.
Не знам за каков дисреспект зборуваш. Дисреспект би било да кажам сега еј абе кој кур е тој Новак па да го земаме во предвид во трката за ГОАТ, ништо посебно не е, наметнувајќи крајно субјективен и глупав став. Ако констатираш нешто што е факт, односно напишано на хартија и во било каква форма тогаш тоа е дисреспект? Па не сме ние криви што двајцава имаат подобри бројки од него...

Еве Видук дал пример со Роналдињо, 2-3 сезони играше страшно, а дали он може да биде ГОАТ покрај Роналдо и Меси? Никогаш апсолутно. Сеа ок, Федерер не траеше 2-3 години туку 24, ама на крајот сума сумарум бројките се тие. Секако дека човекот е легенда и доста време беше убедливо најдобар, али ете дојдоа 2ца за нијанса подобри од него и го симнаа од тронот така да не сметам дека е дисреспект да кажеш дека двајцава се подобри од него.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.588
Поени од реакции
10.208
Не знам за каков дисреспект зборуваш. Дисреспект би било да кажам сега еј абе кој кур е тој Новак па да го земаме во предвид во трката за ГОАТ, ништо посебно не е, наметнувајќи крајно субјективен и глупав став. Ако констатираш нешто што е факт, односно напишано на хартија и во било каква форма тогаш тоа е дисреспект? Па не сме ние криви што двајцава имаат подобри бројки од него...

Еве Видук дал пример со Роналдињо, 2-3 сезони играше страшно, а дали он може да биде ГОАТ покрај Роналдо и Меси? Никогаш апсолутно. Сеа ок, Федерер не траеше 2-3 години туку 24, ама на крајот сума сумарум бројките се тие. Секако дека човекот е легенда и доста време беше убедливо најдобар, али ете дојдоа 2ца за нијанса подобри од него и го симнаа од тронот така да не сметам дека е дисреспект да кажеш дека двајцава се подобри од него.
Не те имав у предвид тебе конкретно, али имаше постови каде тонот со кој се опишуваше кариерата на Федерер делуваше како со потсмев, само зашто му ги срушиле бројките Рафа и Новак. Било кој од овие тројца тенисери да не постоеше, останатите двајца ќе имаа по 5-6 слема повеќе него ли сега.
За него (и фановите негови) лошото е што долг период беше сметан за најдобар и со право, за сега дур е сеуште активен да биде симнат од таа позиција.
 

Jankoff

ATP Expert
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.540
на еуроспорт има ова, моја грешка беше погоре.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.687
Поени од реакции
937
Не те имав у предвид тебе конкретно, али имаше постови каде тонот со кој се опишуваше кариерата на Федерер делуваше како со потсмев, само зашто му ги срушиле бројките Рафа и Новак. Било кој од овие тројца тенисери да не постоеше, останатите двајца ќе имаа по 5-6 слема повеќе него ли сега.
За него (и фановите негови) лошото е што долг период беше сметан за најдобар и со право, за сега дур е сеуште активен да биде симнат од таа позиција.
da ne ja tenchime,ama .... vrati se nekolku strani nanazad, koga Fed kaza oti ke se penzionira,i verifikuvaj koj prv pochna,koj pochna so disrespekt.Za srekja,seushte na forumov moze da si kaze sekoj koj shto misli, no faktite mora da se pochituvat.Skroz ok e da bilo koj chlen kaze,spored mene,najubav za gledanje,poim za teniser, sin mi ako igra sakam kako nego da igra (malku pretera chlenot pogore,jas na negovo mesto bi bil zadovolen sin mi da igra tenis level 50-100 mesto na atp, on ni malku ni povekje , level Federer, mashala).No toa e subjektivno,i e ok.Ama tie subjektivni i nebitni parametri da gi koristish so zaklucok, e zaradi toa e goat e disrespekt za Rafa i Novak.Go jadat vo site mozni parametri,ama koj gi ebe,ne bile elegantni,igrale so teshkotija,ne bile ofanzivni.Bulshit.I mora kontra replika,koja e nabildana so bolni brojki za fanovite na Fed,no vistinski brojki koi ne moze da se zanemarat,kolku i da deluvat potcenuvacki.I ne e voopshto potcenuvacki faktot deka od 2010 do 2020 Fed osvoil samo 4 slema.Da,samo 4 za deset godini,zborot samo ne bi go upotrebil ako pravime muabet za Vavrinka,samo 4,oti stanuva zbor za Fed.
Da,ja obelezi prvata dekada od 21 vek,nepodnosliva lesnotija na pobeduvanje,no posle pojavata na Rafa pa Novak,rabotite poprilichno se smenija.Toj koj shto zaglavil so vremeto vo prvata dekada,negov problem,no sega sme 2022.Go imash Rafa koj shto e manijakalno posveten za tituli i pobedi,rizikuva sopstveno zdravje za da se natprevaruva,i sega da mu kazat,abe aj zaebi,brojkite ne se vazni,tuka nekade ste i trojcata,eve drugar ti Fed vika deka nego brojki ne go zanimale he,he,he.E toa e disrespekt.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom