ATP тенис - општа дискусија

Член од
22 ноември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
62
Штотуку кажа дека уствари сето ова со вакциниве е да го ебат Ноле, да не биде ГОАТ.
И еве ќе се вакцинира и ќе ги еби тој нив. И тогаш како ќе го спречат?
Мислете малце пред да пишете.
Фудбалериве сите у топ 3 лигиве ајде (Премиер лига, Серија А и Ла Лига) вакцинирани се СИТЕ до еден?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.965
Поени од реакции
3.442
Фудбалериве сите у топ 3 лигиве ајде (Премиер лига, Серија А и Ла Лига) вакцинирани се СИТЕ до еден?
Колку што знам никој не му направи проблем на Новак да игра во Лондон, Торино или било каде во Шпанија. Кога ќе ги пуштат тие невакцинираните фудбалери во Австралија, тогаш ќе има логика твојата споредба. Ако се сеќаваш и оваа година сите тенисери беа во строги карантини по 14-15 дена во Мелбурн...
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.070
Поени од реакции
38.850
Дај не заебавајте кој фактор е Џоковиќ за една држава како Австралија да прави отстапки за него што му се дигнал курот на секташки антиваксерски приказни? Зошто да направи отстапка за Ноле, а да не направи отстапка за некој рандомец кој сака да влезе во австралија? Не е ова банана држава ко РСМ, па да прават отстапки за тотално небитна работа како тениски турнир.
Иначе јас не зборев за Џоковиќ само, туку општо за сите тенисери што се невакцинирани.

Послесниот коментар ми беше чисто од аскепт на фан на Џоковиќ, ама не сакав да кажам дека треба специјално ради него да направат отстапки, туку или ако организираат турнир нека играат сите или ич нека не организираат.
 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
36
Поени од реакции
40
Grand Slam tournament finals: 31 (20 titles, 11 runners-up)

ResultYearTournamentSurfaceOpponentScore
Loss2007US OpenHardSwitzerland Roger Federer6–7(4–7), 6–7(2–7), 4–6
Win2008Australian OpenHardFrance Jo-Wilfried Tsonga4–6, 6–4, 6–3, 7–6(7–2)
Loss2010US OpenHardSpain Rafael Nadal4–6, 7–5, 4–6, 2–6
Win2011Australian Open (2)HardUnited Kingdom Andy Murray6–4, 6–2, 6–3
Win2011WimbledonGrassSpain Rafael Nadal6–4, 6–1, 1–6, 6–3
Win2011US OpenHardSpain Rafael Nadal6–2, 6–4, 6–7(3–7), 6–1
Win2012Australian Open (3)HardSpain Rafael Nadal5–7, 6–4, 6–2, 6–7(5–7), 7–5
Loss2012French OpenClaySpain Rafael Nadal4–6, 3–6, 6–2, 5–7
Loss2012US OpenHardUnited Kingdom Andy Murray6–7(10–12), 5–7, 6–2, 6–3, 2–6
Win2013Australian Open (4)HardUnited Kingdom Andy Murray6–7(2–7), 7–6(7–3), 6–3, 6–2
Loss2013WimbledonGrassUnited Kingdom Andy Murray4–6, 5–7, 4–6
Loss2013US OpenHardSpain Rafael Nadal2–6, 6–3, 4–6, 1–6
Loss2014French OpenClaySpain Rafael Nadal6–3, 5–7, 2–6, 4–6
Win2014Wimbledon (2)GrassSwitzerland Roger Federer6–7(7–9), 6–4, 7–6(7–4), 5–7, 6–4
Win2015Australian Open (5)HardUnited Kingdom Andy Murray7–6(7–5), 6–7(4–7), 6–3, 6–0
Loss2015French OpenClaySwitzerland Stan Wawrinka6–4, 4–6, 3–6, 4–6
Win2015Wimbledon (3)GrassSwitzerland Roger Federer7–6(7–1), 6–7(10–12), 6–4, 6–3
Win2015US Open (2)HardSwitzerland Roger Federer6–4, 5–7, 6–4, 6–4
Win2016Australian Open (6)HardUnited Kingdom Andy Murray6–1, 7–5, 7–6(7–3)
Win2016French OpenClayUnited Kingdom Andy Murray3–6, 6–1, 6–2, 6–4
Loss2016US OpenHardSwitzerland Stan Wawrinka7–6(7–1), 4–6, 5–7, 3–6
Win2018Wimbledon (4)GrassSouth Africa Kevin Anderson6–2, 6–2, 7–6(7–3)
Win2018US Open (3)HardArgentina Juan Martín del Potro6–3, 7–6(7–4), 6–3
Win2019Australian Open (7)HardSpain Rafael Nadal6–3, 6–2, 6–3
Win2019Wimbledon (5)GrassSwitzerland Roger Federer7–6(7–5), 1–6, 7–6(7–4), 4–6, 13–12(7–3)
Win2020Australian Open (8)HardAustria Dominic Thiem6–4, 4–6, 2–6, 6–3, 6–4
Loss2020French OpenClaySpain Rafael Nadal0–6, 2–6, 5–7
Win2021Australian Open (9)HardRussia Daniil Medvedev7–5, 6–2, 6–2
Win2021French Open (2)ClayGreece Stefanos Tsitsipas6–7(6–8), 2–6, 6–3, 6–2, 6–4
Win2021Wimbledon (6)GrassItaly Matteo Berrettini6–7(4–7), 6–4, 6–4, 6–3
Loss2021US OpenHardRussia Daniil Medvedev4–6, 4–6, 4–6
Автоматски споено мислење:

Weeks at No. 1 by span

TimeStart dateEnd dateWeeksTotal
14 July 20118 July 20125353
25 November 20126 October 201348101
37 July 20146 November 2016122223
45 November 20183 November 201952275
53 February 202022 March 20207282
—​
ATP Ranking is frozen23 August 20202222
524 August 2020present72 *354[h]
Автоматски споено мислење:

The Djokovic–Federer rivalry is a modern-day tennis rivalry between Novak Djokovic and Roger Federer.

They have played 50 matches between 2006 and 2020, with Djokovic leading head-to-head 27–23. Djokovic leads 13–6 in finals and 11–6 in Grand Slam matches. These 17 Grand Slam matches are the most ever contested between two players (tied with Djokovic–Nadal). Five of them were finals, and a record 11 were in semifinals. To date, Djokovic is the only man to have beaten Federer at all four majors and likewise Federer is the only player to defeat Djokovic at all four of them.

From 2006 to 2010, Federer held the lead in their rivalry, at one point 13–6, but by the end of the 2015 season, they were tied at 22–22. Since then Djokovic has been in control of the rivalry.[1]
Автоматски споено мислење:

ATP/ITF Rankings
Weeks as world no.1 :
Djokovic 348, Federer 310
ATP Year end No.1 : Djokovic 7, Federer 5
ITF World Champion: Djokovic 6, Federer 5Screenshot_20211125-200148_Wikipedia.jpg
Screenshot_20211125-200204_Wikipedia.jpg
Автоматски споено мислење:

Djokovic v Nadal

Screenshot_20211125-201037_Wikipedia.jpg
Автоматски споено мислење:

1637867616700.png


To be continued in 2022...
Автоматски споено мислење:

Now, Davis Cup.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
34.207
Поени од реакции
89.457
Иначе јас не зборев за Џоковиќ само, туку општо за сите тенисери што се невакцинирани.

Послесниот коментар ми беше чисто од аскепт на фан на Џоковиќ, ама не сакав да кажам дека треба специјално ради него да направат отстапки, туку или ако организираат турнир нека играат сите или ич нека не организираат.
Се работи за политика на државата, а не на тенискиот турнир конкретно. Убаво објаснил Вардар поназад, не знам што се губи оној џанакон дека контра Ноле носеле одлуки.
 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
36
Поени од реакции
40
Се работи за политика на државата, а не на тенискиот турнир конкретно. Убаво објаснил Вардар поназад, не знам што се губи оној џанакон дека контра Ноле носеле одлуки.
Dobro de... nema veze.. zaborevete go muabetov. Kje ja izede trevata pak na Wimby I kraj priče. Pa neka brkaat posle Nadal I Roger.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.319
Поени од реакции
32.153
Uredu e Kostic, olabavi malce, kako ne te mrzi kataljarda profili da otvaras ne mi e jasno.
Plus gore dole na temava site sto pratat tenis znaat koj e i sto e Novak vo momentov, ne gledam nekoj da go negira toa pa da stavas brojki i statistiki koi vo globala se poznati sekomu, a pritoa istiot e teniski fan.
Ne deka nekoj na temava mizi i se pravi naudren, Dardan, fala bogu, odamna ja ignorira i se jade tivko u sebe sto srbin e na vrvot ali toa e, ene mu ja dua lipa na vrvot od muzickite listi pa neka mu e toa nekakva satisfakcija i nego.

Ali prekini sea i ti da shirish tuka nepotrebna toksicnost so muabetive, nemaat poenta.

Sto se odnesuva za Novak i vakcinacijava, nek mu izlupa Vucic edna potvrda deka e vakciniran i neka tera :)))), realno izvodlivo e ova, u slucaj da ne saka da se vakcinira, iako na taa tema nisto ne kazal, tera na muabet deka toa e privatna rabota i slicno, taka da ako na kraj ide na AO, privatna neprivatna, cim e tamu znaci e vakciniran.

Svetov e otiden u kurac i so ova, tehnicki i u pravo e zasto pak mislam deka ke se vo karantin i bubble, i ke pominuvaat niz taa glupa golgota otseceni od cel svet 2 nedeli i poise, taka da mu ja razbiram frustracijata, ne deka e edinstven takov u tenisov, 100 drugi se zalat na glupite uslovi i pravila na del od turnirite. Ova e pricina plus za revoltot kaj Novak zasto vise znaeme deka zaedno so uste par teniseri e vo otvorena vojna so ATP, posledno na ovaa tema e so delenjeto na pari i licencite za ATP turnirite.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.950
Поени од реакции
11.983
Se nekako me vlece na toa deka Novak se ima vakcinirano samo od inat ne kazuva javno kolku da istera nekoja poenta so mediumite posto stalno go pokazuvaat kako negativec. Koga go namestija na Olimpijada deka "pressure is a privelege" bilo nameneto za Simone Biles, a on sledniot den krsel reketi protiv Busta bese mnogu gadno od mediumite. Retko koj mu se izvini posle za toa.

A ako ne se vakcinira i propusti AO togas nz so da kazam...barem si e dosleden na veruvanjata kakvi i da se ako niso drugo :cautious:
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.932
Поени од реакции
7.331

Udario je Srđan na prvog čoveka AO.
- Koja je to priznata vakcina, gospodine Kreg? Nije priznata ruska? Po našim kriterijumima su priznate samo kineska i ruska. Slobodarski svet broji 90 odsto stanovništva na planeti. Za nas je to ruska i kineska. Priznajte i njih i vašu vakcinu, sa zadovoljstvom. Mislim da to nije u redu, jer rusku i kinesku ne priznajete.

Dotakao se i karantina.
- Može karantin, ali da 14 dana bude u hotelskoj sobi i da ne izađe ni u lobi hotela. Pa super su to smislili, neka igraju oni onda na turniru.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom