ATP тенис - општа дискусија

Jankoff

ATP Expert
Член од
4 септември 2019
Мислења
491
Поени од реакции
499
Berdih se penzionirase, wawa imase teska povreda i od koga se vrati ne e toa toa, dimitrov i nisikori se van forma skroz poslednive godini, sekako toa vazi i za Cilic, Delpo pak go povredi kolenoto a i Conga so povredi se macese i ne e toa toa.. a i site se 30 i nesto taka da 85% se zavrseni i nemaat mnogu sansi za pogolem uspeh
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.189
Поени од реакции
31.522
Новак благоречено се обрука со Ѕверев, без разлика која е причината за таквиот огромен пад у втор сет.
Имаше 6-1, топ игра, и брејк предност у втор сет и сервираше за 4-2 при веќе утепан и скршен Ѕверев, у првиот поен од нервоза излупа еден безвезе бекхенд со голема сила и истера винер и тука почна од нигде никаде походот кој траеше 8 освоени гејма у редослед.
Не би рекол дека и ова беше толку клучно колку што беа двете брејк топки што ги имаше Новак у трет сет откако он првично беше брејкнат, два форхенд зицера кои ги удри очајно лошо, во тој гејм мислам дека пропушти 4 или 5 брејк шанси али 2 од нив и со лева рака се освојуваа, страшна шанса тука беше пропуштена да се врати во мечот и да го дестабилизира Саша.

Не бев да иде тука ради шансата да освои 4 слема во година, ова ќе има огромен ефект врз него во негативна смисла, не толку од физички аспект зашто има време за да се спреми и одмори за Америка, али психички ќе е доста пореметен и давам големи шанси некој друг да е шампион таму, ова е шанса и за Рафа пак да се одвои со слемови али не знам он у каква форма ќе е после паузава, а и дел од младиве се кадарни да намирисаат крв и да се з'гнат за тој трофеј.

Ѕверев иначе изигра маестрален тенис од средина на втор сет па све до крај, финалето ако не се лажам се игра во три добиени сета, условите за игра се многу тешки така да не би прогнозирал кој ќе освои, све зависи од тоа кој боље ќе стои на терен при вакви услови, иначе меѓусебните им се 2-2 со тоа што Качанов го има добиено два пати Саша на тврда подлога без да загуби сет.

Новак со Карено Буста игра утре за бронза, за него лично небитен меч колку што е битна играта у мешани двојки каде денес напаѓа финале, тука ќе си брка злато. :ROFLMAO:

Да ги пофалам и хрватите, хрватско финале у дубл, тлеат.
 

Jankoff

ATP Expert
Член од
4 септември 2019
Мислења
491
Поени од реакции
499
Пак погодив со прогнозава а :pos:
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.963
Поени од реакции
3.441
Ѕверев иначе изигра маестрален тенис од средина на втор сет па све до крај, финалето ако не се лажам се игра во три добиени сета, условите за игра се многу тешки така да не би прогнозирал кој ќе освои, све зависи од тоа кој боље ќе стои на терен при вакви услови, иначе меѓусебните им се 2-2 со тоа што Качанов го има добиено два пати Саша на тврда подлога без да загуби сет.
Од годинава и финалето ќе се игра на 2 добиени :) Уште фали слемовите да ги скратат и да се префрлиме на бадминтон :)
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.032
Поени од реакции
6.671
Новак изгуби од Карено Буста :tapp:
 
Последно уредено:

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.215
Поени од реакции
14.173
Значи не било ни до празни трибини што така бил избувлив. нема ни да е последно вака да се избламира , допрва ќе гледаме кршење рекети.
Нека плачат неговите сега како судиите го казнувале без потреба, само опомена кркаше за кршење рекетот.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.189
Поени од реакции
31.522
Значи не било ни до празни трибини што така бил избувлив. нема ни да е последно вака да се избламира , допрва ќе гледаме кршење рекети.
Нека плачат неговите сега како судиите го казнувале без потреба, само опомена кркаше за кршење рекетот.


either way, goat e. :pijanco:
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
9.282


either way, goat e. :pijanco:
Goat можда и е ама тенисот е аристократски спорт(или барем така треба да биде),а овој мршојадски опинок со манири и понашање кое доликува само на жител на житораџа никад нема да биде ни блиску до тоа.

Во тенисот има и некои побитни работи коа ќе дојде играч до тоа world class ниво.
Селјачиштево е светлосни години далеку од федерер,а и надал.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.738
Поени од реакции
4.952
Демек Надал што си го драпа газот е аристократски потег? Едноставно е, еден од најдобрите на сите времиња е и не е ништо помалце културен од Надал или Федерер, да беше од Западна Европа приказната ќе беше друга. Колку е голем се виде на овие ОИ каде беше убедливо најпопуларниот спортист.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
30.969
Поени од реакции
38.487
Goat можда и е ама тенисот е аристократски спорт(или барем така треба да биде),а овој мршојадски опинок со манири и понашање кое доликува само на жител на житораџа никад нема да биде ни блиску до тоа.

Во тенисот има и некои побитни работи коа ќе дојде играч до тоа world class ниво.
Селјачиштево е светлосни години далеку од федерер,а и надал.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Сељачиште пошто се нервира и пцуе кога губи. А милион пати поинтересен е од двајцава, си игра со децата што собираат топчиња, полабав е со другите тенисери, со новинарите и слично.

Надвор од теренот, Џоковиќ е далеку поприземјен од двајцата што ги спомнуваш, јас не памтам Федерер да направил муабет со некое детенце, на кое сигурно му е идол, со што би му го разубавил денот, па и цела недела сигурно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom