ATP тенис - општа дискусија

Член од
14 мај 2019
Мислења
515
Поени од реакции
188
Луѓе, дај бе олабавете. 21 титула да освоел, немало да биде подобар од Федерер. Ма немој? Зошо бе не ги направат некој од АО/УС на земја, па да има 50% од грен слемите на земја? Каква е оваа дискриминација?
Ајде сега нека не му се рачунаат на Џока во Мелбурн титулите пошо многу ги има, дури 7 таму. А Федерер што да каже? Дебел минус во меѓусебните дуели со Рафа и Новак... хмм? Нели не сакавте да му ги одземаме титулите кога тепаше индијанци во таканаречената weak era.

Double standards?:unsure:
Bravo, za ovaa zboram celo vreme, a clenot aleksandar uporno go izbegnuva prasanjeto.

Slem si e slem sto ima vrska treva, zemja ili tvrda podloga.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.777
Поени од реакции
3.068
Bravo, za ovaa zboram celo vreme, a clenot aleksandar uporno go izbegnuva prasanjeto.

Slem si e slem sto ima vrska treva, zemja ili tvrda podloga.
Така де, ајде сеа да плачеме навивачите на Надал дека 2 турнири се играат на тврда, а тоа им одговара повеќе на Новак и Федекс. Уф, замислете уште еден да беше на земја, Рафа сега ќе имаше 30 грен слема, а Новак и Федекс по максимум 10тина.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.534
Поени од реакции
4.816
@The King of Clay
Weak Era е за вас фановите на Џоко и Надал.
Сеа па играчиштата Зверев, Медведев и Доналдсон у пм.
Кога Фед беше на 27+ години, конкуренција му беа Надал, Џоко, Мареј.....
На 30 годишни Надал и Џоко, конкуренција им е 35год Федерер и екстремно јаките млади таленти напоменати погоре.
 
L

Löwe

Гостин
@The King of Clay
Weak Era е за вас фановите на Џоко и Надал.
Сеа па играчиштата Зверев, Медведев и Доналдсон у пм.
Кога Фед беше на 27+ години, конкуренција му беа Надал, Џоко, Мареј.....
На 30 годишни Надал и Џоко, конкуренција им е 35год Федерер и екстремно јаките млади таленти напоменати погоре.
Thiem i Zverev terenot bi go metele so Hewitt ili Roddick na primer.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.777
Поени од реакции
3.068
Секако. Го замислувам Тием на АО како го мети теренот со Родик.
Тресиш зелени на подфорумов за тенис, и тоа многу.

Свесен си дека АО е турнир со релативно спора подлога, со исклучок на последниве 2-3 години? Како мислиш дека Родик би држел топка во игра против Тим?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
28.984
Поени од реакции
63.760
Sporeduvate razlicni eri i razlicni podlogi. Neka dojdat i Nadal i Djokovic i neka im vratat servisi na Rodick i Sampras od 2000 godina na Wimbledon recimo. :icon_lol:

Fakt e deka Fed tamu 2005 2006 i 2007 godina iskoristi dupka vo generaciite, penzioniranje na starata garda i nekoj vakum vo pomladata generacija i si naklepa 6 7 slemovi plus od normalata. Nadal i Djokovic cela kariera krv mocaat, igraat vo najdobrata i najteskata era vo istorijata. No, aj ako ne da mu gi odzememe titulite na Federer? Gluposti. Si osvoil covekot 20 tituli i nema nazad, se dodeka ne go stigne nekoj ke si bide legitimen GOAT.

Seedno, ziveeme vo vreme na trojcata najdobri teniseri vo istorijata, treba da bideme blagodarni na toa.

P. S. Mnogu se potcenuva Federer i negovoto igranje na zemja, ne samo na forumov nego opsto niz internetov. Toa sto resil da ne igra 2 3 godini po red ne go pravi slab zemjas. Vo senka e cel zivot na Nadal i od 2011 navaka na Djokovic, inace kolku tamu finalinja ima izigrano, 5 ako ne se lazam, edna titula, e i te kako zadovolitelen skor. Istoto vazi i za Nadal na treva, mada kaj nego i povredite imaat golema uloga za nekoi slabi rezultati na Wimbledon izminatite godini.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.534
Поени од реакции
4.816
Тресиш зелени на подфорумов за тенис, и тоа многу.

Свесен си дека АО е турнир со релативно спора подлога, со исклучок на последниве 2-3 години? Како мислиш дека Родик би држел топка во игра против Тим?
И сеа како да ти објаснам или како да ти реплицирам? Јас мислам дека би држел и би го тепал. И како ќе ми докажеш ти дека не е така?
Искористил 2006-7ма Фед, ама искористил и Џоко на пример период кога Фед бил катастрофа и пропаднат а Надал не можел да се справи со повредите.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.777
Поени од реакции
3.068
И сеа како да ти објаснам или како да ти реплицирам? Јас мислам дека би држел и би го тепал. И како ќе ми докажеш ти дека не е така?
Искористил 2006-7ма Фед, ама искористил и Џоко на пример период кога Фед бил катастрофа и пропаднат а Надал не можел да се справи со повредите.
Не можам да ти докажам, ама ти се изјасна дека замислуваш како Родик го мети теренот со Тим.
Родик уствари ти беше најбезмудестиот тенисер во историјата на спортов, сети се какви мизерии направи против Федерер на Вимблдон 2009.
И твоите машини (читај индијанци) во ерата на Федерер не секој меч биле во задоволителна форма, и тие имале испади како денешниве Тим, Зверев што ги спомнуваш, само кутрите не можат да дојдат до израз покрај Роџер, Рафа и Новак, повремено и Мареј како дел од четворката иако отсекогаш беше чекор назад. Е сега замисли како му беше на Федерер во ера каде сите беа класа зад него и немаше вистински противник кој би можел да му диши во врат и има негативен H2H скор со него, а притоа нели изиграл барем 10 меча со него како што е пример негативниот скор со Рафа и Ноле. :)

http://www.rattaggi.ch/federer.html
На линков ги имате сите противници на Федерер, ајде кажете ми со кого тој има негативен скор од ерата 2000-2005 па да ми кажете дека станува збор за квалитетен противник.
H2H со Родик му е 21-3, ало бе.
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
515
Поени од реакции
188
Ne go potcenuvame Federer na zemja, ednostavno toj saka toj period da go odmori i da bide 100% za vimboldon i najverojatno nema golema samodoverba deka kje go osvou RG, ako se zeme vo predvid deka Nadal e nepopedliv na taa podloga.

Sosema razbirlivo mi e toa bidejki Federer ima pobednicki i sampionski mentalitet i ne se zadovoluva so polu finale ili zagubeno finale na RG, bidejki na krajot osvoenite slemovi se racunaat, a ne kolku plus izgubeni finalinja si igral.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.534
Поени од реакции
4.816
И ако имал 19-2 тоа значи дека Родик е трупец, а не дека Фед е јак?
И Зверев со Надал па каков скор има у пм. Го рушил.
Не можеш да ме убедеш дека било полесно Федерер да го победи Родик на Вимб отколку Џоко да го победи Зверев на АО на пример.
Федерер имал полесни противници на почетокот од кариерата, Џоко и Надал имаат полесни на крајот од кариерите. Затоа што младиве и нови тенисери длабоко потврлија и се далеку од тоа што беа Џоко и Надал кога Фед имаше 26-7 години.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.777
Поени од реакции
3.068
И ако имал 19-2 тоа значи дека Родик е трупец, а не дека Фед е јак?
И Зверев со Надал па каков скор има у пм. Го рушил.
Не можеш да ме убедеш дека било полесно Федерер да го победи Родик на Вимб отколку Џоко да го победи Зверев на АО на пример.
Федерер имал полесни противници на почетокот од кариерата, Џоко и Надал имаат полесни на крајот од кариерите. Затоа што младиве и нови тенисери длабоко потврлија и се далеку од тоа што беа Џоко и Надал кога Фед имаше 26-7 години.
Имаше еден интересен податок, на патот кон освојувањето на секој слем, на колку наврати освојувачот (Рафа,Ноле,Фед) требало да се соочи со барем еден претставник од The Big Four. Новак имаше најмногу, чинам 13/13 беше, а сега е 14/15.
Федерер имаше 8/20 ако не грешам. Али џабе дискутираме, после 100 години никој нема да знае кој со кого играл, ако некој од овие остане на врвот, бројката ќе си вреди и ќе си тежи како единствено мерило за споредба, сето останато е релативитет и поделени мислења.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.534
Поени од реакции
4.816
Имаше еден интересен податок, на патот кон освојувањето на секој слем, на колку наврати освојувачот (Рафа,Ноле,Фед) требало да се соочи со барем еден претставник од The Big Four. Новак имаше најмногу, чинам 13/13 беше, а сега е 14/15.
Федерер имаше 8/20 ако не грешам. Али џабе дискутираме, после 100 години никој нема да знае кој со кого играл, ако некој од овие остане на врвот, бројката ќе си вреди и ќе си тежи како единствено мерило за споредба, сето останато е релативитет и поделени мислења.
Брат, нормално е дека Федерер ќе има помалце од Џоко. Постар е 5 години и побрзо излегол на површината. Нормално е да има слемови каде што не играл против нив.
Тој и да имаше 14 од 26 слема, пак ќе го хејтавте за останатите 12.
И никој не може да знае што ќе беше да се појавел Федерер покасно. Од каде знаеш дека 4-5години помлад Федерер немаше да освои Вимболдон во тие 2 години во кои што изгуби од Џоко (Околку 2014та некаде)?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.777
Поени од реакции
3.068
Брат, нормално е дека Федерер ќе има помалце од Џоко. Постар е 5 години и побрзо излегол на површината. Нормално е да има слемови каде што не играл против нив.
Тој и да имаше 14 од 26 слема, пак ќе го хејтавте за останатите 12.
И никој не може да знае што ќе беше да се појавел Федерер покасно. Од каде знаеш дека 4-5години помлад Федерер немаше да освои Вимболдон во тие 2 години во кои што изгуби од Џоко (Околку 2014та некаде)?
Епа затоа не тресете зелени. Нека изиграат уште неколку години ќе видиме кој колку тежи. Моето мислење е дека Федерер иако е најелегантниот тенисер во историјата на тенисот, не е надмоќен колку Новак и Рафа. Едноставно другиве двајца се оние кои со hard work покажуваат дека се постигнува се.
 
На врв Bottom