ATP тенис - општа дискусија

Дискусија во форумот 'Тенис' започната од Anonymus1, 1 јуни 2005.

 1. L00d10

  L00d10

  Член од:
  24 октомври 2014
  Мислења:
  2.213
  Допаѓања:
  1.435
  Ja sfakjash razlikata megju mestenje i kalkuliranje ?
   
 2. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.066
  Допаѓања:
  4.092
  Да.
  Само што она што го напиша братчево е надвор од паметот.Препрочитај те се што пишувате бе,Федерер се резилел намерно против Милман за да Џокович бил одморен против Надал.ВТФ?
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  2.366
  Допаѓања:
  2.841
  Какво намерно не се заебавајте, на поен беше од 2-0 у сетови. Ако сакаше да изгуби ќе се доведуваше до ситуација 1:0 (5-4 и 40-15) па после ќе почне да губи?
  Го гледав цел меч, се радуваше ко мрднат кога го направи брејкот у четвртиот сет. Мизерен е цела сезона со исклучок на АО и тоа е реалноста. Ни местење ни ништо.

  Иначе муабетот за Новак, дека сеа му се отвориле апетитите за да го стигне Федерер. Човекот уште пред 2,3 сезони си размислува за тоа. Да, задоволен е со кариерата, ама само првиот ќе се памти. И он и Рафа, и Роџер, и по 25 слема да имаат, ако има некој барем еден повеќе од нив, ќе ги јаде цел живот тој факт.
  https://www.youtube.com/watch?v=48exkMGRhhA
  Пуштете 0:59.
  Тоа е целта на сите тројца од овие, дипломатските изјави што ги даваат како "да ми понудеа на почеток ваква кариера, итн итн." не држат вода. Се наоѓаат во ситуација во која се наоѓаат, имаат уште 2,3 сезони да го искористат моментот и тоа е.
  Како што кажа Ставро, моментално (а и неколку години назад) ништо не е битно во тенисов шо се дешава освен бројот на слемови на тројкава. И мастерси и втф, и женскиов тенис, се е апсолутно во втор план ставено од трката на тројкава.
  --- Споено дупло мислење, 10 септември 2018 ---
  Најмногу пенали до сеа има утнато Новак. И скорот во финалињата му е полош, и во период кога Рафа и Роџер не беа на ниво, си дозволуваше да губи слемови од факинг Нишикори, Стен (два пати), Енди итн. И врвот од се, си дозволи година и пол да го нема, ради ситна повреда на лакт.
  Роџер и Рафа таква шанса никогаш не пропуштале, затоа и се пред него.
  Единствени пенали на Рафа му беа, АО 2014та и 2018та. И не ги искористи ради повредите, што и реално до сеа се најголем проблем што не е на исто рамниште со Роџер.
  Во 2012та во финале со Стен, во тој момент имаше скор 12-0 против него, со ниту еден изгубен сет, и се повреди во трет гем во финале на слем еј.. Не гледам како ќе го добиеше Стен тој меч, со оглед на фактот што немаше ни сет земено, а му беше прво финале на слем, психички беше нула, па си дозволи и повреден Надал да му земе сет.
  И втората ситуација, сезонава повредата со Чилич исто на АО при водство од 2-1 у сетови. Да не се десеше само формалност беше кој ќе освои. Сезонава немаше теоретски шанси да изгуби од Федерер на 3 добиени сета.
  Тоа лани што имаше брејк предност у петти сет, го имаше и со Новак у 2012та, ама пак не ги рачунам ко пенали зашто му беа против двајца од тројцата најдобри во историјата, и ништо чудно не е да ти напраат пресврт. Новак исто имаше брејк предност на Роланд 2012та, и со пацерски потег (фаќањето у мрежа), успеа се да усере.
   
  Последно уредено: 10 септември 2018
 4. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Прво, форумска култура е кога коментираш нечие мислење да го цитираш или барем да го тагнеш членот чие мислење коментираш. Вака изгледаш како некој што сака да се ебе, ама не сака да му влезе. А ќе ти влезе, да бидеш уверен. Ти ги имам игнорирано дебилните коментари неколку пати, ама си го бараш со боринче.

  Второ, убаво ти рекоа, треба да правиш елементарна разлика помеѓу наместен меч од финансиски причини и танкирање. Местењето фудбалски натпревар е многу комплексна работа затоа што се еден куп луѓе инволвирани. Не велам дека нема такви натпревари ама за просечен дебил од твој калибар кој се клади, секој втор натпревар е наместен.
  Танкирањето во тенисот од друга страна е секојдневие, од еден куп различни причини. Не постои тенисер кој барем еднаш во животот не истанкирал некој натпревар. Не гледам што е толку невозможно Федерер да го направил она што мислам дека го направи. Се обиде да го испрати Џокович во топ форма на Надал во финале и плус избегна да си го расипе меѓусебниот со Џокович. Поразот од Милман сите ќе го заборават, ГС титулите и меѓусебните со Надал и Џокович засекогаш ќе се паметат.
   
 5. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.066
  Допаѓања:
  4.092
  Не знам која е потребата да се правиш најстручен на сите теми.
  Исто така,не знам на кои дебилни коментари целиш.
  Трето,не знам која ти е потребата да ме нарекуваш просечен дебил,или вака ти како надпросечен дебил имаш право да пишуваш што сакаш?
  Ако сакаш можеме да најдеме еден куп логики како твојава.Секој ебан меч кој го изгубил Надал,Фед,Џокович или во фудбалот,можеме да најдеме логична причина и да тврдиме дека е танкање или местење.
  И како последно,од каде тоа дека секој втор меч бил местен?Или трипаш?
   
 6. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Да те пофалам прво, собра храброст да цитираш. Тоа мора да е голем успех за тебе, наместо како некое пиче од страна и од зад грб да коментираш, вака јавно да кажеш нешто. Не дека кажа нешто паметно, ама барем не се криеш. Инаку, не чуствувам потреба да се правам најстручен на сите теми, и не пишувам на сите теми.

  Јас го кажав своето мислење за мечот на Федерер со Милман, никого не навредував, ти почна да навредуваш. Како очекуваш да те наречам ако не дебил? Ајнштајн? Не си Ајнштајн, да не се лажеме.

  Не знам за секој меч на Надал, Џокович и Федерер, за овој имав мислење и го кажав. Мене веројатноста да изгуби Федерер од Милман а при тоа да не е повреден ми се мери во промили. Ако на тоа се надодаде ситуацијата и распоредот на турнирот, си извадив заклучок. Ако не ти се допаѓа, како да ти кажам, ме боли таквото.
   
 7. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.066
  Допаѓања:
  4.092
  Па и мене ме боли таквото што мислиш ти.Нема потреба од преиувеличувања поради не цитирањето на некој пост.Пиченца,миченца на тие дома да му кажуваш.Очегледно е дека си запечен па секој втор збор ти е пиченце,сестри,мајки итн.
  Не знам каде сум те навредил,или имаш проблем нешто со видот?
  Ти пишуваше просечни дебили,не јас.Не овде,и на другиве теми го имаш истиот речник.
  Зошто би се брукал Федерер да е на работ на 2-0 за потоа да губи на 5-4 при негов сервис??Зошто не би го изведил повешто за да не се резили или би изглумил повреда после првиот сет?
   
 8. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Добро, терај магерто, не досадувај. Не ми се комуницира со просечни дебили.
   
 9. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  4.066
  Допаѓања:
  4.092
  Дефинитивно најзатуцаниот форумџија.Се гледа дека тоа што си вечен ерген ти оставило траг.
   
  На Kostic, ColdSky и 0C0FFEEBABE им се допаѓа ова.
 10. Kostic

  Kostic Sadio smokve oko Tadz Mahala

  Член од:
  31 јули 2009
  Мислења:
  9.313
  Допаѓања:
  5.590
  Последно уредено: 12 септември 2018
  На Ailurophile му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ailurophile

  Ailurophile

  Член од:
  21 септември 2016
  Мислења:
  460
  Допаѓања:
  477
  lmfao :ROFLMAO:
  Screenshot_20180928-120619.jpg
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.025
  Допаѓања:
  60.077
  Пропо ко кауч
  upload_2018-10-11_0-30-6.png
   
  Casandra, kazioX, Хефест и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. kazioX

  kazioX Примерен форумџија

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  3.018
  Допаѓања:
  7.727
  Ailurophile, ColdSky, Stefan-kobe и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  2.366
  Допаѓања:
  2.841
  Вреди да се погледне емисијава. Снимана пред 2,3 недели. Зборува за проблемите со мотивацијата, повредата, размислувањето да се повлече од тенисот, итн..
  https://www.youtube.com/watch?v=pgFwMYywTNE&t=166s
   
  На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.025
  Допаѓања:
  60.077
  Леле што му напраи Ноле на Ѕверев :eek::eek::eek:
  --- Споено дупло мислење, 13 октомври 2018 ---
  Овој пак бега од Ноле :icon_lol:
   
  Последно уредено: 13 октомври 2018
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: