ATP тенис - општа дискусија

Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Гледав нешто ситно, неколку гема. Не ми се допадна играта, имаше некој повремен блесок, но многу ретки ситуации. На истиот линк од youtube е снимката од мечот, така да ако сакаш можеш да гледаш.


Ако има доброволец да отвори ќе е супер. Ако не, јас ќе отворам, но пред четврток нема да можам.

Сабајлево во 9 30 часот по наше време ќе се игра TieBreakTens турнирот во Мелбурн.

Прегледај го приврзокот 183407
Сеа пуштив и ја малце. Ветерот ги утепа, повеќе на бадминтон ми изглеаше него на тениски меч.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Надал и Бердих ќе играат во финалето на TieBreakTens Melbourne.
Следен меч кој ќе се игра, Тим/Киргиос против Пуи/Ѓоковиќ.
Пренос има на СК2.
upload_2018-1-10_11-32-33.png
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
„But on other hand, I was winning more than almost anyone. That's the real thing. But who knows, if I didn't have all these injuries." Арогантно и егоистично
И што е погрешно тука? Знаеш колку пати му има избегано АО ради повреда? Финалето 2014 против Стен, предавање против Чилиќ и Мареј, повреда против Ферер и влечење по терен до крај на мечот, едноставно премалерозен турнир е ова за него.

Иначе АО е безобразно брз годинава и лани, промена во брзината на подлогата за 360 степени и тоа без никаква најава, едноставно “заборавиле“ да ја премачкаат подлогата. :pos:

Инаку според мене треба да се утврдат брзините на подлогите на Слемовите, за да се избегнат одредени штелувања на подлогите од страна на организаторите. Имавме години каде РГ беше мраз, Вимблдон беше спор ко да се игра во Монте Карло, нешто што не смее да биде дозволено. Се знае трева е екстра брзо, земја обратно, УСО и АО средно брза подлога, едино на АО поголем отскок и тоа е тоа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Псај
Мизерната тактика во која иде у долги поени, и пробува да се натпреварува од основна наспорти осетно физички спремни и помлади од него, ме тера да полудам - не ме занимаат муабети од типот, hehe kai znaes ti on dzabe li ima xx slema, од небо се гледа дека таа тактика нема шанси да е добра, само ултра агресивна игра и напад на грото ако не и сите кратки топки е начин на кој Федерер може да игра вс корпулентни па дури и обични играчи.
Ќе објасниш како ќе го напаѓа секое топче против Надал, нарочито на некоја не толку брза подлога? Знаеш што значи да играш бекенд од метар над главата? Како го кажуваш ова како да зависи се од Федерер против било кој противник на турот... Или пример против Ноле кога игра како против ѕид, овој напаѓа а добива контра под нозе на 10 цм од основна линија. Затоа и има негативен скор против нив, едноставно подобри играчи од него во битни мечеви, катаљон слемови му имаат одземено.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Псај


Ќе објасниш како ќе го напаѓа секое топче против Надал, нарочито на некоја не толку брза подлога? Знаеш што значи да играш бекенд од метар над главата? Како го кажуваш ова како да зависи се од Федерер против било кој противник на турот... Или пример против Ноле кога игра како против ѕид, овој напаѓа а добива контра под нозе на 10 цм од основна линија. Затоа и има негативен скор против нив, едноставно подобри играчи од него во битни мечеви, катаљон слемови му имаат одземено.
Зборам за пократи помлаки топки, кои ги има скоро во секој поен - пенали кои не ги користи, него влага у некоја идиотска тактика.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
Чекам да се вратат "надежните" Стен, Мареј и Раонич... па Федерер да го освои Wimbledon и чисто да видам што изговор ќе кажете после
Можда сонцето ќе ја изгори тревата и ќе биде побрза подлогата и ондак Федерер пак на среќа ќе освои...
 
L

Löwe

Гостин
Федерер очигледно цилјаше на бројот 20. Сега очекувам полека но сигурно да му се дешава пад во играта како на Новак после доооолго очекуваниот Ролан Гарос. Ок позз
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341


not good, not good at all.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
Da sea taman da pisam, mi izleze i mene na fejsbuk : )))
Se navrakam na mojot post za AO, ke bide smesno ako sega se resi za operacija i ispadne deka zaludno trosel pola godina za oporavuvanje. Nikad ne e kasno tacno ali ova mozese komotno i pred pola godina da go napravi, istite soveti sto sega gi dobil gi dobivase i togas, barem niz mediumite toa se pisuvase i se citiraa odredeni iminja, a negoviot izgovor bese mega glup, ne veruel u operacija ... cao.

Ako ova znaci deka ke bide full podgotven, ko sto tvrdi, top, e sea neznam kolkava pauza bi go cekala posle ova ama pretpostavuvam deka ima golema verojatnost RG da go ripne, stoznam ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom