ATP тенис - општа дискусија

Дискусија во форумот 'Тенис' започната од Anonymus1, 1 јуни 2005.

 1. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.440
  Допаѓања:
  2.740
  Се сложувам дека правилото со нецот е океј од проста причина што во сама игра доколку ја погодат мрежата нема преигрување на поен. Ова е слично како во одбојката, порано се пресервираше при нец, а во поскоро време нецот при серва си е регуларен поен во продолжение.
  За броењето поени стварно не знам, која ќе им е разликата од грен слем до обичен турнир, едноставно навикнати сме на овај формат, одлучувачки поен на 40-40 исто така не знам како би било во сингл, ајде во дубл веќе е неколку години, меѓутоа и таму на грен слем турнирите се играат полни гемови. :)
   
 2. Aleksandar91

  Aleksandar91

  Член од:
  16 април 2014
  Мислења:
  2.185
  Допаѓања:
  1.470
  Само за нецот би било добро до некаде, другово катастрофа.
  Ако би играле до 3 добиени сета, тогаш како би се разликувале грен слемите? Или ќе играат до 5, како снукер да гледаме :facepalm:
  Ова после 40-40 следниот поен да одлучува би било и добро можеби.Само што така ќе се прегорат брејкови правење.Вака на 40-40 претешко е да се направи брејк, затоа што 2 поени со ред на туѓ сервис во тесни мечеви на ГС е сајнс фикшн.
   
 3. Ailurophile

  Ailurophile

  Член од:
  21 септември 2016
  Мислења:
  200
  Допаѓања:
  124
  ße nadevam deka nema da se usvojat novive pravila :semolam:
   
 4. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.103
  Допаѓања:
  6.452
  :facepalm::facepalm:Kako bre dobro so necot be normalni li ste, namesto 220 na saat prva serva, da mu se namesti na riternerot da moze da zabie winner, zamislete mec topka i udira vo nec se kreva topceto visoko pagja vo servis pole, a riternerov dobiva sansa so pomos na nebseskite sili da zabie ritern winner i da osvoi. Ne e egzebicija be aloo.
  Dobro bilo toa so necot, da za vo maalo ako si igrame tenis.
   
 5. MacedoniaTimeless

  MacedoniaTimeless

  Член од:
  11 јули 2014
  Мислења:
  1.001
  Допаѓања:
  696
  Суштината е во тоа што, самиот факт што ја погодуваш мрежата е по дифолт твој "лош удар", и заслужува противникот да добие пенал или што и да е.
  И втора работа, која е разликата како што е сега при погодување мрежа на меч топка во размена (при обид да напраиш винер) и оставање пенал на противникот, и погодување мрежа со сервис на меч топка? Или треба во двата случаи да се продолжува поенот, или во двата да се преигрува. Не може за истата ситуација да има 2 различни правила.
  --- Споено дупло мислење, 19 мај 2017 ---
  Иначе не е лош овој Тим, за "не толку талентиран" играч, шо "го користи тоа што другите не се во форма" добри резултати има.
  @Stefan-kobe Кажи само како е можно овој бекхенд да го сметаш за слабост :D ?
   
  Последно уредено: 19 мај 2017
  На Ailurophile му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  22.982
  Допаѓања:
  44.325
  Па погледни што “игра“ Надал денес и што играше во Мадрид и спореди. Плиток е како Вардар денес, изгледа нема снага...
   
  На Löwe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.103
  Допаѓања:
  6.452
  Јебига, пресиса Надал, многу мечеви му се собраа во континуитет а е веќе во години и уште вчера со Сок покажа слабост и плиткост во ударите. Надал од Барселона и Монте Карло вчера на Сок едвај 3-4 гема ќе му дозволеше, а тој за малце и сет ќе зијанеше вчера. Денес Тим беше онолку добар колку што Надал му го дозволи да биди добар и тоа е тоа.
   
  На Del Boy и Stefan-kobe им се допаѓа ова.
 8. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  5.374
  Допаѓања:
  10.182
  Подобро сега отколку на Ролан Гарос. Нека здивне пар денови , ептен турбо распоред беше. Од овие шо останаа сега навивам за Ѕверев , феноменални партии пружи момакот заслужува. Едно финале нека падне со Џокович и да го исере таму. :D
   
  На Stefan-kobe, MacedoniaTimeless, Макед0нер и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. ColdSky

  ColdSky

  Член од:
  18 септември 2011
  Мислења:
  5.287
  Допаѓања:
  5.337
  Требаше Рафа да си го одмори Рим, да не го ни игра, во години е веќе мора да ги селектира турнирите.
   
  На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. The King of Clay

  The King of Clay Модератор

  Член од:
  28 јануари 2012
  Мислења:
  4.440
  Допаѓања:
  2.740
  Не мислам дека се истроши многу, а има доволно време за рехабилитација до Ролан Гарос. :)
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.595
  Допаѓања:
  13.143
  Да, да, најверојатно го стигна заморот :)
   
  На ManUtdChampions му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.103
  Допаѓања:
  6.452
  Ако го гледаше мечот ќе видеше дека немаше сила во ударите и тоа сигурно не од онака
   
 13. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.595
  Допаѓања:
  13.143
  Пред неполна недела истиот Надал го победи Тим, што се промени после една недела и плус еден одигран меч и тоа против Сок, па да е причината заморот.

  Па и јакото, Тим одиграл онолку колку што Надал му дозволил. До вчера истиот муабет го критикувавте коа фан на Новак ќе го напишеше истото дека не зависи од противниците туку од самиот Новак. ;)
   
 14. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.103
  Допаѓања:
  6.452
  Џабе правам муабет кога ни денес а ни со Сок не си го гледал. Не е ова Надал од 2010 кога ја обединуваше земјата без пораз. 31 година е веќе.
   
 15. Види Фотос

  Види Фотос .

  Член од:
  14 март 2010
  Мислења:
  15.595
  Допаѓања:
  13.143
  Па тогаш ти не си го глеал финалето во Мадрид пред една недела ако збориш дека еве дури денес (или ајде нека биде на мечот со Сок) го стигнал заморот.
  Поубаво е да признаеш дека подобриот победи и тоа е тоа, не е крај на свет ако изгуби :)
  И уопште не мора да праиш муабет никој тебе не те цитираше, ниту ти се обрати.
   
  На The King of Clay и Roy Fokker им се допаѓа ова.

Сподели преку: