ATP тенис - општа дискусија

Член од
16 април 2014
Мислења
7.069
Поени од реакции
11.045
Имаше еден овде што не убедуваше дека кога некој тенисер ќе изигра против Џокович, толку многу се исцедува што после 1 година при себе неможе да си дојде :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.491
Освен можеби Надал јас не гледам кој друг тенисер ќе го спречи Федерер да направи уште поголема историја оваа сезона. Какви се петарди има у првите 10 тенисери страшно. Прогнозирам дека Џокович тревкарот нема да освои ништо значајно оваа сезона , гола година ќе му биде. Рахитичниот британец шанса можеби ќе има дома на Вимблдон оти го игра до максимум турнирот , друго тешко.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Освен можеби Надал јас не гледам кој друг тенисер ќе го спречи Федерер да направи уште поголема историја оваа сезона. Какви се петарди има у првите 10 тенисери страшно. Прогнозирам дека Џокович тревкарот нема да освои ништо значајно оваа сезона , гола година ќе му биде. Рахитичниот британец шанса можеби ќе има дома на Вимблдон оти го игра до максимум турнирот , друго тешко.
Многу ми е незгоден овај Сок, ако вечер помине, преголема шанса за титула и одмазда на Федерер.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Освен можеби Надал јас не гледам кој друг тенисер ќе го спречи Федерер да направи уште поголема историја оваа сезона. Какви се петарди има у првите 10 тенисери страшно. Прогнозирам дека Џокович тревкарот нема да освои ништо значајно оваа сезона , гола година ќе му биде. Рахитичниот британец шанса можеби ќе има дома на Вимблдон оти го игра до максимум турнирот , друго тешко.
Ова го заклучи од колку изгледани турнири? хD Мареј освен во Австралија нема кикс едно 7-8 месеци минимум. Џоковиќ е ептен слаб последниот период, ама кажеш дека ќе биде гола година за него мислам дека е премногу. Има некои проблеми очигледно, од нив зависи во кој тек ќе му оди сезоната, па и кариерата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.579
Ова го заклучи од колку изгледани турнири? хD Мареј освен во Австралија нема кикс едно 7-8 месеци минимум. Џоковиќ е ептен слаб последниот период, ама кажеш дека ќе биде гола година за него мислам дека е премногу. Има некои проблеми очигледно, од нив зависи во кој тек ќе му оди сезоната, па и кариерата.
Да пошо на Индиан Велс не изгуби на стартот на турнирот од Посписил. :icon_lol: Повреден е Мареј и одма се осеќа тоа во играта, ништо не игра ликот. Истото е и со Ноле, мада он мислам и други проблеми си има.

Федерер ќе игра само во Мадрид од земјениве турнири и секако РГ. Ако останат вака работите како што се Надал е прв фаворит за РГ.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.069
Поени од реакции
11.045
Нема да освои Надал во Франција.Колку сака нека изгледа прв фаворит сеа, ќе му сеп огоди некој што ќе пружи малце повеќе отпор и на муцки шпанскиот бик.
 
L

Löwe

Гостин
Нема да освои Надал во Франција.Колку сака нека изгледа прв фаворит сеа, ќе му сеп огоди некој што ќе пружи малце повеќе отпор и на муцки шпанскиот бик.
На здрав Надал на земја досега само Новак му има парирано. Во која и да било форма.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.579
Надал во Париз е сосема различен противник во однос на било кој друг турнир. Да го добиеш Надал на три добиени сета на земја е невозможна мисија и тоа до сега им успеало само на двајца луѓе, Ѓоковиќ и Содерлинг, вклучувајќи ги мечевите и од Дејвис Куп секако. Париз е негово тло, негова тврдина и практично невозможно е да се победи таму. Моментално единствените што може да му наштетат се повредени така да од тие причини веројатно ќе е прв фаворит на РГ, освен ако нешто драстично не се смени до тогаш, што не верувам дека ќе е случај.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Надал во Париз е сосема различен противник во однос на било кој друг турнир. Да го добиеш Надал на три добиени сета на земја е невозможна мисија и тоа до сега им успеало само на двајца луѓе, Ѓоковиќ и Содерлинг, вклучувајќи ги мечевите и од Дејвис Куп секако. Париз е негово тло, негова тврдина и практично невозможно е да се победи таму. Моментално единствените што може да му наштетат се повредени така да од тие причини веројатно ќе е прв фаворит на РГ, освен ако нешто драстично не се смени до тогаш, што не верувам дека ќе е случај.
Зборови како, невозможна мисија во елитниот спорт не постојат.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Да пошо на Индиан Велс не изгуби на стартот на турнирот од Посписил. :icon_lol: Повреден е Мареј и одма се осеќа тоа во играта, ништо не игра ликот. Истото е и со Ноле, мада он мислам и други проблеми си има.

Федерер ќе игра само во Мадрид од земјениве турнири и секако РГ. Ако останат вака работите како што се Надал е прв фаворит за РГ.
Знам имаше уште еден, ама не ми текна во моментот. :D Како и да е, поразот таму може да е повеќе од повредата, ќе се врати Мареј сигурен сум.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Знам имаше уште еден, ама не ми текна во моментот. :D Како и да е, поразот таму може да е повеќе од повредата, ќе се врати Мареј сигурен сум.
Мареј не е оној кој може да го победи Рафа на 3 добиени сета на земја, верувај.
Ако може да се рече дека некој бил достоен противник за Надал во Париз, тоа е Ѓоковиќ. Новак знаел да го намачи Рафа, во 2013 одигра дури и 5 сета, меч кој можеше многу лесно да го добие.
За разлика од него, Мареј и Федерер имаат доживеано тешки шамари.
Пример полуфинале 2014, Надал - Мареј 6-3 6-2 6-1.
Финале 2008, Надал - Федерер 6-1 6-3 6-0.

Секако дека овие се мечеви кога Надал беше во многу подобра форма од оваа моменталната, меѓутоа факт е дека Надал е поразличен на тој турнир.
Голема штета за 2016, се чинеше дека Надал конечно наликува на оној стариот, барем што се однесува до играта на земјена подлога, па се случи тоа што се случи. Верувам дека после таа несреќа и буквално прокоцканата титула во Мелбурн, треба да ја добие толку посакуваната decima, па да видиме како ќе се одвиваат работите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom