ATI vs Nvidia

ATI ili Nvidia

  • ATI

    Гласови: 90 33,1%
  • Nvidia

    Гласови: 182 66,9%

  • Вкупно гласачи
    272

LP Fan

Mike Shinoda
Член од
10 мај 2006
Мислења
117
Поени од реакции
1
Aj vakva tema. Grafickite kartici se edni od najvaznite delovi od kompjuterot. Najgolemi konkurenti vo nivno proizvodstvo se ATI Radeon i Nvidia Geforce. Koi od ovie graficki za vas se pokvalitetni, pobrzi, podobri. (ne razgledav da ne ima vakva tema pa moze i da ja pisuvam po greska).
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
ATI RADEON,spored moe mislenje sum ja imal i ednata i drugata i pozadovolen sum od ATI,iako vo momentov koristam NVIDEA sea vo juni so novoto PC ja stavam novata RADEON 512mb
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
momentalno koja e najdobra na pazarot?
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
znaci sea ke ti dadam mislenje za dobri graficki so pristojni ceni.
I ATI e dobra i Nvidia e dobra.mnogu zavisi od koj proivoditel e.
Nvidia- Gainward GeForce 6600 Ultra 1780PCX, 5.0nS, 512MB DDR, TV-OUT cenata e okolu 8000 den i mozes da ja nabavis vo niko-computeri
ATI-ABIT ATI Radeon RX700LE-Guru 256MB DDRhttp://shop.nikocomputers.com/product_info.php/products_id/597?osCsid=5397608e33b8f52e0a558760d58f49cc cenata e okolu 9000 den i isto mozes vo niko da ja najdes.
moja preporaka-dokolu koristis maticna ASUS ili ABIT so AMD moj izbor ATI
za INTEL Nvidia
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Јас сум за ATI бидејки за разлика од Nvidia, Аti никогаш не извадиле на пазарот недовршен производ и никогаш не правеле дубари со драјверите како нив и во последно време драјверите им се одлични, за разлика од Nvidia каде што има нестабилности за работа во SLI и Quad-SLI конфигурации. Истотака има многу картички кои може да се отклучаат и да добиеш подобра картичка за истите пари. Иначе и двете фирми се добри и за споредба треба да гледаш конкретен модел со модел кој е во иста класа и за иста цена. Јас секогаш сум гледај надобро да поминам за цена/перформанси.

Гижо напиша:
momentalno koja e najdobra na pazarot?
Сега на пазарот се стремат кој multi-gpu системите, и не ми е јасно зашто најдобрата картичка треба да одлучи која фирма е подобра. Тие картички за фирмите се чист маркетинг за да се лажат луѓето и да мислат дека е нивната подобра и кога ќе купат некој модел од истата фирма очекуваат слични перформанси како најдобрата, а всушност тоа никогаш не е така. Најголем дел од нас можат да си дожволат од Mid-range графичките и таму уствари и треба да се гледа што е најдобро т.е. цена/перформанси.

baltazar напиша:
znaci sea ke ti dadam mislenje za dobri graficki so pristojni ceni.
I ATI e dobra i Nvidia e dobra.mnogu zavisi od koj proivoditel e.
Nvidia- Gainward GeForce 6600 Ultra 1780PCX, 5.0nS, 512MB DDR, TV-OUT cenata e okolu 8000 den i mozes da ja nabavis vo niko-computeri
ATI-ABIT ATI Radeon RX700LE-Guru 256MB DDR cenata e okolu 9000 den i isto mozes vo niko da ja najdes.
moja preporaka-dokolu koristis maticna ASUS ili ABIT so AMD moj izbor ATI
za INTEL Nvidia
Споредбата горе не ти е најдобра и нормално 6600 е подобра зашто има SM3.0 подршка, а Radeonoт ем е LE верзија ем има само SM2.0 подршка. Иначе 6600 со DDR2 може да се најде и за 100е во Set дилерска цена што е ем подобра ем поефтина од оваа. Незнам зашто ама Нико никогаш не ми се допаѓале и секогаш биле поскапи од другите. На пример во Anhoch истата картичка е 95e
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
krusha03 напиша:
Споредбата горе не ти е најдобра и нормално 6600 е подобра зашто има SM3.0 подршка, а Radeonoт ем е LE верзија ем има само SM2.0 подршка. Иначе 6600 со DDR2 може да се најде и за 100е во Set дилерска цена што е ем подобра ем поефтина од оваа. Незнам зашто ама Нико никогаш не ми се допаѓале и секогаш биле поскапи од другите. На пример во Anhoch истата картичка е 95e

ok.preferirav za 6600 od niko zasto samo tamu moze da se najde(mislam) gainward.jas koga trebase da menuvam graficka gledav na net sporedbi i kako najdobra se imalo pokazana gainward.i jas ja koristam i ok e.otvorena e za overclock.i taka.
ok gledam,tebe ti odi so hardware.ama sepak mislam deka na lugevo ne im treba nesto sto ke gi zaslepi.i so cena i so kvalitet.
respect
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
baltazar напиша:
ok.preferirav za 6600 od niko zasto samo tamu moze da se najde(mislam) gainward.jas koga trebase da menuvam graficka gledav na net sporedbi i kako najdobra se imalo pokazana gainward.i jas ja koristam i ok e.otvorena e za overclock.i taka.
ok gledam,tebe ti odi so hardware.ama sepak mislam deka na lugevo ne im treba nesto sto ke gi zaslepi.i so cena i so kvalitet.
respect
И оваа од анхоч е Gainward и истиот модел, а е 30е поефтина.
А за ова второво мене ми беше поентата да не ги заслепи цената, а квалитето на сликата да биде доста добар.
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
Pravo da vi kazam, 6600 GT ( 256 MB ) > 6600 512 MB. Ne gledaj ramot, pogledni gi drugite karakteristiki
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Па добро де кој го гледа рамот? Иначе јас сега приметив дека уствари си пишал 512MB Ram таа во Aнхоч е 110е
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Koj saka poveke frejmovi u igrite neka zeme nVidia. koj saka dovolno frejmovi u igrite i kvalitetna slika neka zeme ATI.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Абе сега не е тоа финтата. ТРеба да се има фер пристап од фирмата, а не да се обидува да ги прелаже потрошувачите
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас гласав за Nvidia....за игри е боље зашо 90 % од игрите се оптимизирани за нивните графички(Nvidia лого на почеток на игра :))
Јас имам 6600 GT и сум презадоволен....
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Да поготово за SLI Или не дај боже QUAD SLI каде што една половина од игрите нема никакви подобрувања, а другата има кочења и други глупости.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
krusha03 напиша:
Да поготово за SLI Или не дај боже QUAD SLI каде што една половина од игрите нема никакви подобрувања, а другата има кочења и други глупости.
Не зборев за Sli....тоа ти је жива катастрофа и у Виндоус се укочуваат....за нив нема компатабилност....
Ама ни технологијата на Ати (Crossfire) не е нишо боље нели/
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
nvidia побргу доставува нови драјвери, има повеќе опции а ati некако не ја преферирам многу. Инаку неблагодарно е да се споредуваат овие два гиганта бидејќи и двата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom