Athlon 64 x2 4200+

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
дајте коментар за процесорав,
дали некој има користено, што е добро, што лошо
ефтин ми се гледа.
поздрав
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Да, за сокет 939 е, во Сет гледам 5687 ден.
Нешто плус за процесорот незнам да кажам затоа што го немам користено.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Знам за тој во СЕТ, го нема на лагер, треба да си резервираш ако добијат пратка, барем така мене ми кажаа. Инаку и јас сум заинтересиран. Доаѓа во tray, што значи само процесор без ладилник и вентилатор. Има 2x512 KB кеш. Не знаеја да ми кажат дали јадрото е Toledo или Manchester. Работи на 2.2 GHz. Би бил заинтересиран и за 4400+ или 4800+, тие се со по 1 MB кеш и прилично добро се имаат покажано.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
Знам за тој во СЕТ, го нема на лагер, треба да си резервираш ако добијат пратка, барем така мене ми кажаа. Инаку и јас сум заинтересиран. Доаѓа во tray, што значи само процесор без ладилник и вентилатор. Има 2x512 KB кеш. Не знаеја да ми кажат дали јадрото е Toledo или Manchester. Работи на 2.2 GHz. Би бил заинтересиран и за 4400+ или 4800+, тие се со по 1 MB кеш и прилично добро се имаат покажано.
Да Toledo е. И јас сум заинтересиран за 4400+, ама немам спонзори за тој :((
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Добар процесор, ама не вреди да се земе за 939ка. Место да давате пари на нов процесор, збирајте ги за плоча+процесор+рам, пошто 939ките ги стигна времето.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Добар процесор, ама не вреди да се земе за 939ка. Место да давате пари на нов процесор, збирајте ги за плоча+процесор+рам, пошто 939ките ги стигна времето.
Се е тоа во ред што го кажа, али има една работа поради која што не би го направил тоа. Мојата конфигурација ме служи доста добро и има одлична стабилност, така што не би ја мењал уште наредни 5 години. Факт е дека денешниот хардвер има далеку поголеми способности од денешниот софтвер, затоа не ми вреди сега за сега да инвестирам во нешто ново.

Ако гледаме така, процесор = 200 евра, матична = 180 евра, рам 2 ГБ = 100 евра, значи околу 500 евра за поквалитетни компоненти.

Вака, како што стига кеш, така ќе купувам. За период од една година би земал s939 x2, графичка со Directx10, напојување Spire и еден хард диск од 500 Гига.

Евентуално, после две години би сменил монитор и то је то. Сигурен сум дека пак ќе може добро да се тераат програмите што ми требаат.

Ново компјутерче би дошло во предвид околу 2012.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom