Arrested Development

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
Now the story of a pity forum who had nothing, and one user who had no choice but to make a thread for a series. It's Arrested Development.

Мислам дека серијава дефинитивно заслужува тема која што до сега сигурно требало да ја добие. Сепак better late than never.


Arrested Development е Американска серија дело на креаторот Мич Хурвиц која што привично почна да се прикажува на Американската телевизија FOX во 2003тата година. Arrested Development се емитуваше 3 сезони до 2006тата година во која што серијата беше прекината од страна на FOX поради лоши рејтинзи, нешто што впрочем беше и една темите што оваа серија ја исмејуваше.

За трите години на прикажување оваа серија доби пофалби и критичарите како и 3 номинации за Златен Глобус од кои една заврши и со Златен Глобус во рацете на Џејсон Бејтмен кој што е централен лик на оваа серија (not to be confused with Patrick Bateman) како едно од трите деца на Џорџ Сениор и Лусил Блут, богато семејство кое запаѓа во секојдневни и помалку секојдневни проблеми.
Главното дејство на оваа серија започнува кога Џорџ, сопственикот на компанијата на фамилијата Блут завршува зад решетки поради криминални активности, а Мајкл неговиот син ќе се обиде да се обиде со се што е во негова моќ за да го врати неговото семејство на вистинскиот пат.

Во 2013 Arrested Development доби и 4та сезона која што беше прикажувана на страницата за (легално) стримување филмови и серии "Netflix". Оваа сезона имаше различен начин на раскажување на настаните за разлика од првите 3 сезони но и покрај оваа еволуција на серијата хуморот остана ист и фановите на оваа серија беа презадоволни што добија уште еден фикс од нивната омилена серија.

Оваа серија за разлика од класичните сит-коми има свој наратор и не користи трака за смеење што ја прави оваа серија поуникатна од некои попознати серии.

Популарноста на оваа серија помеѓу фановите и критичарите ја лансираше и успешната Холивудска кариера на ѕвезди како Џејсон Бејтмен и Мајкл Сера, а сигурно и и потпомогнала на Портиа Де Роси да ја ќари Елен Деџенерис (или можеби било обратно)

Во остаток на постов слики од главните ликови на оваа серија:
Мајкл Блут (Џејсон Бејтмен)


Линдзи Блут Финке (Портиа Де Роси)


Џорџ Оскар Блут-ЏОБ (Вил Арнет)


Бастер Блут (Тони Хејл)


Тобиас Финке (Дејвид Крос)


Лусил Блут (Џесика Волтер)


Џорџ Мајкл Блут (Мајл Сера)


Маеби(дури на македонски имево испаѓа еден вид на pun) Финке (Алиа Шокат)


Џорџ Блут Сениор (Џефри Тамбор)


Горе доле тоа би било тоа, хев а бујрум.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.222
Поени од реакции
12.058

4 сезона не ме бендиса, ама како што кажа, беше своевиден фикс за нас, а првите три се masterpiece.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.341
Поени од реакции
12.689
Gob со forget me pill е најјак. Опадна малце квалитетот во 4та сезона, али се на се земено одлична серија со моменти каде што стварно ќе се изнасмееш убаво. Висока оценка има кај мене. :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
Серијата си беше добра и во 4тата сезона само што разочарувањето ви доаѓа од разликата меѓу 3та и 4та сезона и тоа што сезоната доби unexpected turn. А добра си беше. Како комична верзија од Lost :ROFLMAO:
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Her?? What, is she funny or something?
една од репликите што ми остана најзапаметена :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
И за бендов имаше зафрканција во една епизода чинам
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
What time is it? Oh, almost sundown. I have to prepare for the Sabbath.

It's Tuesday.

Shh shh shh

:pos: :pos: :pos:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Серииште.
И после некој ќе ми рече The big bang theory имала паметен хумор. Оваа серија е дефиниција за паметен хумор.

53 шеги кои најверојатно сте ги пропуштиле.

Неколку од речениците кои ме изнасмеале:

Tobias: "Did you forget that I was a professional twice over? I was an analyst and a therapist. The world's first Analrapist."

Maeby: "Do you guys know where I can get one of those gold necklaces with a 'T' on them?"
Michael: "That's a cross."
Maeby: "Across from where?"

Dr. Wordsmith: "He's going to be all right."
George Michael: "There's no other way to take that."
Dr. Wordsmith: "That's a great attitude. I tell you, if I was getting this news, I don't know that i'd take it this well."
Lucille: "But..you said he was all right."
Dr. Wordsmith: "Yes, he's lost his left hand, so he's going to be all right."

Bob Loblaw: "I thought that maybe I would stay in and work on my law blog. Bob Loblaw's law blog."
Tobias: "You sir are a mouthful."

G.O.B., on Lucille getting her driver’s license “renewed”: She didn’t. I dummied her up a new one. Not my best work, though. She wanted to look 48. I nearly airbrushed her into oblivion. Ended up checking ‘albino’ in the form.

Lindsay: Oh, hi, Mom. I have the afternoon free.
Lucille: Really? Did nothing cancel?

Why should you go to jail for a crime someone else noticed?

Lucille: What’s Spanish for “I know you speak English?”

Maybe it was the 11 months he spent in the womb. The doctor said there were claw marks on the walls of her uterus but, he was our miracle baby.

Buster so excelled at being neither seen nor heard that he remained at the school undetected for a full two semesters after he was supposed to graduate. -Narrator


И што е финтата си blue-вањето на Тобиас??
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.265
Поени од реакции
3.475
Во моја одбрана, јас мислев као blued, а овие се презиваат Bluth, па дека тука лежи зајакот. Ама кога станува збор за Тобиас, нема оправдување, требало да ми текне.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
Премногу шеги има што се промашуваат ради изговорот на зборот, треба серијава со subtitles да се гледа за да се сфатат сите шеги.


Инаку ви текнува дека во четвртата сезона на почеток дека Џорџ Мајкл сакаше да си го смени името поради тоа што Џорџ Мајкл а и Бој Џорџ баш...и не се имиња што некој би ги носел со городост.
И подоцна се именвуа како Џорџ Махарис. Е па Џорџ Махарис постои и е уапсен исто така за сексуално злоставување а полицаецот што го уапсил се вика Перфекто. Mind. Blown.
 
На врв Bottom