Arduino микроконтролери

Член од
12 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
8
Здраво,
Гледав по Амазон и слични страни за Ардуино микроконтролери ама нема брза достава, па еве да прашам...Знае ли некој дали има во Скопје некој препродавач на овие микроконтролери. Логин во Беверли Хилс евентуално?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Има брза достава, ама ќе си платиш малку повеќе за да ти стаса за некој ден.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
8
Да, ама причината е што брзиот шипинг е некаде х3 од цената на ова, па си мислев по продавнициве за електроника во Скопје некој да не видел/начекал :)
Ако не, ќе си платам :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
НЕМА во македонија.. нигде
едниствени микроконтролери во Македонија ти се PIC од МикроЧип, за arduino микроконтролер треба да одиш до Софија.
макар да PIC ти е даалеку по добар и посупериорен од aurduino а и поевтин.
PIC16F84 ти е 150 ден мислам, а PIC16F877 ти е 350 ден
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
НЕМА во македонија.. нигде
едниствени микроконтролери во Македонија ти се PIC од МикроЧип, за arduino микроконтролер треба да одиш до Софија.
макар да PIC ти е даалеку по добар и посупериорен од aurduino а и поевтин.
PIC16F84 ти е 150 ден мислам, а PIC16F877 ти е 350 ден
Каде има PIC во Македонија?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Каде има PIC во Македонија?
Логинг во Беверли Хилс трговскиот во Капиштец, ама тоа на втори спрат што е, а за надвор од Скопје мислам дека има само во Алфа екектроникс во Битола.
 
S

StormRage

Гостин
да ама PIC-от ти е само процесорот... ова е цел контролер, кој за да го склопиш со PIC ќе ти требаат повеќе компоненти... јас би ти препорачал да си набавиш Ардуино од dx.com 15$ се и бесплатна достава, 20тина дена ти е тука, програмирањето е прилично едноставно и се прават многу моќни работи... јас имам две и се стварно закон работа :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Здраво,
Гледав по Амазон и слични страни за Ардуино микроконтролери ама нема брза достава, па еве да прашам...Знае ли некој дали има во Скопје некој препродавач на овие микроконтролери. Логин во Беверли Хилс евентуално?
знам дека досега можеби си се снашол, ама еве за СИТЕ оние кои би биле заинтересирани за купување ардуино.
Ардуино се продава во Гац Електоникс. Се наоѓа во населба Аеродром, 500 м после железничка во продавничките во тој пешачкиот мост што оди под улицата. Цена 2100 за Ардуино Уно
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
да ама PIC-от ти е само процесорот... ова е цел контролер, кој за да го склопиш со PIC ќе ти требаат повеќе компоненти... јас би ти препорачал да си набавиш Ардуино од dx.com 15$ се и бесплатна достава, 20тина дена ти е тука, програмирањето е прилично едноставно и се прават многу моќни работи... јас имам две и се стварно закон работа :)
Имаш Ардуино или од тие ефтините кинески копии - внеси_име_дуино?

Мене искрено ме интересери дали некој има од кинеските и дали работи како што треба или прегрева?
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Arduino Uno R3 - 4$
HC-05 Bluetooth Module - 4$
5V 2-Channel Relay Module - 2$
400 Points Breadboard - 2$

 
Последно уредено:

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Јас имам две кинески ардуино уно-а од Landzo Electronics. Работат беспрекорно не греат иако користам повеќе од пола од пиновите и RAM-от. Најмногу ме загрижува цврстината на лемовите.
 
Последно уредено:

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Ардуино не е микроконтролер, туку опен-сорс платформа за креирање (програмирање) на електронски кола, со AtMega микроконтролери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom