ARCELOR-MITTAL, мојата борба за квалитет

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
само кратко... сега поздрав до Арчелор -Миттал од ПЕНЗИОНЕРОТ, нивни,,,пу,пу, јазк..за 7 дена немам 40 години стаж а со тоа секако и поголема ставка % за сегашнава пензија,секако многу помала од мојот колега што ќе ја има или веќе ја има и тоа од познати причини.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Легендо да си Живи и здрав , да си ја трошиш тешко стекната чесно !
за раѕлика од Димко Б, Кире П......
и ред други ја дочека .
Мобингот од некој реководители чинеше многу луге здравје
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
само кратко... сега поздрав до Арчелор -Миттал од ПЕНЗИОНЕРОТ, нивни,,,пу,пу, јазк..за 7 дена немам 40 години стаж а со тоа секако и поголема ставка % за сегашнава пензија,секако многу помала од мојот колега што ќе ја има или веќе ја има и тоа од познати причини.
Па Анчо можеш во некоја друга фирма да си се пријавел и да ги одработиш тие 7 дена за да ти бидат полни 40 години или имаше и можност да сам си ги платиш
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Па Анчо можеш во некоја друга фирма да си се пријавел и да ги одработиш тие 7 дена за да ти бидат полни 40 години или имаше и можност да сам си ги платиш
откаго го земав решението за пензија тогаш видов дека имам стаж 39години 11 месеци и 23 дена,до тогаш не знаев а и не сум рачунал затоа што до последен момент пак ми излегуваа само 25 години стаж во известието од ПИОМ. Арамии не ми дозволија да одам во пензија како што и требаше, а баш и на АРАМИИТЕ им даваа и отпремнина а јас бев 3-4 години без никакви примања-под завод...јазк.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Да си жив и здрав чесна пензија чесно заработена ,
се друго поамлку или повеке.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Среќен роденден и со здравје и за многу години пензииџката. Колку е толку твоја е и чесна ти е... верувај многу украдени пензии некој од горе ги преиначува на 70% за брачен другар...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 030.jpg .... Picture 037.jpg само да ги потсетам АРАМИИТЕ кој крадеа туѓи идеи и земаа пари за тоа, кое немаше да им текне во наредните 100 години,а на некој ни наредните 300 години.Да ми са живи и здрави.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
prikazna za mojot pretpostaven G-din Dejan Petrusevski - menadjer na odelot za kontrola na kvalitet.
prv del.
Otkako svi kumanovci i negotinci gi zaposliva svoj aj si rekov i jas da odnesam moe dete tamu.( a si dolgo cekav da im tekne deka i jas imam deca)
I taka go odnesov deteto tamu(a i toa veke imase dete) go oblekov vo zastitno odelo se po propis go prijaviv kaj nadleznite i vo 8 casot se javuvam vo kancelarija na telefon i im kazuvam deka sum go donel deteto. Me povrzuvat so mojot sef - toj mi se javuva i mi veli ...citiram.
- NOSIGO VEDNAS NADVOR DA NE LETAS I TI PREKU KAPIJA.
i taka deteto se soblece i jas go isprativ do kapija,ne mu dozvolija ni race da izvalka ni rucek da proba.Neznam kako toa dete se osekalo vo toj moment.
Toj se uste ne raboti i e bez nieden den staz a negovoto dete e veke sredna skola i se razbira vie ne im nosite nisto pa moram jas.
Aj belki koga ke zavrsi za laborant ke im tekne deka i jas imam dete-ovoj pat vnuk.
Pozdrav G-dine Dejan..samo kazav del od vistinata ( i da vi se ispolni toa za preku kapija , blagodaram)
so pocit 13084
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
анцо
не беше ти на поцинкална.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
анцо
не беше ти на поцинкална.
jas bev RADNIK za sekade i na kraj ne im odgovarav na unija na mladi sili (sefovi)
jas rabotev na H2SO4 luzilnica dosta vreme, (samouk) pa na kvatro valacki stan,pa na tandem-petostan,pa rabotev na dresiren ednostan, ama i na dresiren dvostan dolgo vreme duri do poslednite denovi,pa na nozici 1000 prv pat(edvaj ja najdov koja e ?) pa na nozici 1500 poveke godini no i na nozica 66 i 67.Pocesto rabotev i na kruzna nozica kade poslednata godina i se povrediv no tamu dadov inovacii nekolku i verojatno spasiv nekoj MLAD zivot.Najdolgo mislam sum rabotel na HDG pocinkalna tamu ja ostaviv dusata, no mnogu godini rabotev i na plastifikacija koja ednas ja spasiv koga se zapali. ako ti e cudno seto ova prasaj bilo kogo eve G-dinot ZARKO I.za kogo e nameneta naskoro vtorata prikazna.Ete ke zaboravev poslednite denovi si rabotev na ramnalka TL i od sram posledniot den tamu na taa linija ne dojdoa sefovite da mi kazat deka e donesena smrtna presuda za mene tuku pratija nov clen od biroto.Ima gospod.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Значи и полуконти и Ладна ,
Жарко беше една година по мене на факултет.
Пусти Миттал никој не с ефали од него!
За срека истера пензија Благодушовски И Кире не ја дочека / Бимбиле исто да не редам котажачака и јас сега .
Ташо си чул каде е чесна душа.
Ако случајно ги чита овие редови поздрав до него .
А мојата почит до тебе.
Ладна е погон од кој сите бегаат дури у српскиот пандан у смедерево и сремска каменица,
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
bog da go prosti Cele.vcera pocinal,denes razbrav...
a pred mnogu godini go izmaltertiraa poradi nekoj nekvalitet na Pocinkalna.Kolku sto se sekavam bese rabotata za natisoci na trakata-limot...
linijata ne mnozese da trgne bez tie natisoci a najodgovornote velea-UZ RABOTU KE SE OPRAI///ama ne se opravase.
Natisoci ne se pravea na limot od vlez ili pecki, pricinitelot jas toa vreme go otkriv,toa bese nedobro pripremena linija za proces posle zastoj,ama ova tvrdenje ne im se dopagase togas tamu na mnogumina,potocno linijata se startuvase vaka,zavari traka vlezi vo kabina i vozi..ili pocesto trgaj so izgorena traka vo pecki.a na trakata pred dancingot JUFKI po cela povrsina sto od vrakanje traka sto od prepolnata konstrukcija so JUFKI,sto od samata traka od pecki...koj potoa tie JUFKI se lepat na poronetiot valjak i stvaraat nalep a toj nalep stvara natisoci i taka vo nedogled,pak zastoj pak ista postapka,NIKOJ NE GO CISTESE delot i trakata pod dancingot,duri posle nekogas so moj TESKI intervenci sfativa deka toa e problemot,da ne im go kazev toa uste 100 godini nemase da im tekne a na nekoj uste 300 godini.
Duri i ova se desavase,ke smenat nova oprema i poronet valjak ama po start pak natisoci.
Ne mi dozvolija ili im ostanav dolezen da kazam i se kladev za ova.Start na linijata bez 720-711-707odnosno start so 1kl..a ne nivno so denovi 2kl.
Lesna ti zemja Cele.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6248[1].jpg setajki okolu zgrada ovaa sostojba na kantava za otpad me potseti na VAS...ARcelor Mital. Tamu jas na poveke mesta niz pogon,na povekke linii napraviv i postaviv slicni vakvi korpi za otpad. AMA? Ne sme nie dorasnati za edna vakva moja idea. mnogu brzo odnosno istiot den nekoj a vo ovoj slucaj Rade -svileniotmdrugacie treba da go naznacam ama aj... zema edna vakva korpa i ja iskrsi. I jas toj poteg vi go napisav ama vie go nagradivte za istoto. Ima li sega uste nekoja korpa od tie moj tamu.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ova sega mora da go pisam. Vnukami mi pobara nekoja karta od Makedonija i jas barajki po hartiive dojdov do nekoj napisani-nacrtani za toj ARCELOR-MITTAL ili ladna. A se raboti za nekoj ili poveke idei za podobruvanje na kvalitetot na materijalot-limot-koturite.
E eve edna nakratko,drug pat podolgo. Tamu idese rabota ama nikoj nisto ne rabotese,lupaj tonaza a za kvalitet K..me boli.
Pa taka skoro site,bukvalni site koturi bea udreni od kran-kranskata kuka po ednas ili pocesto po poveke pati.
So toa imase ostetuvanje na namotkite(del skart proizvod) ama i dopolnitelna povtorna obrabotka a i ostetuvanje na narednite postrojki.
Ete bas so ovaa ideja im nudam da nieden kotur ne bide udren i osteten od KRAN-kranskata kuka(mislam i deka ne sum ja podnel taa idea)
Im nudev i drugi idei ama ne privaka(a ne gi bivase niv za toa i cekaa uz rabotu da se oprai)
Im nudev da ja startuvam posle podolg zastoj pocinkalna bez pojava na greski 707,711,720 ama ne privakaa,zanaeva deka MOZAM i od toa se plasea.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom