Arbutus andrachne -гол човек

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ima gol covek vo poveke dvorovi ,a ima i koprivka ja vikame dava zeleni bobki
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
а ако си пробал плод од арбутус унедо, викат дека е вкусен, хрватите а викат Магиња, сочен е, се праве пекмез, ракија вино и сл. зрее втората година и плодовите можат да се видат у исто време со цветовите нови
Тоа и го барав, ама не го најдов..
Се надевам дека овој автохтон бид(Arbutus andrachne ) е јадлив...
Ме интересира и каде точно го има...
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Аcer ти е прав јавор.
Kaj нас има plantanus orientale тн канаѓански јавор што е всушност Чинар(турско име) и е автохтоно дрво...
platanus orientalis(народски јавор) e чинар а самото ориенталис е име за источен така да не е канадски, а цела фамилија Ацери се јаворите
Автоматски споено мислење:

ima gol covek vo poveke dvorovi ,a ima i koprivka ja vikame dava zeleni bobki
исто и копривката е автохтон вид во македонија ја има во природа а многу се користи за дрвореди
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
mirizlavoto drvo a :D
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Тоа и го барав, ама не го најдов..
Се надевам дека овој автохтон бид(Arbutus andrachne ) е јадлив...
Ме интересира и каде точно го има...
ти кажав по течението на конска река и по течението на црна, тука спаѓа и тиквешко езеро, сум видел јас и во Пожарско во грција
Автоматски споено мислење:

арбутус унедо не знам дали има во Македонија и ако би го имало би треба да го бараш надоле од демиркаписка клисура, значи валандово, гевгелија дојран или евентуално у преспа на голем град, другите климатски услови не му годат, има мали шанси по црна да го има. инаку е медитерански вид со кожни листови и јадлив плод, викат убав бил во коричула во хрватска праваз пекмез од него, го има и кај грците доле италија до португалија
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
imas i zrzalija ja vikame zrelosta e pred kajsija sitni mali a vkusni ,crnica ti e dudinka ,ima i gornicka diva krusa mali kruski dava
Автоматски споено мислење:

drugar na jugo istokot ima se ovde e mediteranska klima ,isto so dalmacija ti rekov i imam plasirano sliki licno vo dvorot imam palmi,japonska,musmula,maslina,kivi,se ima ovde a goliot covek go ima vo 10 dvorovi
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Тие ствари ги има во скопје...и палми, и маслинки, и киви, и јапонска мушмула, и обична, и јапонска јабука, и калинка, и лиандер....
Не е ништо екстра. Ама не Arbutus...
Ме интересира и друго дрво, ама за него после...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ti rekov go ima niz dvorovite ,najverojatno so secena granka ja ukopale u trap i se uzilila i znaes kako e procedureat a ,ke ti slikam kazi za koe drugo te zanima ti rekov banana ovde uspeva
Автоматски споено мислење:

mandarina limon celi dvorovi duri za prodazba,ima i tropski cvekinja, paprat veruvas imase ama go iskorenija edno cudno kako polzavo cveke davase mali dincinja ako ja dopres pukase ,kazi ,mora da go ima jugo istokot e mediteranska klima
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
пред да ја направиме гаражата имаше земја пред мојата куќа, полно беше од тие краставички, е некои ги береа и ги ставаа у пресол, за нив викаш нели, што летаа кога ги допираш. Ги има и тоа многу исто јужна македонија тиквешија гевгелија валандово дојран струмица
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ima i div kosten,div limun,a ova go zedov slikata od gugal na 2 km go ima e sorta na bagrem a i glog stebloto na sekoja peda mu e bocki cvet kako bagrem a podocna go ispusta ovoj plod i kako mali go jadevme po krajina ispustase med
honey lacut
honey-locust_facebook.jpg
Автоматски споено мислење:

Се вика тн. exploding cucumber - ecballium
da da bas se tie gi jadevme
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Honey locust. Не lacut....
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ne e bitno drvar bev ne holtikurturicar i botanicar ,e toa stev se jade cica koga se podsusuva i kako med ,inaku neveruvam deka nema drvo sto ne go znam GOLIOT COVEK NE E INTERESEN GO IMA VO MNOGU DVOROVI TI OBEKAV KE TI SLIKAM A BRESTOT DAVA ISTO SRNI TOPCINJA KAKO BOROVINKA I TIE SE JADAT POSLE IMA EDNI GRMOVI SISARKI GI VIKAME DAVAAT KAKO LETECKI CINII PLOD TIE ALKALOID GI OTKUPUVA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom