Apple iPhone 5S и iPhone 5C

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Па и практично е Ајфон 5 само со пластична маска .Епл многу добро го изиграле оваа бидејки со нов модел ке му падне цената на 5ката така тие истиот телефон го продаваат под име 5Ц и заштедуваат во алуминуим .
п.с Ти мислиш случајно е стопирана продажбата на Ајфон 5 а сеуште да го произведуваат 4С
Иначе за 5С е супер ,подобрен е во секој сегмент и го има најакиот процесор а можеби и камера плус тоа има и златна боја што е супер .

Да ама место да падне цената Епл им го продаваат на корисниците истиот телефон од лани само во пластична варијанта по цена од 500+ евра.
За истите пари се купува нов Iphone 5, секако тој нема да се произведува и овде изиграни се само корисниците. Колку време се најавуваше поевтин ајфон, а Епл престави пластичен ајфон.
За 5S немам замерки, телефонот си е ок, според мене да беше уште малку поголем до накај 4.3 инчи ќе беше топ, но тоа е субјективно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Чекај, зборите за оној 5 што беше ЗА НИКАДЕ во поглед на гребење и слично? Овој 5C барем нема да изгледа како да си го ставил во машина за перење после некој месец од употреба. Самсунг треба да се прекрсти во Пластикунг, па гледам не им иде со продажбата нели?

Единствена маана на овој 5C е цената. Сите други работи се работа на ВКУС. Попрво би зел поликарбонатен телефон отколку 5-ка која што се гребе како луда.
Нормално дека Епл го повлекоа 5-ката од продажба, да не сакавте да имаат три модели кои почнуваат на 5? Тоа ќе беше самоубиство. Јасно беше дека ќе го повлечат од продажба уште кога излегоа првите гласини за пластичен Ајфон. Сега може да се дебатира со тие незналици кои реагираат: Wow, како тоа ќе нема 5ка? На сите други кои што пратат што се случува во светот на мобилната технологија ден за ден, вклучувајќи ме и мене, им беше јасно дека ќе го тргаат. Исто како што беше јасно дека 4S ќе иде free на договор.

Што се тиче мене, моментално имам 4S со iOS 7 Beta 6. Ако не му ставам GM утре, ќе почекам да излезе регуларно на 18-ти.
Да имам пари за нов телефон, толку од Епл за мене. И овој 5S го нема WOW факторот. А и новиот ОС е горе-доле тој затворен систем што до некаде е ОК, до некаде не.

Самсунг прават страшни телефони, ХТЦ исто, Андроидот нема намера да запира, Нексус 5 е на повидок. Не знам што планира Епл со големината на екраните, но ако се изглупираат догодина за Ајфон 6 (што не верувам), отиде возот.

Дилемата за наредната година е - S5, некој нов ХТЦ, некој нов нексус или Ајван 6...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Чекајте малку другари, некој се заебава со матрицата. Оние што до вчера од петни жили го бранеа ајфон 5 сега го плукаат... :icon_lol:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Делот со Shaq, jesus fucking christ :pos:

 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Ко што гледав reviews 5ката и 5s имаат многу мала разлика во перформансите - поише „на хартија“ се гледаат разликите отколку во реалноста. Мислам дека 5ката е подобра опција во моментов
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Photo 07.3.14 17 35 00.png

Од некна имам 5s, ова е usage-от после првото полнење. Со оглед на тоа дека светлината на екранот ми е скоро секогаш околу 75% и е користено 3G од VIP сигурно 2-3 часа, мислам дека ова е сосема солиден резултат.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Имам еден проблем со ретриката на Ајфон 5ѕ. Зашто сликите сликани со предна камера ги превртува ? Дали е до новиот апдејт на 8цата или до телефонот? Сум забележал дека тоа кај другите Ајфони не се случува само кај Ретриката, додека со обична предна камера кај сите Ајфони се превртува? Кажете брзо некое чаре :eek:
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Здраво дечки сакав да ве прашам ми треба итен одговор.
Вака стои проблемот:
Имам iPhone 5S што е блокиран на т мобиле САД, до вчера користив геве (r-sim 9.0 или нз која верзија) али бев на ios 7.0... за баксуз правив апдејт на телефонот и сега сум на iОs 8.3 и веќе чипот не ми работи. Како што прочитав на интернет имало некоја си понова верзин на r-sim 10 кој би требало да работи и со iОs 8.3 али проблемот е дали има тука кај нас и каде и како.
Ве молам сите што имате искуство во ова свера да ми пишете за да видам да средам работа утре. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom