DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Ај да кажам и ја официјално на кајгана зошо ми се свиѓаше ептен, али во основа тоа шо анон еве го пишал.
Прејака глума која допира, посебно Френсис чиј лик многу ме потсетуваше на Олив Китриџ(мини серија од 4 епизоди врвна).
Сценарио и дијалози во кои максимално уживав. Одма откако го гледав на синедејс пишав/кажав на некој дека за сценарио мора да земе.
Тој микс на хумор/црн хумор со драма и тешки емоции, мене ми беше идеален.
И најглавното, ме возеше во вистинска смисла, од почеток до крај не трепнав, се смеев, а во ист момент и кнедли у грло, осетив искрени и сурови емоции во филмов и сакав да трае уште 2-3 саата.

За другите како го доживеале нема што да се коментира зашо секој различно доживува и се поврзува со филм. А па уште помалку има потреба од коментар за тезата на следење трендови и мислењето на мнозинството.
А уствари коа ќе ми текне ја и @dragonsky коа го глеавме не знам ни оцена дали имаше, а излеговме од кино со усти импресии.. можда ние сме го почнале трендот :P
 
D

Daedalus

Гостин
Јако е што и ботот и џимеј тролаат за да разгорат муабет. Мислам, одма се гледа по начинот на кој мрчат. Секој што има две чисти за филмови, ќе примети дека не штимаат критиките.
Уште појако е што некои си го сменија ставот пошто авторитети рекле поинаку. Се молам да се зезаат и тие, пошто ако се сериозни, тоа ќе биде Жално...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Ne znam zaso go zapnavte, koa nekoj ke vi ukaze na greskata a vie ne ja prepoznaete ili odbivate da prifatite deka postoi togas kaj vas e problemot.
Maja pisala Woody ako ni bil prosek eve ne znaela...
Otvori recnik i pod prosek znaes so ke vides?
Definicijata za prosek. Sto sosema dobro go opisuva Woody. Onaka, definiciski. :D

Frances eve razvali toa vi go davam, duri i Sam. Ama dzabe koa se retardirano napisani.
Ova isto ko Marlon Brando so glumata od Kum da go stavis u film ko The Room i da navivas da zeme oskar poso on razvalil.
Osven glumata, filmot e smeski od sekoj drug aspekt.

Iskaca Frances od vrata od doma i pred nea gi gleda trite bilbordi. Jak kurac.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Јако е што и ботот и џимеј тролаат за да разгорат муабет. Мислам, одма се гледа по начинот на кој мрчат. Секој што има две чисти за филмови, ќе примети дека не штимаат критиките.
Уште појако е што некои си го сменија ставот пошто авторитети рекле поинаку. Се молам да се зезаат и тие, пошто ако се сериозни, тоа ќе биде Жално...
Зошто не штимаат критиките?
Јас уште не можам да се соземам од фактот што филмот го нарече уметничко дело... :pos:

И ова со авторитети е малку детски, поточно последниве две страници, на форум сме и надвор е 2018 година...[DOUBLEPOST=1519494233][/DOUBLEPOST]
Aj ти не живеј у Скопје па да те видам како ќе мислиш за добри филмови!
Треба да се има разбирање малку.
Со господинот зоран заев на власт си имал подобри обиди да бидеш албанољубец отколку обиди да бидеш смешен :D
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Зошто не штимаат критиките?
Јас уште не можам да се соземам од фактот што филмот го нарече уметничко дело... :pos:
Постојат две варијанти:
1. Како вот, тролаш, а разбираш што ти кажувам.
2. Почна да тролаш, па ти се повреди суетата бидејќи испадна дека не знаеш што зборуваш. Луѓе кога се емотивни, губат контакт со логичкото резонирање.

Ќе пишувам како да станува збор за второто. Ти Џимеј, имаш сигурно изгледано повеќе филмови од мене бидејќи си стриктно кон тоа насочен. Мојот интерес за уметноста е еклектичен. Тоа значи дека ме интересира и литература, музика, театар, визуелна уметност, филозофија на уметност, естетика и така натаму. Правиш огромни грешки независно од тоа дали Ојле и Дојле тука ќе ти го издркаат или не.

Прво кажа дека апсурдното нема врска со наративот, дека не е жанровски детерминирано. Тоа е грешка. Апсурдизмот е филозофија/жанр и апсурдното е определено од наративот. Википедија е супер за елементарни информации, затоа и ти пратив таков линк.

Сега пак правиш грешка поради немање информации. „Мисури“ е уметничко дело бидејќи е креација со естетска вредност. Уметнички дела се сите филмови, серии, театарски претстави, слики, „Деспасито“ е уметничко дело. Ти како и многу други поради незнаење, мислиш дека добрите уметнички дела, се само уметнички дела. Дискусијата околу демаркацијата помеѓу уметничко дело и неуметничко дело е актуелна и истата важи за сите етаблирани уметнички дела. Зошто „Мона Лиза“ е уметничко дело, дали намерата на авторот да направи уметничко дело, го прави делото „уметност“ и така натаму... Филмот како уметничка форма, е етаблиран како таков од критичарите и се зема со консензус, дека филмот е уметничка форма. Со тоа, не се само добрите филмови „уметност“, како што ти си го замислуваш тоа, туку се и лошите. „Уметност“ Џимеј, не е исто што и „добра уметност“. Дискусијата околу квалитетот на филмовите, се врти околу тоа дали се „добри уметнички дела“ или се „лоши уметнички дела“ односно кич, а не дали се уметнички дела. Ако разговараш со било кој што се разбира во ова, не мора со мене, ќе ти го потврди истото. Ако те интересира повеќе, а не сакаш википедија линкови, за почеток, добра ти е да ја прочиташ: „Philosophy of Art: A Contemporary Introduction“- Noel Carroll. Кохерентна е и дава многу добар увод во све ова.

Ја не сумњам дека пошто си надркан и мислиш дека треба да браниш некој углед како модератор тука, ќе почнеш да ги правиш истите работи што ги прават сите некадарни кога се осеќаат загрозени. Ќе користиш ад хокови, пост хокови, ад хоминеми и цела друга палета од софизми, за да ја добиеш дискусијата и да ја свртиш во твоја полза. По некоја кутра душа, ќе тe поддржи. Но џимеј, тоа не го менува фактот дека:
1. Апсурдизмот е жанр/филозофија и апсурдното е наратолошки детерминирано, а тоа ти не го знаеше.
2. Мисури е филм, филмот како форма е етаблиран како уметност и се гледа како уметност, односно Мисури се третира како уметност од секој критичар. Дека споредбата помеѓу добар и лош филм, е квалитативна, односно дали е „добра“ уметност или „лоша“, а не дали е уметност, односно уметничко дело.

Биди ми поздравен. Ја се одјавувам од дискусијава
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Постојат две варијанти:
1. Како вот, тролаш, а разбираш што ти кажувам.
2. Почна да тролаш, па ти се повреди суетата бидејќи испадна дека не знаеш што зборуваш. Луѓе кога се емотивни, губат контакт со логичкото резонирање.

Ќе пишувам како да станува збор за второто. Ти Џимеј, имаш сигурно изгледано повеќе филмови од мене бидејќи си стриктно кон тоа насочен. Мојот интерес за уметноста е еклектичен. Тоа значи дека ме интересира и литература, музика, театар, визуелна уметност, филозофија на уметност, естетика и така натаму. Правиш огромни грешки независно од тоа дали Ојле и Дојле тука ќе ти го издркаат или не.

Прво кажа дека апсурдното нема врска со наративот, дека не е жанровски детерминирано. Тоа е грешка. Апсурдизмот е филозофија/жанр и апсурдното е определено од наративот. Википедија е супер за елементарни информации, затоа и ти пратив таков линк.

Сега пак правиш грешка поради немање информации. „Мисури“ е уметничко дело бидејќи е креација со естетска вредност. Уметнички дела се сите филмови, серии, театарски претстави, слики, „Деспасито“ е уметничко дело. Ти како и многу други поради незнаење, мислиш дека добрите уметнички дела, се само уметнички дела. Дискусијата околу демаркацијата помеѓу уметничко дело и неуметничко дело е актуелна и истата важи за сите етаблирани уметнички дела. Зошто „Мона Лиза“ е уметничко дело, дали намерата на авторот да направи уметничко дело, го прави делото „уметност“ и така натаму... Филмот како уметничка форма, е етаблиран како таков од критичарите и се зема со консензус, дека филмот е уметничка форма. Со тоа, не се само добрите филмови „уметност“, како што ти си го замислуваш тоа, туку се и лошите. „Уметност“ Џимеј, не е исто што и „добра уметност“. Дискусијата околу квалитетот на филмовите, се врти околу тоа дали се „добри уметнички дела“ или се „лоши уметнички дела“ односно кич, а не дали се уметнички дела. Ако разговараш со било кој што се разбира во ова, не мора со мене, ќе ти го потврди истото. Ако те интересира повеќе, а не сакаш википедија линкови, за почеток, добра ти е да ја прочиташ: „Philosophy of Art: A Contemporary Introduction“- Noel Carroll. Кохерентна е и дава многу добар увод во све ова.

Ја не сумњам дека пошто си надркан и мислиш дека треба да браниш некој углед како модератор тука, ќе почнеш да ги правиш истите работи што ги прават сите некадарни кога се осеќаат загрозени. Ќе користиш ад хокови, пост хокови, ад хоминеми и цела друга палета од софизми, за да ја добиеш дискусијата и да ја свртиш во твоја полза. По некоја кутра душа, ќе тe поддржи. Но џимеј, тоа не го менува фактот дека:
1. Апсурдизмот е жанр/филозофија и апсурдното е наратолошки детерминирано, а тоа ти не го знаеше.
2. Мисури е филм, филмот како форма е етаблиран како уметност и се гледа како уметност, односно Мисури се третира како уметност од секој критичар. Дека споредбата помеѓу добар и лош филм, е квалитативна, односно дали е „добра“ уметност или „лоша“, а не дали е уметност, односно уметничко дело.

Биди ми поздравен. Ја се одјавувам од дискусијава
Многу тресиш глупости. :) И ги тресиш онака надолго и нашироко.
Не тролам, ниту имам углед некој си. Особено не како модератор :pos:Дајте бе шо ви е со ова детсково, модератор на кајгана. Модератор сум од 2009 година, и во ниту еден случај сите овие години не сум се ставил во надредена позиција спрема некого, ниту пак, тоа ми било фетиш. Во овие нецели 10 години сум ги предлагал членовите кои се подобри од мене да бидат модератори, па така долго време Io Sono Interista беше модератор, затоа што сметав дека е подобар од мене, и кога тој се откажа го предложив wot, затоа што сметам дека исто така е подобар модератор од мене. Сум предлагал и други членови кои за жал не сакале да бидат дел. Толку од твојата приказна за форумскиот углед, не сме деца мали, смешна е да се коментира.

Нема врска дека сум изгледал повеќе филмови, може и немам изгледано повеќе филмови од тебе, нема такви статистички податоци кои ќе го потврдат тоа, но разликата меѓу мене и тебе е што ти сметаш дека треба да си возвишено суштество за да ја доживееш уметноста, како муабетот што го верглаше неколку месеци наназад. Самата идеја од која што се водиш дека само интелигентен човек би можел да доживее уметност е тажна, а поткрепена со твоите википедија ликови, уште потажна.

Денес ми држиш предавање на добра и лоша уметност и ми препорачуваш книга. Среќен сум што си прочитал книга.

Добивам впечаток дека подфорумот филозофија или ти е истрошен или не ти обрнуваат внимание, па затоа филозофираш на тема за филм како Трите билборди, на пример последното место каде што би филозофирал некој. Поинтересни ми се постовите од погоре кои го обожаваат филмот но не навлегуваат во детали затоа што им дал некое чувство на исполнетост (впрочем, тоа е намената на филмот) отколку твоите. Затоа што освен генерални википедија дефиниции, во твоите постови не најдов ништо што го дискутира филмот онака детално и разумно.

Дискусијата околу квалитетот на филмовите, се врти околу тоа дали се „добри уметнички дела“ или се „лоши уметнички дела“ односно кич, а не дали се уметнички дела. Ако разговараш со било кој што се разбира во ова, не мора со мене, ќе ти го потврди истото.
Искрено засега твоето форумско присуство со ништо не ме убедило дека се разбираш во уметност, повеќе те доживувам како „некој од пред компјутер“.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.794
Со господинот зоран заев на власт си имал подобри обиди да бидеш албанољубец отколку обиди да бидеш смешен :D
Пеер, ја највише од сите на свет сакам и вие што сте од нескопје да ги имате сите права и да ве рачунаат за нормални ко нас, али никој не ме слуша мене.:(
Претпоставувам како е и сочуствувам со вас.
Еве, пресели се и ти ко сите барем една недела у Скопје и изгледај го филмот отпоново. Ќе викаш - ех колку бев будала што го мрзев најбољиот филм снимен у задњи пет години.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Пеер, ја највише од сите на свет сакам и вие што сте од нескопје да ги имате сите права и да ве рачунаат за нормални ко нас, али никој не ме слуша мене.:(
и ти за филмови се расправаш? Мислев само со сендвичите се замараш додека си пиеш кабернет совињон винце.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.794
и ти за филмови се расправаш? Мислев само со сендвичите се замараш додека си пиеш кабернет совињон винце.
Прв избор ми е сира. И да стварно, само со сендвичи се расправам, али некој да каже дека Три билбоардс е лош филм.... Значи или живее негде у некоја недоџија како градот у кој живеат вот и џимеј, или се заебава.
 
D

Daedalus

Гостин
Многу тресиш глупости. :) И ги тресиш онака надолго и нашироко.
Не тролам, ниту имам углед некој си. Особено не како модератор :pos:Дајте бе шо ви е со ова детсково, модератор на кајгана. Модератор сум од 2009 година, и во ниту еден случај сите овие години не сум се ставил во надредена позиција спрема некого, ниту пак, тоа ми било фетиш. Во овие нецели 10 години сум ги предлагал членовите кои се подобри од мене да бидат модератори, па така долго време Io Sono Interista беше модератор, затоа што сметав дека е подобар од мене, и кога тој се откажа го предложив wot, затоа што сметам дека исто така е подобар модератор од мене. Сум предлагал и други членови кои за жал не сакале да бидат дел. Толку од твојата приказна за форумскиот углед, не сме деца мали, смешна е да се коментира.

Нема врска дека сум изгледал повеќе филмови, може и немам изгледано повеќе филмови од тебе, нема такви статистички податоци кои ќе го потврдат тоа, но разликата меѓу мене и тебе е што ти сметаш дека треба да си возвишено суштество за да ја доживееш уметноста, како муабетот што го верглаше неколку месеци наназад. Самата идеја од која што се водиш дека само интелигентен човек би можел да доживее уметност е тажна, а поткрепена со твоите википедија ликови, уште потажна.

Денес ми држиш предавање на добра и лоша уметност и ми препорачуваш книга. Среќен сум што си прочитал книга.

Добивам впечаток дека подфорумот филозофија или ти е истрошен или не ти обрнуваат внимание, па затоа филозофираш на тема за филм како Трите билборди, на пример последното место каде што би филозофирал некој. Поинтересни ми се постовите од погоре кои го обожаваат филмот но не навлегуваат во детали затоа што им дал некое чувство на исполнетост (впрочем, тоа е намената на филмот) отколку твоите. Затоа што освен генерални википедија дефиниции, во твоите постови не најдов ништо што го дискутира филмот онака детално и разумно.


Искрено засега твоето форумско присуство со ништо не ме убедило дека се разбираш во уметност, повеќе те доживувам како „некој од пред компјутер“.
Да де, ад хоминеми. Верглаш со вербални напади и софизми. Прво ме цитираше и се топореше за „апсурдизам“, па испадна дека врска немаш. После се смееше како можам да зборувам дека „Мисури“ е уметничко дело, сега пак испадна дека врска немаш што значи терминот „уметничко дело“. Па сеа измислуваш дека сум рекол „Интелектуалци можат само да доживеат уметност“ иако ја зборував сосем трето. Ја не зборував кој „може да доживее уметност“, туку кој може да процени квалитет на уметност и образложив на долго и на широко зошто.

Да поседуваше аргументи, до сега ќе разглобеше зошто мислиш дека „Мисури“ не е уметничко дело или зошто мислиш дека апсурдизмот не е жанр. Ама ти тоа не го правиш. Знаеш зошто? Пошто ќе испадне дека врска си немал. Еве, полека образложи зошто „Мисури“ не е уметничко дело и „апсурдното“, не е поврзано со жанр и наратив. Да беше фраер, ќе се изнапишеше до сега за „Мисури“ и „апсурдизмот“, место да се фокусираш на мене.
Отсекогаш ме пизделе такви луѓе ко тебе што користат сељачки фори ко нападиве горе што ги пишуваш, кога ќе им се покаже дека тресат глупости. Што сеа, курето ти порасна? И да, битно ти е што мислат другите за тебе тука, можеш до сабајле да го дрвиш како си ноншалантен, се глеа по начинот на кој се расправаш. Ја може да сум циган у Шутка што проси и има аутизам, тоа не го мења фактот дека тресеше глупости и за „апсурдизам“ и за тоа дека „Мисури“ не е уметничко дело. Тоа е така, цврсто како законот за гравитација. Не знаеше. Тоа лесно може да се прочита. Темата за што е уметност, а што не, е филозофска по природа, ама толку разбираш. Во твојата глава, све ова што пишувам е „филозофирање“, разбирам. Ти може да ме мрзиш тука и да не ме поднесуеш како повеќето, ко што претпоставувам. Можеш да мислиш дека сум препотентен, неписмен, дигнат и што ти све не. Ок е тоа, некои од работите не се точни иако оставам таков впечаток поради агресивниот пристап у дебати, некои од работите се точни пошто нели, човек сум и не сум совршен.

ТОА НЕ ГО МЕНУВА ФАКТОТ ДЕКА МИ СЕ КУРЧЕШЕ ЗА АПСУРДИЗАМ И ИСПАДНА ДЕКА НЕ СИ У ПРАВО, МИ СЕ КУРЧЕШЕ ЗА ТОА КАКО „ЕБИНГ“ МИСЛАМ ДЕКА Е УМЕТНИЧКО ДЕЛО И ИСПАДНА ДЕКА НЕ ЗНАЕШ ШТО Е УМЕТНИЧКО ДЕЛО.

Стварно не ми е гајле, што на тебе ти е пријатно да читаш и од кои членови Џимеј. Тоа не е релевантно на фактот дека едноставно, не си у право. Понатамошно идење у ѕид, не знам како да ти објаснам, ама укажува на глупоча.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Да поседуваше аргументи, до сега ќе разглобеше зошто мислиш дека „Мисури“ не е уметничко дело или зошто мислиш дека апсурдизмот не е жанр. Ама ти тоа не го правиш. Знаеш зошто? Пошто ќе испадне дека врска си немал. Еве, полека образложи зошто „Мисури“ не е уметничко дело и „апсурдното“, не е поврзано со жанр и наратив. Да беше фраер, ќе се изнапишеше до сега за „Мисури“ и „апсурдизмот“, место да се фокусираш на мене..
Јас ако не го разглабав филмов, не знам што си читал досега на темава... Не ми се верува дека толку успеа да го „утнеш“ Мисури со твоето филозофирање.

Во твојата глава, све ова што пишувам е „филозофирање“, разбирам. Ти може да ме мрзиш тука и да не ме поднесуеш како повеќето, ко што претпоставувам. Можеш да мислиш дека сум препотентен, неписмен, дигнат и што ти све не. Ок е тоа, некои од работите не се точни иако оставам таков впечаток поради агресивниот пристап у дебати, некои од работите се точни пошто нели, човек сум и не сум совршен.
.
Треба многу егоизам за да помислиш дека некој како мене би мислел на тебе. Единствено те тангирам само кога ти реплицирам, фала му на бога и доволно е.

ТОА НЕ ГО МЕНУВА ФАКТОТ ДЕКА МИ СЕ КУРЧЕШЕ ЗА АПСУРДИЗАМ И ИСПАДНА ДЕКА НЕ СИ У ПРАВО, МИ СЕ КУРЧЕШЕ ЗА ТОА КАКО „ЕБИНГ“ МИСЛАМ ДЕКА Е УМЕТНИЧКО ДЕЛО И ИСПАДНА ДЕКА НЕ ЗНАЕШ ШТО Е УМЕТНИЧКО ДЕЛО.
Прееска за малку ќе ме убедеше со примерот за Деспасито, но сега дефинитивно ме убеди со тоа што искористи капс лок.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Филм:Three Billboards Outside Ebbing Missouri (2017)

Страна 147:Толку од мене поздрав.
Страна 229:Јас кренав раце од дискусијава остани ми создравје.
Страна 380:Art=Fart
Страна 809580:Апсурдно е веќе да се дебатира со тебе на темава за Мизури биди ми поздравен.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom