ANIME (Генерална дискусија)

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.524
Поени од реакции
7.115
Durarara ако го немаш гледано изгледај, направено е според лајт новела од истиот автор на baccano! - Мене ми се допадна, а и не е многу долго има 4 сезони првата 25еп другите три по 12еп.
Ќе размислам ми делува како класичен Шоунен благодарам
еве ти уште неколку, ама некои од нив не се завршени и можно е да бидат малце шонен.
Ajin, Basilisk, Dorororo, Inuyashiki, Gangsta, Gungrave, Drifters, Requiem for the phantom, Kaiji, Bungou stray dogs, Gantz(pozelno e manga), psycho pass.
овие со болдов ми беа прејаки.
Гантз ми е завршена мангата анимето не ми е интересно Inuyashiki и Drifters ми се извадени psycho pass мислам дека ми е изгледано останатите ќе ги проучам
P.S. за Basilisk го имав на пик ама сум го заборавил
благодарам
B: the beginnning,Devilman crybaby,shigurui,erased,parasyte the maxim ако немаш неш од овие гледано бинџни ги кратки се
shigurui ја имам мангата завршено уште пред анимето останатите ќе ги разгледам благодарам
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
249
Поени од реакции
159
Го препорачувам Kill la Kill, многу потценето а одлично аниме
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
што знам колку е потценето тоа аниме, прилично високо котира.
Али да, си вреди.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Денес поради погрешни информации дека наскоро ќе има втора сезона повторно го изгледав Quan zhi gao shou анимето, првиот пат не го разбрав баш дека кинески јазик, и појма немав кој е кој и цело време се расфрлани кинески имиња што на аватари што на ликовите и тимовите, сега за среќа кога ќе се спомне некое име си го запишувам на лист и неговата поврзаност да не го заборавам подоцна.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.524
Поени од реакции
7.115
Денес поради погрешни информации дека наскоро ќе има втора сезона повторно го изгледав Quan zhi gao shou анимето, првиот пат не го разбрав баш дека кинески јазик, и појма немав кој е кој и цело време се расфрлани кинески имиња што на аватари што на ликовите и тимовите, сега за среќа кога ќе се спомне некое име си го запишувам на лист и неговата поврзаност да не го заборавам подоцна.
Бар да објаснеше малку за приказната или бар што жанар е?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Бар да објаснеше малку за приказната или бар што жанар е?
Ги има епизодите на Јутуб официјално ставени линк се работи за Аниме снимано според книга, односно Веб-Новела објавена овде од авторот Butterfly Blue (јас почнав да ја читам и новелата, заедно со уште една My Vampire System) е сега за дејството да го опишам, не знам колку ќе разбереш, зависи дали пратеш Е-Спорт кој е многу популарен во Кина, значи главниот лик е најдобриот играч на една игра која се вика Глори (играта е ММОРПГ) и игра за тимот... не ми текнува на Кинеското име Екселент нешто, но полека го газат годините има 25-26 години и игра Глори од почетокот од првата сезона и е најјак у играта, но како старее му опаѓаат рефлексите АПМ се вика тоа и пробува да се смени и да игра повеќе тактички него скил, на тимот не му оди добро и го бркаат и понижуваат, му го раскинуваат договорот и се наоѓа во ситуација без скршен денар/јуан на улица, започнува да работи во Интернет кафе како шеф на ноќна смена во обид да најде играчи за да се врати повторно на професионалната сцена со нов тим. Во исто време, се лансира нов 10ти сервер како годишница од 10 годишното постоење на Глори, па се пријавува и тој (предност е тоа што никој не знае како изгледа, бидејќи не прави реклами, ПР кампањи и слично затоа е и сиромав). Почнува да игра ПвЕ битки и да прави рејдови со нови ликови... До тука можам да ти кажам без да спојлам не знам колку ќе разбереш, пошто специфична е темата.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.524
Поени од реакции
7.115
Ги има епизодите на Јутуб официјално ставени линк се работи за Аниме снимано според книга, односно Веб-Новела објавена овде од авторот Butterfly Blue (јас почнав да ја читам и новелата, заедно со уште една My Vampire System) е сега за дејството да го опишам, не знам колку ќе разбереш, зависи дали пратеш Е-Спорт кој е многу популарен во Кина, значи главниот лик е најдобриот играч на една игра која се вика Глори (играта е ММОРПГ) и игра за тимот... не ми текнува на Кинеското име Екселент нешто, но полека го газат годините има 25-26 години и игра Глори од почетокот од првата сезона и е најјак у играта, но како старее му опаѓаат рефлексите АПМ се вика тоа и пробува да се смени и да игра повеќе тактички него скил, на тимот не му оди добро и го бркаат и понижуваат, му го раскинуваат договорот и се наоѓа во ситуација без скршен денар/јуан на улица, започнува да работи во Интернет кафе како шеф на ноќна смена во обид да најде играчи за да се врати повторно на професионалната сцена со нов тим. Во исто време, се лансира нов 10ти сервер како годишница од 10 годишното постоење на Глори, па се пријавува и тој (предност е тоа што никој не знае како изгледа, бидејќи не прави реклами, ПР кампањи и слично затоа е и сиромав). Почнува да игра ПвЕ битки и да прави рејдови со нови ликови... До тука можам да ти кажам без да спојлам не знам колку ќе разбереш, пошто специфична е темата.
Се е ок со појаснувањето но досадно ми изгледа анимето.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Се е ок со појаснувањето но досадно ми изгледа анимето.
Баш спротивно, едно од ретките Анимеја каде со нетрпение сум ја гледал секоја епизода и ми минувало времето брзо, но како што реков жанрот не е за секој.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
458
Поени од реакции
486
Денес поради погрешни информации дека наскоро ќе има втора сезона повторно го изгледав Quan zhi gao shou анимето, првиот пат не го разбрав баш дека кинески јазик, и појма немав кој е кој и цело време се расфрлани кинески имиња што на аватари што на ликовите и тимовите, сега за среќа кога ќе се спомне некое име си го запишувам на лист и неговата поврзаност да не го заборавам подоцна.
Го чекам веќе подолго време, искрено, немав проблем со разбирањеото на ликовите, јер да тие едно зборат а друго им значи, Steamed Bun Invasion го пишува на преводот а се чита Бао нешто нешто.

Се е ок со појаснувањето но досадно ми изгледа анимето.
Nапротив. Tипот мува не го лази и е ноншалантен, ваљда тоа ми се допадна. Иако врска ми нема гејмплејот на играта, т.е. нејасно многу. Али гледливо, и интерсно секако, ако се пројде кинеската јазична бариера.

Го гледа/ше некој Gleipnir?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Го чекам веќе подолго време, искрено, немав проблем со разбирањеото на ликовите, јер да тие едно зборат а друго им значи, Steamed Bun Invasion го пишува на преводот а се чита Бао нешто нешто.


Nапротив. Tипот мува не го лази и е ноншалантен, ваљда тоа ми се допадна. Иако врска ми нема гејмплејот на играта, т.е. нејасно многу. Али гледливо, и интерсно секако, ако се пројде кинеската јазична бариера.

Го гледа/ше некој Gleipnir?
ОК е Глифнир, малку е напорен МЦто на почетокот но убаво се развива при крајот исто така препорака и за Тауер оф Год, супер Корејско Аниме.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.524
Поени од реакции
7.115
Nапротив. Tипот мува не го лази и е ноншалантен, ваљда тоа ми се допадна. Иако врска ми нема гејмплејот на играта, т.е. нејасно многу. Али гледливо, и интерсно секако, ако се пројде кинеската јазична бариера.

Го гледа/ше некој Gleipnir?
Слушај скеој си има свое мислење и вкус мене по кажаното погоре не ме влече да го гледам кој сака такви серии бујрум но јас не сум за.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom