ANIME (Генерална дискусија)

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
ако отидеше на wiki за 5 мин ќе ја видеше разликата но тебе ти беше досадно изгледа и сакаше да тролаш а јас ти на

не е точно никогаш не сум рекол аниме значи анимација приматот ''аниме'' стои зад секоја Јапонската анимација и само зад неја а да секако дека и тоа е анимација и тоа е анимација[DOUBLEPOST=1410722949][/DOUBLEPOST]
браво кога ќе ја разбереш раликата измеѓу аниме и анимација јави се
Ааа, зад секоја ЈАПОНСКА анимација, така се согласувам, ама @TheQueen напиша дека аниме значи анимација општо, не стриктно јапонска.[DOUBLEPOST=1410723268][/DOUBLEPOST]
ако отидеше на wiki за 5 мин ќе ја видеше разликата но тебе ти беше досадно изгледа и сакаше да тролаш а јас ти на

не е точно никогаш не сум рекол аниме значи анимација приматот ''аниме'' стои зад секоја Јапонската анимација и само зад неја а да секако дека и тоа е анимација и тоа е анимација[DOUBLEPOST=1410722949][/DOUBLEPOST]
браво кога ќе ја разбереш раликата измеѓу аниме и анимација јави се
Анимација се нацртани слики во движење, аниме е анимација само што тоа е сепак јапонски стил на правење анимација. Има различни видови анимации во кои што (како што кажав) припаѓаат јапонски, американски, старогрчки, египетски и др. стилови. Сите тие стилови имаат свои жанрови (исто како и музиката и филмот).
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
јас мислам дека едаш нагласив дека разликата помеѓу аниме и анимацијата е во стилот впрочем тоа е целата разлика се другото е исто и тоа е анимирам филм/серија идругото е
Анимацијата и анимето едноставно неможат да се разликуваат, бидејќи анимето е само стил (дел) од целата анимација. Исто како што неможеш да споредуваш комедија со филм, бидејќи комедијата Е филм, како што анимето Е анимација.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.246
Ааа, зад секоја ЈАПОНСКА анимација, така се согласувам, ама @TheQueen напиша дека аниме значи анимација општо, не стриктно јапонска.[DOUBLEPOST=1410723268][/DOUBLEPOST]
Анимација се нацртани слики во движење, аниме е анимација само што тоа е сепак јапонски стил на правење анимација. Има различни видови анимации во кои што (како што кажав) припаѓаат јапонски, американски, старогрчки, египетски и др. стилови. Сите тие стилови имаат свои жанрови (исто како и музиката и филмот).
јас мислам дека едаш нагласив дека разликата помеѓу аниме и анимацијата е во стилот впрочем тоа е целата разлика се другото е исто и тоа е анимирам филм/серија идругото е[DOUBLEPOST=1410723649][/DOUBLEPOST]
Ааа, зад секоја ЈАПОНСКА анимација, така се согласувам, ама @TheQueen напиша дека аниме значи анимација општо, не стриктно јапонска.[DOUBLEPOST=1410723268][/DOUBLEPOST]
Анимација се нацртани слики во движење, аниме е анимација само што тоа е сепак јапонски стил на правење анимација. Има различни видови анимации во кои што (како што кажав) припаѓаат јапонски, американски, старогрчки, египетски и др. стилови. Сите тие стилови имаат свои жанрови (исто како и музиката и филмот).
мала изправка ги заборави книгите :P
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Ааа, зад секоја ЈАПОНСКА анимација, така се согласувам, ама @TheQueen напиша дека аниме значи анимација општо, не стриктно јапонска.[DOUBLEPOST=1410723268][/DOUBLEPOST]
Анимација се нацртани слики во движење, аниме е анимација само што тоа е сепак јапонски стил на правење анимација. Има различни видови анимации во кои што (како што кажав) припаѓаат јапонски, американски, старогрчки, египетски и др. стилови. Сите тие стилови имаат свои жанрови (исто како и музиката и филмот).
Да, но во светот зборот аниме се користи за јапонска анимација.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.082
Дечки како да го најдам филмчево на торент ? Rurouni Kenshin: Kyoto Inferno (2014) ?
Нема кај да прашам :|
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.671
Поени од реакции
7.246
Дечки како да го најдам филмчево на торент ? Rurouni Kenshin: Kyoto Inferno (2014) ?
Нема кај да прашам :|
да не е малку рано за него мислам дека после месец два излегуваат рипови на нет
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.293
Поени од реакции
12.654
Psycho-Pass :cuc: браво за приказната и трансформацијата на ликовите, не знам како до сега го немав гледано.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.293
Поени од реакции
12.654
има 4 нови филма(OVA) од Ghost in the Shell :vozbud:,дејството изгледа е околу формирањето на Секшн 9, да најдам слободно време одма ги гледам.
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Јееес! 100 изгледани аниме серии/филмови. Јубилеј или нешто, така?
 
E

Epsilon

Гостин
@TheQueen и @Uchiha Sasuke

Ај издвоете нешто квалитетно, али навистина квалитетно за гледање. Само не shounen, освен ако е од типот на Attack on Titan...
 

Spaintakula

CDVV IC
Член од
16 јуни 2014
Мислења
35
Поени од реакции
9
Заправ да бројам, т.е. да апдејтирам MAL после 100 и нешто. MAL имаше едно време голем баг со страната, затоа Hummingbird > MyAnimeList
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
One and only Dragon Ball. Едноставно ниκој неможе ниκогаш да ги замени,најдобρи од најдобρите. Најпопулаρна во истоρијата на anime сеρиите. Κолκу пати и да си го изгледал паκ ти е интеρесно и возбудливо,од дете до возρасен ги гледа и сите изρаснаа со нив, сеκаκо туκа неможе да се испуштат и Digimon,Pokemon,Yu-Gi-Oh, интеρесни беа и BayBlade,Naruto. Сеа ова новово не е лошо али oldschool си е oldschool. И вρемињата се сменија додуша не се гледа κо поρано со нетρпение, и без толκав интеρес...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom