ANIME (Генерална дискусија)

Koko Roko

Oh Mr. Topper!!!!!!
Член од
21 јуни 2010
Мислења
623
Поени од реакции
563
Го прочитав нешто повеќе од четврт од Code Geass и не ми остави некаков поголем впечаток, не знам за вас во Death Note има пскихолошка содржина (ако може така да се каже), а Code Geass е некако монотоно, секако може да е поради тоа што не го прочитав цел, а и дека го немам изгледано како серија, ама ми изгледа како копија.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Дали некој ја има комплетната колекција на Full metal alchemist:Brotherhood?
 
Г

Господ

Гостин
Уште искача brotherhood така да со оглед на тоа дека секоја недела искача нова епизода,сумњам.
Geass почнува како психолошки трилер али брзо проѓа во акционен.
Иначе си владее и анимето е далеку од монотоно.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
WHEN THEY CRY

Ова е навистина феноменално аниме. Целосно осмислено многу добро, мистерија иструктура на изведување во стил на Лост но многу подобро и пореално осмислена.

Во секој случај серијата нема да разочара никого. Има 50 епизоди
Higurashi..?

Erm, само што ја изгледав Claymore и многу беше супер, посебно последните епизоди.
Крајот не беше како крај бидејки мангата уште е во тек и мислам дека ќе почнам да ја читам во скоро време.
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
До сега ги имам изгледано :
Avatar - The Last Airbender
Tengen Toppa Guren Lagan
Naruto
Bleach
One Piece
Cowboy Bebop
Elfen Lied
Death Note
XXX Holic
Star Wars - The Clone Wars
Dragon Ball - Kai
Afro Samurai
Code Geass - Lelouch Of The Rebellion
Fairy Tail
Hellsing
Што препорачувате следно да гледам?
 
L

Lu

Гостин
До сега ги имам изгледано :
Avatar - The Last Airbender
Tengen Toppa Guren Lagan
Naruto
Bleach
One Piece
Cowboy Bebop
Elfen Lied
Death Note
XXX Holic
Star Wars - The Clone Wars
Dragon Ball - Kai
Afro Samurai
Code Geass - Lelouch Of The Rebellion
Fairy Tail
Hellsing
Што препорачувате следно да гледам?
Штом си го гледал „Dragon Ball KAI„ ,мора да го изгледаш и самиот почеток на Драгонбол тоест изгледај ги „Dragon Ball„ , „Dragon Ball Z„ и „Dragon Ball GT„ .
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Штом си го гледал „Dragon Ball KAI„ ,мора да го изгледаш и самиот почеток на Драгонбол тоест изгледај ги „Dragon Ball„ , „Dragon Ball Z„ и „Dragon Ball GT„ .
драгонбол каи е оствари истиот цртан,асамо без филери и со многу подобра анимација, нешто како remastered version, се се води според мангата, и нема филер епизоди.
 
L

Lu

Гостин
драгонбол каи е оствари истиот цртан,асамо без филери и со многу подобра анимација, нешто како remastered version, се се води според мангата, и нема филер епизоди.
А што е тоа филер/филери?
Повеќе пати сум го чула тој збор „филер„ али незнам што значи.:kesa:
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
А што е тоа филер/филери?
Повеќе пати сум го чула тој збор „филер„ али незнам што значи.:kesa:
Филер ти е епизода која не ја носи приказната на анимето напред тука кажува за нешто сосема трето. На наруто имаше една епизода каде што ги покажуваа најдобрите борби.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Мојата аниме/манга листа


Manga:
Akira
Berserk
Battle Angel Alita
Gantz
King of Thorns
Detective Conan
Devilman
Parasyte
Vinland saga
20 Century boys
Pluto
Bastard!!
Biomega
Naruto


Anime:
Akira
Aplleseed
Afrosamurai
Vampire hunter D
Vampire hunter D:Bloodlust
Black lagoon
Baccano!
Hellsing
Hellsing OVA
Xamd:Lost memories
Ergo proxy
Trigun
Macross:Do you remember love?
Robotech
Saber rider and the star sherifs
Soul eater
Hajime no Ippo
Highschool of the dead
Samurai champloo
Sailor Moon
Ghost in the shell
Ghost in the shell:Innocence
Ghost in the shell:Stand alone complex
Ghost in the shell:Stand alone complex the second gig
Guin saga
Giant killing
Golden boy
Code Geass
Claymore
Cowboy Bebop
Code Geass R2
Guyver:The bioboosted armor
Queen's blade
Full metal panic
Full metal panic:FUMMOFU!!
Full metal panic:The second raid
The girl who leapt through time
Gedo senki
Spirited away
Nausicaa of the valley of the wind
Totoro
Princess Mononoke
Dragonball
Dragonball Z
Naruto



@Taka_Uchiha:Oд sci-fi:Ghost in the shell,Ergo proxy,oд крими:Baccano!!,од спортски:Hajime no Ippo,Giant killing,oд ecchi:Queens blade,Golden boy,oд акција/комедија:се што е досега излезено од Full metal panic.

Гледам си го гледал Tengen toppa gurren laggan.Дали го чуваш на цд/комп или го гледаше преку некој stream канал?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Нова сезона од Berserk.


Еве јас што имам изгледано до сега
http://myanimelist.net/animelist/ficdogg

99,99% од анимеата се правени според манга. Е сега кога мангата не е завршена а во исто време прават и аниме, со тек на времето дејството од анимето ќе се приближи до мангата. За да не почнат да прават своја приказна која нема врска со мангата, прават некој споредна приказна која не е поврзана со дејствието од мангата, ама не пречи во развојот на целата приказна.
Во просек 2-3chapters од мангата се прават во една епизода.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Mojaта реакција за стартот на новото Berserk аниме

 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
Еј брат за Tengen toppa gurren laggan SRY, пред некое време ги избришав ми снема место на HDD. А иначе алал да ти е, треба време да се изгледаат волку аниме и прочитаат волку манга.

--- надополнето ---

Леле ти не си здрав. Се ова си го гледал??? Ти правиш нешто друго освен што гледаш аниме??? А па башка и уште колку планираш да гледаш.

--- надополнето ---

Оф леле.
Првиот дел е за ZerOMKD
А вториот за ficdogg
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Ги имам јас ТТГЛ . Интересни се .
А за Берзерк ... Мангата е најчесто > Анимето. Во случајов на Берзерк е така.

--- надополнето ---

Higurashi..?

Erm, само што ја изгледав Claymore и многу беше супер, посебно последните епизоди.
Крајот не беше како крај бидејки мангата уште е во тек и мислам дека ќе почнам да ја читам во скоро време.
Колку само нема да згрешиш. За разлика од нафрланоста на ствари у анимето , добиваш појаснување за доста од стварите .
А , да . Една од ретките манги каде што добиваш визуелен осет за тоа како се одвиваат борбите. (За разлика од Blame! на пример .)

--- надополнето ---

Го прочитав нешто повеќе од четврт од Code Geass и не ми остави некаков поголем впечаток, не знам за вас во Death Note има пскихолошка содржина (ако може така да се каже), а Code Geass е некако монотоно, секако може да е поради тоа што не го прочитав цел, а и дека го немам изгледано како серија, ама ми изгледа како копија.
Читни ја LOST+BRAIN . Мене ми беше слична на Дет Ноут (бар почетните 10на чаптери)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
[/COLOR]Леле ти не си здрав. Се ова си го гледал??? Ти правиш нешто друго освен што гледаш аниме??? А па башка и уште колку планираш да гледаш.

Што ме направи сеа, некој луд хикикомори или неет??
Тие се собрани од повеќе години гледање, не е како да сум седнал и за два три месеца по цел ден аниме да гледам. Си имам минимум од една просечна серија(24еп) месечно. Ако прочешлаш на MAL малце ќе видиш дека им луѓе што имаат изгледано и 3пати повеќе од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom