ANIME (Генерална дискусија)

Член од
2 ноември 2020
Мислења
122
Поени од реакции
133
Фокусот е пародија на битките не е просечен супер херојски шонен.
Во кој и пародијата не е на нивото на Гинтама која ја немам гледано али читам добри критики ма да и Гинтама паѓа во квалитет.
Почнаат да тупат со подпросечни аниме фан сервиси кои ги има скоро во сите нови анимеа последното добро аниме е Винланд сага.
За мене е темната страна на моќта, медиумската пропаганда, и вистинското значење на зборот херој. Нешто слично како the boys
 

GGA

Член од
18 ноември 2020
Мислења
11
Поени од реакции
1
Ихх едно.
Не дека нема доври шонени ама ти ги наброја поросечните.
One piece и Full metal alchemist ги имаш гледано?
Не, но планирам. Сега на листа за гледање ми е My Hero Academia па после Full Metal Alchemist. Знам дека не сум многу интересна дека немам многу аниме гледано, но ќе гледам повеке. Кои се вашите омилени аниме? Мене сега омилена ми е Toaru серијата (иако поточно тоа се повеќе аниме наслови, но од иста франшиза се).
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.537
Поени од реакции
814
Не, но планирам. Сега на листа за гледање ми е My Hero Academia па после Full Metal Alchemist. Знам дека не сум многу интересна дека немам многу аниме гледано, но ќе гледам повеке. Кои се вашите омилени аниме? Мене сега омилена ми е Toaru серијата (иако поточно тоа се повеќе аниме наслови, но од иста франшиза се).
Гледај ги Корејците имаат доста добри Анимеа овие последни неколку сезони. Еве ти и одлична новела ако сакаш да читаш
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
342
Поени од реакции
339
Ихх едно.
Не дека нема доври шонени ама ти ги наброја поросечните.
One piece и Full metal alchemist ги имаш гледано?
уште не можам да се одлучам на One Piece, а FMA и Shaman King ми беа анимињата што ме навлекоа. Цртките на Samurai Champloo ме пленија, исто и последната цртка на Saitama и Boros.

Автоматски споено мислење:

Гледај ги Корејците имаат доста добри Анимеа овие последни неколку сезони. Еве ти и одлична новела ако сакаш да читаш
не се кинези?
 

GGA

Член од
18 ноември 2020
Мислења
11
Поени од реакции
1
Да ве прашам нешто, дали некогаш во Македонија давале аниме на телевизија? Дали некогаш имало манга и аниме работи по продавниците? И ако имало, дали знаете зошто ги нема веќе?
И уште нешто, што се случи со kissanime и kissmanga?
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
206
Поени од реакции
275
Да ве прашам нешто, дали некогаш во Македонија давале аниме на телевизија? Дали некогаш имало манга и аниме работи по продавниците? И ако имало, дали знаете зошто ги нема веќе?
па драгонбол, дигимон, покемон, ги даваа на а1 ама ја затворија.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GGA
Член од
7 април 2015
Мислења
1.537
Поени од реакции
814
уште не можам да се одлучам на One Piece, а FMA и Shaman King ми беа анимињата што ме навлекоа. Цртките на Samurai Champloo ме пленија, исто и последната цртка на Saitama и Boros.

Автоматски споено мислење:


не се кинези?
Новелата е Кинеска, а и Аниме има, како и серија на Нетфликс, пошто Тенцент стои позади нив. Интересно Анимето го има и Јутуб. Инаку има уште едно Тенцент аниме Douluo Dalu кое е исто ОК.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.522
Поени од реакции
1.175
Не, но планирам. Сега на листа за гледање ми е My Hero Academia па после Full Metal Alchemist. Знам дека не сум многу интересна дека немам многу аниме гледано, но ќе гледам повеке. Кои се вашите омилени аниме? Мене сега омилена ми е Toaru серијата (иако поточно тоа се повеќе аниме наслови, но од иста франшиза се).
Berserk,Black Lagoon,Ghost in the shell, Akira, Fate zero(останатите Fate се исто просек и фансервис),Monster,Baccano, Death note,Claymore,Jojo (првата адаптација на мангата),Code geass,Inuyasga,Wolfs rain.
Оваа се дел што од елитните аниме можеби испуштив некои на кои не ми текнува во моментов.
И пролистај ја Чиби или Гиби продукцијата прават добри анимеа мене ме навлече Mononoke hime во јапонската култура.
 

GGA

Член од
18 ноември 2020
Мислења
11
Поени од реакции
1
Berserk,Black Lagoon,Ghost in the shell, Akira, Fate zero(останатите Fate се исто просек и фансервис),Monster,Baccano, Death note,Claymore,Jojo (првата адаптација на мангата),Code geass,Inuyasga,Wolfs rain.
Оваа се дел што од елитните аниме можеби испуштив некои на кои не ми текнува во моментов.
И пролистај ја Чиби или Гиби продукцијата прават добри анимеа мене ме навлече Mononoke hime во јапонската култура.
Thanks.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
9.349
Поени од реакции
15.712
Не, но планирам. Сега на листа за гледање ми е My Hero Academia па после Full Metal Alchemist. Знам дека не сум многу интересна дека немам многу аниме гледано, но ќе гледам повеке. Кои се вашите омилени аниме? Мене сега омилена ми е Toaru серијата (иако поточно тоа се повеќе аниме наслови, но од иста франшиза се).
Gledaj ja Madoka Magica
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GGA
Член од
26 јануари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ако сте мераклии на martial arts манги и аниме (али доста недостатоци има анимето) повеле читајте ја и гледајте го анимето ова е само една тепачка помеѓу првакот на турнирот и некој си добар фајтер во ММА. :D

https://www.youtube.com/watch?v=idBRmvCLH9U&t=103s


Kengan Ashura е првичната манга која се фокусира на развојот на Ohma Tokita, но има многу тепачи од различни држави, ви гарантирам дека не е од оние манги, мех, се знае што че биди на крајот бла бла бла, секоја тепачка е приказна по себе и крајно непредвидлива. :D
 
На врв Bottom