Android P (9.0)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Еве дојде време и јас како што по обичај со отварањето на Android Oreo Go - Edition и збогатувајки ја темата за Samsung Galaxy S9/S9+ да отворам и нова, но овој пат за новопредвидениот Андроид 9.0 или Android P
Па пред да се деси сето ова, за Nexus телефоните и Google Pixel C таблетот официјално пред неколку дена заврши нивната поддршка со што со тоа се означи почеток на првата бета верзија од Android P (9.0)
Е сега за името јас претпоставувам дека ќе се вика Pie, а ако и вие драги форумџии имате идеи на тоа како би се викала/мислите дека ќе се вика оваа Андроид верзија слободно пиштете подолу. И еве јас како креатор на темава ќе пратам неколку линкови од Review-а на првата бета верзија за Андроид 9.0,пошто ме мрзи овде да пишувам реферати.
https://youtu.be/NNeJR14kgTY
https://youtu.be/e3iXXQ6y3v8
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Е сега за името јас претпоставувам дека ќе се вика Pie
Popsicle у 100 евра :D

Шала на страна, многу е рано за 9.0, Орео уште нема стигнато на 90% од телефоните. А и од тоа што го видов на xda, се надевам дека панелот со нотификации нема да остане ко на видева и ќе добие озбилен редизајн.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Јас долго време не сум купил мобилен телефон, не зошто неможам, туку не ми се допаѓаат современите тачскрин плочки. Можат да бидат корисни, за одредени групи на луѓе, но мое мислење е дека просечен корисник непотребно се предозира со непотребни информации и зрачење. Го одвлекува вниманието од поважни работи.
Е сега за името јас претпоставувам дека ќе се вика Pie, а ако и вие драги форумџии имате идеи на тоа како би се викала/мислите дека ќе се вика оваа Андроид верзија слободно пиштете подолу.
Мојот оперативен систем е Симбијан, а доволно сум запознаен и со Андроид, за да кажам дека е премногу централизиран и строг, за да дозволи користење на апликации по моја желба.
Кога јас би му давал име, би го нарекол Android Poo.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Од андроид 6 до 8 нема никаква разлика, чисто се сомневам дека овој ќе биде нешто различен.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Од андроид 6 до 8 нема никаква разлика, чисто се сомневам дека овој ќе биде нешто различен.
Разлика од 7 до 8 дали знаеш каква е...некоја опција плус, или тоа е само за девелопери кои можат да го искористат.

Незнам дали вреди да се оптерети оперативниот систем со плус 1.7 гига....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Разлика од 7 до 8 дали знаеш каква е...некоја опција плус, или тоа е само за девелопери кои можат да го искористат.

Незнам дали вреди да се оптерети оперативниот систем со плус 1.7 гига....
Некои ситни твикови ништо посебно, еве видео каде што се опишани
Многу ме нервира што вадат "нов" оперативен секоја година кога тие опции можат едноставно да ги стават како мал апдејт.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Na drug tutorijal za mojot telefon kažuvaat deka dobil na brzina!!!!! Ludo e da se tvrdi deka plus 1.7 giga sistem mozi da bidi pobrz.
Toa samo go zapletkuva i uspiruva telefonot.
Sekogaš lugjeto sporeduvaat so momentot koga ke napravat nadogradba. No togaš sistemot ne e napolnet so podatoci i sistemski keš...pa samiot telefon e pobrz. Posle nekolku denovi koga ke se napolni telefonot so razni podatoci....usporuva i toa mnogu vo sporedba so "čist" telefon
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Na drug tutorijal za mojot telefon kažuvaat deka dobil na brzina!!!!! Ludo e da se tvrdi deka plus 1.7 giga sistem mozi da bidi pobrz.
Toa samo go zapletkuva i uspiruva telefonot.
Sekogaš lugjeto sporeduvaat so momentot koga ke napravat nadogradba. No togaš sistemot ne e napolnet so podatoci i sistemski keš...pa samiot telefon e pobrz. Posle nekolku denovi koga ke se napolni telefonot so razni podatoci....usporuva i toa mnogu vo sporedba so "čist" telefon
Ако менуваш андроид само префлешување, вака со апдејт тоа ти е исто како да имаш видовс 8 и ти дава да го апдејтираш на 10 и добиваш лаговито ѓубре кое не можеш да го користиш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Ако менуваш андроид само префлешување, вака со апдејт тоа ти е исто како да имаш видовс 8 и ти дава да го апдејтираш на 10 и добиваш лаговито ѓубре кое не можеш да го користиш.
Da...na postariot telefon koga podminav od 5.1 na 6.0.....zaglavi cel telefon
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Чекајте луѓе, уште е во првата рана фаза (First Developer Preview)
Ееее, дур да заврши бета фазата за Android P, ќе се сменат многу работи.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Пола нови телефони уште не добиле орео они вадат андроид 9

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Popcorn би било идеално име според мене. Но не ли е уште рано за 9.0?
Малку избрзаа.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Popcorn би било идеално име според мене. Но не ли е уште рано за 9.0?
Малку избрзаа.
Епа сега, тоа е гугл....
Што да правиме...[DOUBLEPOST=1520853221][/DOUBLEPOST]
Пола нови телефони уште не добиле орео они вадат андроид 9

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk
Така и претходната година со Android Oreo.
Американска работа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom