Android програмирање

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од nozo.mk, 4 март 2010.

 1. Leb

  Leb

  Член од:
  9 март 2017
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  7
  Во врска со НРЕ можеби кога си читала за тоа сеуште е бил во многу рана фаза и не е постојал друг извор освен официјалната документација да го објасни на поинаков начин. Верувам дека сега да се заинтересираш ќе ти се разјасни.

  Не е битно дали ќе се деси или не, Котлин наспрема Јава е исто како "Once you go black.." Значи утре ќе седнеш ќе подразгледаш некое проектчре, друг ден ќе седнеш ќе напишеш два три реда код, оп после некое време твое проектче и крај на Јава не се вракаш држи ме за збор за ова.

  А за предноста што ја напиша за Јава воопшто не се согласувам. Развивањето Андроид апликации со Јава и пишување бек енд е многу различно. Јес дека е исти јазик и веќе ги знаеш неговите парадигми после одреден период ама моментално постојат еден мал милион подобри алтернативи од Јава за таа намена веќе кога збориме за веб. Би било погрешно да се насочиш општо само на еден јазик, а посебно не за таа причина што ја наведе ти. Ако сакаш алтернативи толку со еден единствен јазик како алатка за програмирање секакви апликации научи Јаваскрипт и кодирај и Андроид и ИОС и веб и фронт и бек енд и декстоп веќе со Електрон и не знам кој друг палац да го набројам.

  Не те убедувам повеќе ќе чекам да ме цитираш и да ми кажеш за колку светлосни години побрзо заврши Андроид проект со Котлин иако немаше предходно искуство со него.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  724
  Допаѓања:
  346
  Не сум љубител на Јава премногу како јазик, а и по оптимизација не е сјајна. Како на пример Swift на Apple, па затоа ме заинтересира со ова Котлин, па има ли некоја литература или онлајн курсеви да се едуцираме малку, од што многу ја мразам ова јавата, нај умрен јазик е.
   
 3. Leb

  Leb

  Член од:
  9 март 2017
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  7
  Супер ако ти се допаѓа Свифт ке увидиш дека Котлин е многу сличен на Свифт дури и по синтакса.

  Јас кога почнав прво ги поминав „Котлин Коанс“ - вежбички кои ги имаше на официјаната страна на јазикот како вовед во него.

  Потоа прочитав оваа книга (иако тогаш беше во недовршено издание).

  И на крај најдобриот метод според мене за учење било што во врска со програмирање - програмирање..

  Избрав идеа и ја реализирав со Котлин.

  Сега претпоставувам има повеќе ресурси за што и како. Јас моментално само ја користам нивната документација и тоа е тоа.
   
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.356
  Допаѓања:
  3.610
  Јас како лаик да прашам едно глупо прашање, јаваскрипт не е најпцуениот јазик меѓу програмерите или тие со кои се дружам се од таа гарда што го мразат?
   
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.164
  Допаѓања:
  5.752
  javaskript i java ti se dva razlicni poimi, javascriptot se koristi vo kombinacija so html i css za web development a javata ti e kompletno poseben programski jazik za izrabotuvanje aplikacii
   
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.356
  Допаѓања:
  3.610
  Тој дел го разбирам, но другарите што се програмери по вокација гледам дека имаат одбивност кон јаваскрипт, зошто искрено не сум прашувал.

  Инаку читав нешто дека на xamarin.com можам правам translate na код од C# во Андроид и IOS, ова е применливо во реална апликација или чисто колку за играње и пробување?
   
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  5.164
  Допаѓања:
  5.752
  ne znam zosto bi imale odbivnost koga javascript ti e sostaven del od gradenjeto na eden web sajt, i ne e nesto tesko. Eve ti malce vizuelno da imas orientacija
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 19 мај 2017
 8. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  724
  Допаѓања:
  346
  Секој јазик си има одредена тежина, и има премногу јазици со некои свои специвичности па така има за секого по нешто. Еве јас на пример си го сакам Питонот и Руби(еден чуден јапонски јазик) од што тие се најмногу употребуваат на запад (Американците премногу го форсираат Пајтоно, секој оглас што сум го прочитал бара Пајтон). Видете си руби он раилс, доста е интересно исто така. Ако некој знае нешто за платформата Heroku.com да ми објасни?
   
 9. Leb

  Leb

  Член од:
  9 март 2017
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  7
  Јаваскрипт не е ни малку од тоа што беше пред неколку години. Моментално е „хот“ и се користи ептен многу поради многуте библиотеки и рамки за него.

  Гугл го има Ангулар, Фејсбук - Реакт кој е најмногу популарен моментално и можеш да го користиш и на веб и за изработка на андроид и иос апликации со Реакт Нејтив.

  Јас моментално на работа користам Реакт веќе 1 година и искрено многу придонесува во тоа да не го мразам јаваскрипт колку порано. Она што твоите другари претпоставувам мразат во врска со јаваскрипт е моменталниот еко-систем на јазикот кој во 2017 го прават многу стресен за учење на тие што не се во тек со најновите „базвурдс“ што се на мода.

  Колку и да не ни се допаѓа нешто ако сакаме да сме вработливи како програмери мора да се адаптираме на моменталниот пазар. Разгледај странски огласи за веб девелопер во 80 % од случаите мора да наидеш или на Реакт или на Ангулар за фронт, а за бек енд node.js што си е исто јаваскрипт.

  Зборам за странски огласи кај нас е друга приказна.
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Makedonius

  Makedonius

  Член од:
  11 јули 2009
  Мислења:
  184
  Допаѓања:
  95
  Ме интересира како / каде да се почне со андроид пракса или работа праќав цв а по фирмиве кај нас за пракса ама никој не се јавува, предпоставувам огласиве претежно за студенти им се, инаку чепкам андроид native dev околу пола година, почнав со Udacity курсевите, на Upwork направив профил и секој ден ми праќаат по некоја понуда за работа ама доста ми се нејасни некои работи за сам да почнам нешто... Некакво упатство?
   
 11. Leb

  Leb

  Член од:
  9 март 2017
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  7
  Што не ти е јасно земи изгуглај и разјасни го. Не ми е јасно твоето прашање ти праќаат понуди за работа и си работиш на Апвурк, а сам не знаеш за тебе да си направиш апликација?

  Процедурата е едноставна: одкако ќе ја поминеш основата (веќе си ја поминал со курсеви), седиш и размислуваш за апликација да изработиш која ке е доволно едноставна за почетник да може да ја заврши ова е многу битно.

  И седнуваш и почнуваш и се што не ти е јасно гуглаш или уште подобро за најтив девелопмент гледаш од документацијата.
   
 12. Makedonius

  Makedonius

  Член од:
  11 јули 2009
  Мислења:
  184
  Допаѓања:
  95
  Значи не е проблем за најобична апликација да се направи, ама да искомбинираш recycleview , asynctask , content provider со sqlite датабаза да речеме за weather app и во се ке се изгубиш, можеби треба повеќе време да легнат некои работи?
   
 13. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.364
  Допаѓања:
  4.564
  AsyncTask човече зарем уште некој ова го користи? Земи научи RxJava за да не се замараш со ова.
  Убаво ти викаат, седни сам имај си твој pet project, експериментирај со него, така најдобро ќе ти легнат работите.
   
  На Leb и Makedonius им се допаѓа ова.
 14. Makedonius

  Makedonius

  Член од:
  11 јули 2009
  Мислења:
  184
  Допаѓања:
  95
  Сами работите или по фирмиве ако не е тајна ?
   
 15. Leb

  Leb

  Член од:
  9 март 2017
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  7
  Јас лично работам за германска фирма како фул стак девелопер. Не сум задоволен со работата ни па е некој предизвик. Платата е супер
   
  На Makedonius му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: