Android програмирање

Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Znae li nekoj dali ima moznost da tera Android Studio ako ne e Intel processor tuku Atlon ? Emulatorot dali more da raboti so drug processor ? Ima li nekade na unternet da ima unformacija za ova ?
Не би требало да имаш проблеми. Иста фамилија се двата.
 
Член од
21 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво, Vampire_Girl, ми треба некоја основна андроид апликација за автентикација, некоја симулација на fingerprint логирање или нешто такво,
за дипломска, стварно не сум упатена околу креирањето, но ми треба помош, некој ако може да ми направи,колкку би чинело ќе платам.
Нешто многу едноставно во таа насока. Видов дека си девелопер, па можеби ќе сакаш и можеш да ми помогнеш. Ти благодарам од срце.
Здраво zenit, може да ме контактираш во порака.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Здраво, Vampire_Girl, ми треба некоја основна андроид апликација за автентикација, некоја симулација на fingerprint логирање или нешто такво,
за дипломска, стварно не сум упатена околу креирањето, но ми треба помош, некој ако може да ми направи,колкку би чинело ќе платам.
Нешто многу едноставно во таа насока. Видов дека си девелопер, па можеби ќе сакаш и можеш да ми помогнеш. Ти благодарам од срце.
Еве и јас сум кандидат. Сите за една диплома, една диплома за сите!!!
Не мора ништо да платиш додека не се вработиш (проектот е поддржан од владата ... знаењето е моќ!). После вработување од разликата меѓу плата за ССС и ВСС само 20%, но може да разговараме и за помалку.[DOUBLEPOST=1452083918][/DOUBLEPOST]
Здраво zenit, може да ме контактираш во порака.
Играј фер, не спуштај цена. Под 10% доживотно од диплома и ќе те пријавам во министерство дека посредуваш за дипломи на црно :)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.837
Поени од реакции
7.586
Знае ли некој кој е најдобар енџин за програмирање игри за Андроид. Споредби искуства некои накратко?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Дали може да се едитира некоја програма и да се прилагодува според нашите барање и со друг интерфејс доколку ја има на play store?
Ми треба помош за една апликација, имам само скриншот од истата, но немам појма како се вика, дали има чаре некакво, пробав според името што е на сликата, но ја нема на плејстор.
sensors-12-12988f3.jpg [DOUBLEPOST=1452282993][/DOUBLEPOST]
 
Член од
21 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
2
Дали може да се едитира некоја програма и да се прилагодува според нашите барање и со друг интерфејс доколку ја има на play store?
Ми треба помош за една апликација, имам само скриншот од истата, но немам појма како се вика, дали има чаре некакво, пробав според името што е на сликата, но ја нема на плејстор.
Прегледај го приврзокот 136247[DOUBLEPOST=1452282993][/DOUBLEPOST]
Можеш да ја едитираш и прилагодуваш како сакаш, но ти треба изворниот код од веќе постоечката верзија на play store или барем package name -от (да ја кодираш од нула но да го има стариот package name, што ти е повеќе работа) доколку потоа сакаш да направиш update на истата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Можеш да ја едитираш и прилагодуваш како сакаш, но ти треба изворниот код од веќе постоечката верзија на play store или барем package name -от (да ја кодираш од нула но да го има стариот package name, што ти е повеќе работа) доколку потоа сакаш да направиш update на истата.
А апликацијата од сликата (би требало да се вика Novatrip според принтскринот) како може да ја најдам (ја нема на play store, ниту за пари), дали има некоја страна каде што има база од сите апликации?
А за едитирањето е проблем што го немам изворниот код, имам само фри верзија од друга апликација, се друго ми брка само една ситница треба да се промени, затоа и прашувам.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
А апликацијата од сликата (би требало да се вика Novatrip според принтскринот) како може да ја најдам (ја нема на play store, ниту за пари), дали има некоја страна каде што има база од сите апликации?
А за едитирањето е проблем што го немам изворниот код, имам само фри верзија од друга апликација, се друго ми брка само една ситница треба да се промени, затоа и прашувам.
Чекај сакаш туѓа апликација да си ја едитираш веќе компајлирана?
Ако да ондак нема теорија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Чекај сакаш туѓа апликација да си ја едитираш веќе компајлирана?
Ако да ондак нема теорија.
Да, туѓа апликација, мене ниту ми е професија ниту разбирам Андроид програмирање, ќе барав некој да ја едитира. Прашував дали е возможно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да, туѓа апликација, мене ниту ми е професија ниту разбирам Андроид програмирање, ќе барав некој да ја едитира. Прашував дали е возможно.
Не е возможно.
 
Член од
21 ноември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
2
Не е возможно.
Не можеш да едитираш туѓа апликација, јас мислев дека се работи за нова верзија на веќе постоечка апликација која претходно ја има работено некој друг па сега ти ја дале тебе. Општо било која апликација што не е твоја не смееш да ја дираш, тој што ја правел си има авторски права врз неа, ти можеш да направиш твоја нова од нула со слични функционалности и други работи, ама туѓа е невозможно.
 
Член од
14 октомври 2015
Мислења
43
Поени од реакции
24
Дали постои некаква open source платформа за креирање на мобилни апликации нешто како што е wordpress за веб страни каде може без големи познавања од програмирање да се направат апликации? Барав нешто на google ми се јавија овие неколку платформи http://mashable.com/2013/12/03/build-mobile-apps/#ApfPq0O8uqqf ама се плаќаат месечно или годишно, е сега не ми е јасно дали ако платам на пример за еден месец и ја напраам апликацијата (само една апликација сакам да праам) дали ќе треба да плаќам секој месец... ако може некоја помош околу ова...фала однапред!
 
S

silmarillion

Гостин
Многу ми се свиѓа и го ценам моментот што паралелно трае инсталација и сетирање на Андроид Студио со учење на Java. Додека да се инсталира се тоа, веќе ја имаш научено цела Java и со првото отварање одма тераш.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Некој што би се нафатил да изработи Андроид апликација ако може да ми пише?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Андроид програмери на Кајгана,

Имам едно прашање до вас. Немам техничко знаење, па ќе се потрудам колку подобро да ви објаснам.

Сакам да направам една апликација во иднина. Таа вклучува стримови од музика, слично како радио(ама не е радио). Корисникот треба да одбере кој стрим го сака преку апликацијата.

Колку е тешко да се направи макар еден прототип на ваква апликација? Колку време би требало за тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom