Android програмирање

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Доколку има на форумот некој андорид девелопер нека ми пише пп.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Има некој на форумов што го следи моментално курсот Programming Mobile Applications for Android Handheld Systems by Dr. Adam Porter на coursera.org ?
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
404
Поени од реакции
417
дали е барано ваквото програмирање, кај нас ? и какви се шансите за странство ? :) Фала.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
дали е барано ваквото програмирање, кај нас ? и какви се шансите за странство ? :) Фала.
Во Македонија малку потешко бидејќи нема некои сериозни компании кои се занимаваат исклучиво со програмирање за андроид но секако дека работа може да се најде кај други фирми кои имаат потреба. А во странство имаш колку сакаш работа.
 
Член од
31 октомври 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Едно малку глупаво прашање.. За да научам андроид програмирање што е потребно прво да научам, значи што се вика од А до Ш? Можам само со јава па андроид или морам и С++ да знам? Ако има и може некој да ми прати туторијали нека ми пише ПП.
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Едно малку глупаво прашање.. За да научам андроид програмирање што е потребно прво да научам, значи што се вика од А до Ш? Можам само со јава па андроид или морам и С++ да знам? Ако има и може некој да ми прати туторијали нека ми пише ПП.
Ти треба јава за андроид. А за туторијали, ако немаш желба да си потражиш на интернет каде што има 198237896163712 туторијали тогаш слабо и желба за андроид имаш.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ти треба јава за андроид. А за туторијали, ако немаш желба да си потражиш на интернет каде што има 198237896163712 туторијали тогаш слабо и желба за андроид имаш.
Вчера додадоа 4 нови туторијали, така да сега има 198237896163716 :)
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
Едно малку глупаво прашање.. За да научам андроид програмирање што е потребно прво да научам, значи што се вика од А до Ш? Можам само со јава па андроид или морам и С++ да знам? Ако има и може некој да ми прати туторијали нека ми пише ПП.
Најдобро е да научиш прво некој структурен или псевдо-ОО јазик како C или C++, па после да учиш ОО јазици како Java. Концептот на објекти и класи не е така едноставен да се разбере за почетник, барем според мене.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Прашањево го поставив веќе во неколку под форуми ке го поставам и тука затоа што се работи за андроид платформа...

симнав виртуелна машина и инсталирав андроид кит кет 4.4 на неа... пробувам да инсталирам dream sat tv live се инсталира се комплетно се до моментот додека не пуштам телевизијата да почне со стримингот... во моментот кога ке стиснам плеј добивам порака:

unfortunately dream sat tv has stopped

како да го решам проблемов? има ли некој искуство со вакво нешто?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
На што поточно инсталираше? Genymotion како пакет? VirtualBox? VMWare? Готова конфигурација симна и само стартуваше или сам инсталираше се?

Имам користено Genymotion со Android 4.1-2.x и постарите верзии работеше ок. Инсталирав програми итн..но со 4.4 имав проблеми пред некое време крашнуваа цело време google сервиси.
Мој предлог пробај со постара верзија на Android.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
За на Play Store се плаќа 25 долари само еднаш и после можеш неограничено да поставуваш апликации?

И дали има некој валидациски процес (лесен) или скоро све поминува?
 
Член од
16 август 2008
Мислења
2
Поени од реакции
1
Jas sum android developer :)
Здраво, Vampire_Girl, ми треба некоја основна андроид апликација за автентикација, некоја симулација на fingerprint логирање или нешто такво,
за дипломска, стварно не сум упатена околу креирањето, но ми треба помош, некој ако може да ми направи,колкку би чинело ќе платам.
Нешто многу едноставно во таа насока. Видов дека си девелопер, па можеби ќе сакаш и можеш да ми помогнеш. Ти благодарам од срце.
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
17
Поени од реакции
0
Znae li nekoj dali ima moznost da tera Android Studio ako ne e Intel processor tuku Atlon ? Emulatorot dali more da raboti so drug processor ? Ima li nekade na unternet da ima unformacija za ova ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom