Android програмирање

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Дали користиш proxy? Пробај преку HTTPS да се конектираш кон репозиторите. Ако користиш прокси додај ја IP адресата во СДК менаџерот или терај direct connection.

Баш така и го направив - пред околу 20мин :)))

Иначе , некој да знае каде можам да најдам добар туторијал за правење/поврзување и полнење на бази за андроид и туторијал за Гугл мапи + копчиња :D
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Баш така и го направив - пред околу 20мин :)))

Иначе , некој да знае каде можам да најдам добар туторијал за правење/поврзување и полнење на бази за андроид и туторијал за Гугл мапи + копчиња :D
Пројди го Notepad туторијалот, најдобар е за почетници.
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Баш така и го направив - пред околу 20мин :)))

Иначе , некој да знае каде можам да најдам добар туторијал за правење/поврзување и полнење на бази за андроид и туторијал за Гугл мапи + копчиња :D
Премногу ти е опширно прашањево. Кажи каква база, локална (креирана во апликацијата или екстернална) или remote? Какви податоци ќе запишуваш?

За UI е лесно, можеш сам да научиш не ти требат за тоа туториал :P
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Премногу ти е опширно прашањево. Кажи каква база, локална (креирана во апликацијата или екстернална) или remote? Какви податоци ќе запишуваш?

За UI е лесно, можеш сам да научиш не ти требат за тоа туториал :P
Чим е почетник, на локална мисли, најосновните работи, креирање база со табели, бришење, апдејт, разни квериња... Туторијалот што му го посочив погоре е повеќе од одличен за тоа што му треба.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
The application Home screen (process com.sonyericsson.homescreen) has stopped unexpectedly. Please try again.

Го добивам овој ерор кога ке пробам да ја уклучам апкикацијата.
Некој со сличен проблем ? некакво решение ?
се работи за sonyericsson xperia x8 so android 2.1
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
The application Home screen (process com.sonyericsson.homescreen) has stopped unexpectedly. Please try again.

Го добивам овој ерор кога ке пробам да ја уклучам апкикацијата.
Некој со сличен проблем ? некакво решение ?
се работи за sonyericsson xperia x8 so android 2.1
Програмираш нешто? Или за некоја апликација се работи?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
не ја правам јас, колега од факс.
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
не ја правам јас, колега од факс.
Читај на линкот подолу.
http://talk.sonyericsson.com/thread/2875
Плус:
Нека проба нека го стави телефонот на debugger-от и нека види на која линија дава force close и каква exception фрла. Исто така прочитав дека ако на телефонот има антивирусна програма (било каква) се дешава овај crash. Постирај Logcat trace-от и кодот што пробува да прави, можда нема никаква врска со линкот погоре, па се работи програмерска грешка, пермисии, пристап до телефонот за кој треба root access и слично...Може се да е.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
40
Поени од реакции
6
Moжеш да ја користиш Eclipse (java) развојната оклоина со plugin за андроид development. Посети ја официјалната страна за android development (http://developer.android.com/) и таму ќе најдиш прирачници и туторијали за подготвување на работната околина Eclipse за android development. Покрај тоа на истата страна можиш да најдиш во Dev Guide табот туторијали за програмирање со графика, bluetooth,wi-fi,usb,widgets,gui и се останато). Исто така ќе забележиш и дека android plugin-от подржува и визуелно програмирање.
 
Член од
11 октомври 2011
Мислења
89
Поени од реакции
107
Благодарам за помошта,ја разгледав но тоа ми изгледа како за студенти кои студираат информатика,но дали има нешто за оние што не се многу упатени во информатика.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
40
Поени од реакции
6
Има и визуелно програмирање онака си додаваш копчиња combo box ова она итн. Друго не ми иди на памет вака сега.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Благодарам за помошта,ја разгледав но тоа ми изгледа како за студенти кои студираат информатика,но дали има нешто за оние што не се многу упатени во информатика.
Нема такво нешто. Ако незнаеш да програмираш, како ќе правиш програми ?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Нека направи некој кајгана форум апликација..ацид ќе плати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom