Android програмирање

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Во денешно време се поголем замав завзема програмирањето на апликации за мобилни телефони.Тоа е така бидејки расте бројот на телефони со оперативни системи, а и цената станува се поприфатлива.Исто така бројот на мобилни телефони е поголем од бројот на компјутери па така потребно е и се поголем број на софтвер за истите.
Една од поинтересните околини за програмирање е open-source базираниот Аndroid.Се базира на Java, каде што е потребно да се инсталира SDK (најпознат е за Eclipse) и тераш. Колку од вас имаат искуство со ова?
Еве еден интересен почетен туторијал од 2 саати .
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ова многу интересна ствар е, мислам дека со тебе едно време гледаме клипови на YouTube за вакви чува. Ако не се лажам, еден тип во Java пиша програм за прелистување на фолдери или нешто така беше, не ми текнува баш :)

Иначе кога сме кај ова, баш денес го гелдав Android оперативнот систем за мобилни телефони од Google кој користи модифицирана верзија на Linux кернел... Ме заинтересира ова чудо, али немав време подетално да прочитам во врска ова... Па ако има некој што има искуство со ова, нека сподели импресии. :)
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Инсталација на SDK-то 20-30 min малку е pain in the ass , али ќе се снајдете
http://developer.android.com/sdk/index.html

Доволно добар туторијал за почеток , има 11-тина епизоди од по 30тина минути:
http://www.xtensivearts.com/2009/07/03/episode-1-getting-started/

Еве наслов на една малку по детална книга , па кој сака , знае како да си ја најде:
Professional Android Application Development

За се останато Google.com
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Момци, денеска заврши VIP Android предизвикот па чисто од радозналост ме интересираше да прашам дали некој од тука учествувал и ако учествувал да се пофали што сработил. :)
Јас лично не учествував затоа што немав некоја посебна идеја, исто така требаше и да се платат $25 за регистрација на Android Market-от... како и да е, еве ќе го скршам мразот со неколку апликации напишани за Android од страна на nozo.mk (дужиш пиво за рекламацијава). :icon_lol:

Еве ги апликациите:


Skopje Taximeter (http://www.appbrain.com/app/com.SkopjeTaximeter)
Aplication which displays the current price in real time while you are driving in taxi.By default in this application is appear tariff for the city Skopje,but there is possibility to change this one for another towns by entering your parametars.
*Next version:English translation,possibility to save and overview driving data
Latest version: 1.0 (for all Android versions)----MKD Denar (http://www.androidzoom.com/android_applications/finance/mkd-denar_jewe.html)
Android Market description

Application which displays evolution chart for the 10 most commonly used foreign currencies in Macedonia.
Features:
-Exchange rates based on daily currency rates.
-Exchange rates history available since 2007 .
-Offline working mode
-Converter from Denar to 10 another currencies and contrary.

Package: com.mkd_denar...па, ако има некој друг да се пофали со некоја апликација нека повели. :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.938
Апликацијата со курсната листа и не е којзнај колку интересна би требало да постојат покомплетни апликации (ништо лично ама јас не би ја зел).
А апликацијата со таксито е јака идеја - ова би требало да се троши низ скопје.

Инаку јас планирав да учествувам ама засега ми е во некоја алфа-зрелост апликацијата, не планирам да се форсирам за натпреваров па најверојатно за некое време ќе одам независно :D
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.128
Во која околина работите ? Мора во Eclipse или може и нешто друго ? И како е попрепорачливо ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.421
Поени од реакции
9.210
кажете некоја идеја за андроид апликација :)
 
Член од
26 ноември 2009
Мислења
89
Поени од реакции
4
кажете некоја идеја за андроид апликација :)
овај квизот како брза географија со двајца играчи е доста интересна работа само има малце поими едно 10 поими се се насе би било интересна апликација брза географија а уште поинтересна да се игра мултиплеер преку вифи или блутуи или онлине уште да знеав да програмирам апликацијава ке ја средев 100% би бил срекен ако некој друг ја изведе.
оваа апликација би била во првита ако е добро средена како што мислам слушајми го зборов доста би била забавна
 

Debel

Велијa
Член од
19 мај 2007
Мислења
58
Поени од реакции
1
Може ли некој да ми каже каде во Скопје може да се најдат книги за Андроид програмирање?
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Може ли некој да ми каже каде во Скопје може да се најдат книги за Андроид програмирање?
Тешко дека ќе најдеш, уште е релативно нова технологија. Симни си од нет или ако веќе сакаш да имаш во печатена верзија нарачај си од Amazon
 
D

dkonevski

Гостин
Ќе има повеќе упатства на македонски јазик на мандроид порталот. Сега има три упатства што се едноставни и се за почетници. Јас лично работам на формирање на такви упатства. http://www.mandroid.mk е сајтот. можете доколку не сте виделе да видите ако нешто ви е од корист.
 
На врв Bottom