Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Напиши во AppGallery moreapps, тука ги има најпознатите апликации...
Автоматски споено мислење:

Дечки што мислите за Harmony оперативниот систем?
Ќе биде ама цената на телефоните треба да им е пониска..
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Како на Huawei да се инсталира Google апликации? Гледав туторијал видео и инсталира некој апликации од APKPURE. Дали преку тоа ќе може да се инсталираат Youtube, Gmail и останати Google апликации? Не сакам да користам некој browser само за да отварам Youtube a да не добивам нотификации за тоа.


Се мислам HUAWEI P SMART 2021 да земам ама ме нервира тоа што нема Google апликации да се инсталира.
 
Последно уредено:

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Zdravo. Kako da instaliram mkd teststura na samsungov. Vo samsung keypad imam da izberam samo 4 opcii (eng, de, fr, e). Nemam opcija da downloadiram poveke. Mi pokazuva samo checking for updates.
Najdov nekoja opcija na google play no ne mi se sigurni za download i site imaat loshi preporaki (reviews)
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Здраво дечки сакам да прашам зошто на Play Store на мојов телефон неможам да ја најдам апликацијава

Call Recorder - Cube ACR, имам
Samsung Galaxy A50 SM-A505FN
кај други телефони послаби од мојот ја има а кај мене не?
Ми треба да ја инсталирам ама не ми да ја дава.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ај мала/голема помош.

Имам Sony Xperia XZ Premium. Го користам нешто повеќе од 3 год. Телефонот е ок, си работи со пристојна брзина, но имам проблем со интернет конекција на моменти. Mobile Data(МД)* е секогаш вклучена. WiFi(ВФ)* само дома, и ретко на работа.
1. Кога ќе се исклучам од ВФ, више него мање пати ми кажува no internet, иако МД е пуштена. Треба да изгасам МД, па да каже дека има LTE+.
2. Понекогаш знае и кога е само на МД, да направи no internet, па повторно да треба off/on да праам и да се врати.
3. Не секогаш покажува LTE+ после еднократно off/on на МД. Може некогаш и 3-4 пати да треба.

Preferred network type = 4G(preferred)/WCDMA/GSM
Automatically select network = ON
APNs = T-mobile MK Internet = ON(и ништо не е менувано) / (mms нема селектирано)


* :D
Со оглед дека освен ова горе, се друго е ОК, не планирам(иако сакам, желба) да менувам телефон. А и како фан на овој бренд, исто како да не постојат у државава за оператори и мобилари.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Има некој начин да се рестартираат избројаните чекори во самата апликација Samsung Healt?
Направив денес бришење дата но при вклучување ми е на 25 чекори кој сум ги направил лажно некогаш. Сакам да ресетирам да биде на 0 па јас да си одобрувам кога да брои чекори.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Zdravo. Kako da instaliram mkd teststura na samsungov. Vo samsung keypad imam da izberam samo 4 opcii (eng, de, fr, e). Nemam opcija da downloadiram poveke. Mi pokazuva samo checking for updates.
Najdov nekoja opcija na google play no ne mi se sigurni za download i site imaat loshi preporaki (reviews)
klikni dolu kade se pišuva postot...i ke ti se otvori tastaturata. Klikni na dugmeto za setting...
20210114_012340.jpg

Posle toa klikni na ,,Languages and types,,....
20210114_012403.jpg


Posle klikni na ,,Menage input languages,,...
20210114_012429.jpg

I pobaraj nadolu kade e makedonski jazik...obično e posle arapskite i kojekakvi jazici i cekiraj go...
20210114_012453.jpg
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво дечки сакам да прашам зошто на Play Store на мојов телефон неможам да ја најдам апликацијава

Call Recorder - Cube ACR, имам
Samsung Galaxy A50 SM-A505FN
кај други телефони послаби од мојот ја има а кај мене не?
Ми треба да ја инсталирам ама не ми да ја дава.
Има бе и не мора баш плеј стоур туку можеш преку самсунг стоур



Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Zdravo. Kako da instaliram mkd teststura na samsungov. Vo samsung keypad imam da izberam samo 4 opcii (eng, de, fr, e). Nemam opcija da downloadiram poveke. Mi pokazuva samo checking for updates.
Najdov nekoja opcija na google play no ne mi se sigurni za download i site imaat loshi preporaki (reviews)
Види таму кај што е обележано и апдејтирај таму и ќе добиете други јазици но тоа зависи од провајдерот и моделот на телефонот


Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Знае некој како преку телефон Android може да се пишe пост текст на Facebook а дел од текстот да може да го направам здебелен (bold).

Пробав на некој сајтови се прави тоа но кирилица не може.
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
на пораки од тмобиле за пропуштени повици не ми дава линк да кликнам и да им се јавам одма,на самсунг а71, додека на хуавеито што го користев до пред малце тоа ми беше овозможено.. некој совет кај да чепнам ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Користам и Yahoo мејл на Gmail апликацијата ама нешто дали сум чепнал и ми го дава како два пати да сум се уклучил. Значи во менито каде што се бира кој мејл да го отвориш два пати ми еден исти. Не Е сега тој мејл го користам и за Youtube. Пробав еден од тие избришав и ми се избриша и на Youtube.

Дали може да се направи да биде само еден?
 

led

Член од
21 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
на пораки од тмобиле за пропуштени повици не ми дава линк да кликнам и да им се јавам одма,на самсунг а71, додека на хуавеито што го користев до пред малце тоа ми беше овозможено.. некој совет кај да чепнам ?
Имас самсунг А 71 каде може да се исклучи известување за симнати апп ? Односно да не добива известување?
 

led

Член од
21 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ne znam dali isto mislime sakam da spustam aplikacija koja ke ja trgnam od ekranot da bide skirena, a vo settings, nostrivikations kade treba da isklucam za da ne ja notira spustenata app. I potoa povorno da go vklucam info app.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom