Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
8 февруари 2021
Мислења
101
Поени од реакции
32
Знам дека еднаш кога чепкав во мобилниот ме прашуваше дали сакам некоја апликација засебно да ја шифрирам.
Сега кога ми треба таа опција никако да ја најдам
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.560
Поени од реакции
22.233
Дечки ми се апдејтираше Хромот, и сеа ми се смени редоследот на новите табови!
Screenshot_20210708_174739_com.android.chrome.jpg

Како да го вратим да ми бидат у редослед еден по еден?
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
874
Поени од реакции
3.418
Да ли може да се користи еден од оние обични евтини USB контролери за играње на игри на Android Box? На пример овој:

 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.854
Поени од реакции
6.996
Да ли може да се користи еден од оние обични евтини USB контролери за играње на игри на Android Box? На пример овој:

Ако може на телевизор со Android tv Os да се уклучи контролер и да се игра игри мислам дека би требало да може и на Android box.

Сепак позајми од некој кој има контролер боцни го во USB приклучокот на Android box уредот и пробај не губиш ништо ако пробаш.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.524
Поени од реакции
908
Би требало да може ама мислам дека тоа од самите апликации се сетира а не од самиот Android телефон. На пример ако користиш emulator за Nintendo игри или слично би требало да има во опции. Предноста е што повеќето Android Box уреди се веќе рутирани па мислам дека не би требало да прави проблем со детектирање на USB контролер. Можеби ќе треба да симнеш некоја апликација од Play Store, незнам.

Јас еднаш пробав да врзам USB Web камера на Android Box уред и ми успеа, ама морав да симнам специјална апликација (камера) од Play Store за да работи.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.802
Поени од реакции
2.896
Да ли може да се користи еден од оние обични евтини USB контролери за играње на игри на Android Box? На пример овој:

Обичните ГејмПадови тешко да пројде на ТВ Бокс бидејќи е дизајниран за ПЦ со драјвери за нив , јас имам безжичен Гејпад пробан на смартфон и на таблет самсунг и пројде лесно и без проблем ќе тера и на ТВ бокс , еве овакви или слични такви што ќе подржува за сите уреди ПЦ,Андроид ,Ајфони и др.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
874
Поени од реакции
3.418
Обичните ГејмПадови тешко да пројде на ТВ Бокс бидејќи е дизајниран за ПЦ со драјвери за нив , јас имам безжичен Гејпад пробан на смартфон и на таблет самсунг и пројде лесно и без проблем ќе тера и на ТВ бокс , еве овакви или слични такви што ќе подржува за сите уреди ПЦ,Андроид ,Ајфони и др.
Знам дека ваквите работат, исто и Xbox контролерот работи, ама не планирам да давам 2000-3000 денари за контролер... Посебно што ќе играм чисто онака да тепам време...
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.854
Поени од реакции
6.996
Постои ли некаква апликација со која може SMS пораките од друг телефон да се гледаат на мојот телефон? Бидејќи телефонот тој не е до мене за да ја видам пораката која ми требаше.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.524
Поени од реакции
908
Мислам не, бидејки SMS ти е врзано на сим картичката која што ја имаш вметнато во телефонот.

Незнам дали со eSIM би работело, дали поддржува тоа таква опција да се гледа од друг уред, и дали нашите мобилни оператори во опште поддржуваат такво нешто.

Знам за T - Mobile USA си имаат они една апликација, вметнуваш број, пишуваш код и се тоа нормално и ти дава да вртиш од друг број и да читаш пораки од друг број, дури и на друг телефон. Кај нас како што знам такво нешто нема.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.854
Поени од реакции
6.996
Мислам не, бидејки SMS ти е врзано на сим картичката која што ја имаш вметнато во телефонот.

Незнам дали со eSIM би работело, дали поддржува тоа таква опција да се гледа од друг уред, и дали нашите мобилни оператори во опште поддржуваат такво нешто.

Знам за T - Mobile USA си имаат они една апликација, вметнуваш број, пишуваш код и се тоа нормално и ти дава да вртиш од друг број и да читаш пораки од друг број, дури и на друг телефон. Кај нас како што знам такво нешто нема.
Ок фала на помошта. Ми требаше заради плаќања некој каде бара код за потврда за плаќањето. Кога сум вадел картичка во банка сум дал друг број наместо мојот не знаејќи дека за некој плаќања бара потврда код која стига на SMS порака кодот. Ќе одам во банката и ќе побарам да го воведат мојот телефонски број наместо другиот.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.060
Поени од реакции
273
Дечки, ја имав активирано RCS функцијата. Ама на грешка ја исклучив и сега никако не можи да се активира. Стои само "Setting up... verifing you number..." и никако не можи да го верифицира бројот. Пробав се што најдов на гугл и никако неќи.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.802
Поени од реакции
2.896
Постои ли некаква апликација со која може SMS пораките од друг телефон да се гледаат на мојот телефон? Бидејќи телефонот тој не е до мене за да ја видам пораката која ми требаше.
Види во СМС порака во самата апликација има сетинзи (нагодувања) за да ја видидш својата порака од друг телефон
Инаку и на мојот телефон е за американски пазар снапдрагон верзија Самсунг 20 Ноте ултра 5Г ми се случувало иси нагодував во самата апликација СМС порака
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.060
Поени од реакции
273
Дечки, дали со ресетирање на network settings, се преинсталираат и некои драјвери или само се ресетираат подесувањата?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.854
Поени од реакции
6.996
Дали постои опција или можеби некоја апликација додаток за Viber и WhatsApp кога некој ти праќа слики да не ти се префрлаат директно во телефон?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
922
Дали постои опција или можеби некоја апликација додаток за Viber и WhatsApp кога некој ти праќа слики да не ти се префрлаат директно во телефон?
Viber-setings-madia and storage и отштиклирај го второто Screenshot_2022-01-23-11-02-43-662_com.viber.voip.jpg

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom