Amazon (официјална тема)

  • Креатор на темата Гоццццце
  • Време на започнување

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.677
Поени од реакции
514
Пратив пратка во странство и ме интересира, пошто не се сеќавам дали ќе стои името на испраќачот на кутијата или нема да стои ништо, некој што има искуство со купување преку интернет може да ми одговори, другите само не си фаќајте сеир и не млатете празна слама
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.843
Што конкретно сакаш да знаеш, не сфатив? :)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.694
Поени од реакции
26.354
Јас ја сфатив, ама не сфаќам што има врска нејзината пратка со „пратка од amazon.com“...
Инаку да, на сите пратки што сум ги добил до сега стои името на испраќачот.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
608
најверојатно подарок испратила на друга адреса, купен од амазон
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.183
Поени од реакции
887
Колку сме назад, ми се плаче :facepalm:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.985
Поени од реакции
2.146
Колку сме назад, ми се плаче :facepalm:

Па добро, САД си е САД. Ако ова некогаш биде одобрено само во САД ќе работи, нема да го има ниту низ другите поразвиени држави. Крсти се таму што воопшто можеме да порачуваме од amazon и eBay за оние што имаат PayPal.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.046
Поени од реакции
359
Има некој искуство кога ќе му ја одложат пратката поради царинирање. Ја тракирав пратката и излегува дека пакетот е стасан во државата но веќе 3 дена очекува расчистувае / клиренс. Ме интересира одкако ќе ги контактираш дали одма ја забрзуваат процедурата или да не ја чекам уште недела дена?
asd.jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Поздрав дечки... Пола од постовиве ги прочитав и само еден успеав да најдам за она мене што ме интересира.
Сакам да порачам книга (стручна литература од медицина) од amazon.com... Книгата е околу 1800 страни и пошто е толкава сакам hardcover да ја земам; Форматот е А4 и тежи 3,2кг или по нивно 7 lbs. Е сеа пошто книгата е нестандардна и кошта ~180$ за испорака ми го бараат она 2,99$ по 1 lbs... Настрана сето тоа, вкупно доаѓа околу 202$ да платам... Сеа пошто видов различни мислења во врска со царината и данокот... Сума сумарум ме интересира колку би платил јас и по кој основ нормално (испораката си е стандардна онаа од 18-32 business days)? Други податоци ако треба пишете. Поздрав и однапред благодарам
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.309
Поени од реакции
1.306
Поздрав дечки... Пола од постовиве ги прочитав и само еден успеав да најдам за она мене што ме интересира.
Сакам да порачам книга (стручна литература од медицина) од amazon.com... Книгата е околу 1800 страни и пошто е толкава сакам hardcover да ја земам; Форматот е А4 и тежи 3,2кг или по нивно 7 lbs. Е сеа пошто книгата е нестандардна и кошта ~180$ за испорака ми го бараат она 2,99$ по 1 lbs... Настрана сето тоа, вкупно доаѓа околу 202$ да платам... Сеа пошто видов различни мислења во врска со царината и данокот... Сума сумарум ме интересира колку би платил јас и по кој основ нормално (испораката си е стандардна онаа од 18-32 business days)? Други податоци ако треба пишете. Поздрав и однапред благодарам
Царина за книги не се плаќа, а данок е 5%, ама досега никојпат за книга не ми наплатиле ддв. А побарај и по други сајтови за книги, може ќе ја најдеш поповолно.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Фала ти moongoses за информацијата... Побарав и на abebooks и некој слични отприлика со цената се тука некаде со тоа што може да е поевтина малце ама затоа шипингот е поскап и обратно... А книгава пошто ќе ми трае цел живот +/- 5 долари или евра не ми менува. Фала ти уште еднаш за информацијата. Доколку има некој со различни искуства нека сподели. Поздрав
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
664
Поени од реакции
207
Ај ако може да ми обајсне некој по пп како да нарачам нешто.Сакав да нарачувам карти за играње (bicycle) па незнам како иде таа работа.Од прилика колку би требало да доплатам.Мислам дека беа накај 4-5 $ еден шпил ама предлагам 2-3 шпила да зеам.И дали само од Америка се нарачува, нема ли тука поблиско за да биде поевтина поштарината. :)
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
1
Здраво. Вака, сакам да нарачам Ајфон 4с од Амазон. Од овие понуди: http://www.amazon.com/gp/offer-listing/B005SSB0YO/ref=sr_1_1_olp?ie=UTF8&qid=1390746056&sr=8-1&keywords=iphone+4s&condition=new втората или третата. Но немам никакво искуство со Амазон. Може да ми пресметате колку ќе ми земат поштарина до Македонија. На едната понуда пишува 10 долари за достава, а на другата пишува бесплатна достава. Сега ме интересира дали бесплатната достава важи за до Македонија, или оваа 10 долари до Македонија ќе биде или се смета според тежината. Ако може да ми одговорите, бидејќи е итно. :unsure: Фала. :)
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
664
Поени од реакции
207
А кај гледате поштарина колку ќе ви земат јас незнам ништо со овој Амазон ?
 
На врв Bottom