Amazon (официјална тема)

  • Креатор на темата Гоццццце
  • Време на започнување

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Не бе се беше во ред , и знам дека и други се жалеа на тоа од поштата ги враќале нешто порачките :toe:
и од тогаш не порачав пак преку амазон.
Епа тогаш не знам шо била работата.Јас до сега имам порачано од американскиот и британскиот Амазон едно 15 пати и секогаш стигвело на време и без враќање на пакетите.само да знајш дека кај Амазон сигурно не била грешката.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Епа тогаш не знам шо била работата.Јас до сега имам порачано од американскиот и британскиот Амазон едно 15 пати и секогаш стигвело на време и без враќање на пакетите.само да знајш дека кај Амазон сигурно не била грешката.
Знам и тие ми кажаја нешто до поштите сигурно беше проблемот , тоа е ама гледам на други им стигнуваат баш ќе порачам пак да видам :)
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
А за музика, филмови и игри плаке ли се царина?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
Не се плаќат.
Се плаќа ако е над 50 еур. Мене за игра ми побараа преку 30 еур царина и данок. Играта чинеше 55еур.

Правилото е, никогаш не порачувај преку ДХЛ, УПС и слични, само International Mail, за да стаса во Пошта. Поштата си има своја шпедиција и царина, така да таму се ќе ти средат и ќе те кошта најефтино.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Се плаќа ако е над 50 еур. Мене за игра ми побараа преку 30 еур царина и данок. Играта чинеше 55еур.

Правилото е, никогаш не порачувај преку ДХЛ, УПС и слични, само International Mail, за да стаса во Пошта. Поштата си има своја шпедиција и царина, така да таму се ќе ти средат и ќе те кошта најефтино.
Море и јас кога порачав две игри 90 евра, International Mail (појма неам како им стигна на овие од FedEx кај нас), ме заебаа и платив 80 евра царина+шпедиција+лежарина.

А пред тоа си имав порачано WoW:TBC две копии, 52-53 евра, не платив. Абе хаос е, како ќе им текне,:nenene: така.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ке им пишам/се јавам во вторник до поштата и до царинската управа да видам што ке кажат за да си знам за во иднина. Да не ми прават некои глупости, царини/даноци да плакам.

појма неам како им стигна на овие од FedEx кај нас
Тоа е најверојатно грешка на тие што ти ја пуштиле пратката.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ке им пишам/се јавам во вторник до поштата и до царинската управа да видам што ке кажат за да си знам за во иднина. Да не ми прават некои глупости, царини/даноци да плакам.



Тоа е најверојатно грешка на тие што ти ја пуштиле пратката.
Не бе брат на пакетот пишуваше International Mail/ Royal Air Mail .
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Книги,ДВД дискови и Протеини се ослободени од царина и над 50 евра.Ако нарачвиш преку ДХЛ и сл. ќе попиеш царина.Со обична пошта немат царина(само плаќаш 183 ден. такса некоја).Знам од искуство.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Еве денеска ми стигна Warcraft: War of the Ancients Trilogy. Порано од очекуваното. Малку е голема, малку повеке... поточно 720 страни. Поштарот ми побара само 100 денари.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132



стигна вчера пратката :helou:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ќе ве прашвав дали сигурно стигнуваат фотоапарати така техника нешто поголемо?
Да не се зафркнам пак :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Ќе ве прашвав дали сигурно стигнуваат фотоапарати така техника нешто поголемо?
Да не се зафркнам пак :)
За Македонија не испраќаат апарати,камери и сл.Така да не се труди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom