Alfa Romeo или Fiat Grande Punto- искуства, совети

Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
Здраво дечки!
Во план сум да купам кола до 2800€. По огласи што гледав некако око ми фаќа Alfa Romeo 147 и Fiat Grande Punto. Е сега совети, искуства, колку кошта одржавање, мани на колите, регистрација, некој да сподели искуство
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Здраво дечки!
Во план сум да купам кола до 2800€. По огласи што гледав некако око ми фаќа Alfa Romeo 147 и Fiat Grande Punto. Е сега совети, искуства, колку кошта одржавање, мани на колите, регистрација, некој да сподели искуство
Grande Punto бензинец 1.4.Далеку поефтино за одржавање од Алфата.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.093
Друже ти пишав и во другата тема, за тие пари 147 тешко дека добра ќе најдеш...инаку цена за одржавање е релативно ако начекаш некоја кола неодржавана од претходниот газда ќе имаш многу трошоци, инаку може и со алфата да поминеш многу поевтино, ако најдеш некој зачувана.

Е проблемот е што зачуваните се обично поскапи од 2800.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Не знам кој кур спамаш сас нови теми кд ти пишасмо милион мислења а на страну што у саму тему разглабамо уназад 100 стране за половни возила до 3000 евра предности и недостатци. Заинтересирај се малце и разлистај некоју страну, не биди мрза.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Јас имам Гранде пунто 2008, 1.4 8V 77ks, ја зедов пред некој месец и му направив голем сервис, значи ребрасти, водна пумпа, масло 5w40, сите филтри за околу 10 000денари со работна рака. Исто регистрација мислам дека е околу 10 000денари. Моментално со околу 2500 км поминато имам просечна потрошувашка од 7.3l (се вози доста во град). На отворено потрошувачката по борд компјутер е околу 5.2-5-5 со нормално возење.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.725
Поени од реакции
9.837
Здраво дечки!
Во план сум да купам кола до 2800€. По огласи што гледав некако око ми фаќа Alfa Romeo 147 и Fiat Grande Punto. Е сега совети, искуства, колку кошта одржавање, мани на колите, регистрација, некој да сподели искуство
За пунто незнам,мада доста заедничко имаат..а алфа 147 имам 3 и пол години така да што те интересира можам да ти кажам,ама по ПП пошто тука многу експерти има :)
Автоматски споено мислење:

Друже ти пишав и во другата тема, за тие пари 147 тешко дека добра ќе најдеш...инаку цена за одржавање е релативно ако начекаш некоја кола неодржавана од претходниот газда ќе имаш многу трошоци, инаку може и со алфата да поминеш многу поевтино, ако најдеш некој зачувана.

Е проблемот е што зачуваните се обично поскапи од 2800.
А за колку пари ќе најде добра? Мојата си е ок и вреди околу 3к..толку е реално...колку да барам за кола 14 г. стара кога сите се горе доле таа цена?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
јас не се плашам од ,,експертите,, и ќе го пишам мојот став-јас 2 години барав добра Алфа 147, и нормално не е така лесно да се најде очуван примерок. барав и низ Италија, Аврстија, и најмногу Швајцарија)по интернет...а на л.м. пријатели мои ги гледаа), и на крај среќата ме послужи да најдам овде доста очувана кола

не е мала шансатра да се најди очувана Алфа, бидејќи на запад овие коли не го земаат да им тепаат километри, туку ги купувуваат вљубеници во Алфи, и ги пазат колите повеќе од сопругите

Би ти препорачал ако веќе се одлучиш за Алфа, додај уште најмалку таузенка и купуј од Швицарска на Аутоскаут 24
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.093
За пунто незнам,мада доста заедничко имаат..а алфа 147 имам 3 и пол години така да што те интересира можам да ти кажам,ама по ПП пошто тука многу експерти има :)
Автоматски споено мислење:



А за колку пари ќе најде добра? Мојата си е ок и вреди околу 3к..толку е реално...колку да барам за кола 14 г. стара кога сите се горе доле таа цена?

Друже ти ја имаш и викаш така...инаку алфи 147 има и за 2500 евра, ај нека купи таква или па продај му ја ти твојата за 2500 ако не...да не се заебаваме, за 147 да ја држиш во тип топ кондиција малку треба да го отвориш кесето. Проблемот е што не се сите газди на алфа спремни тоа да го направат, особено не во МК.


Алфи во мк покрај мераклии возат и бајо мој типци, со адибас тренерки-шушкавец, алкоси кој веруваат дека ако не пиеш мора да си наркоман, ланци позлатени од пола кило, тетоважа со кинески букви шо не знај ни сам шо значат...значи сфаќаш шо зборам.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.725
Поени од реакции
9.837
Друже ти ја имаш и викаш така...инаку алфи 147 има и за 2500 евра, ај нека купи таква или па продај му ја ти твојата за 2500 ако не...да не се заебаваме, за 147 да ја држиш во тип топ кондиција малку треба да го отвориш кесето. Проблемот е што не се сите газди на алфа спремни тоа да го направат, особено не во МК.


Алфи во мк покрај мераклии возат и бајо мој типци, со адибас тренерки-шушкавец, алкоси кој веруваат дека ако не пиеш мора да си наркоман, ланци позлатени од пола кило, тетоважа со кинески букви шо не знај ни сам шо значат...значи сфаќаш шо зборам.
Незнам дали си поседувал Алфа,ама воопшто не е поскапо за одржување од да речеме Фиат,освен за предница мада и тоа не е ништо страшно..И алфа не возат само мафијаши и наркомани бе..што ти е кој филм си гледал :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Ne e skapo.....toa sto sum prašal gorno rameno, toa koe strada poveke e 1900 denari, greač sum kupil 500 denari....filter za nafta 450.....set so kaiši 3900, pumpa 1400...
Neznam što e tuka skapo
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.093
Незнам дали си поседувал Алфа,ама воопшто не е поскапо за одржување од да речеме Фиат,освен за предница мада и тоа не е ништо страшно..И алфа не возат само мафијаши и наркомани бе..што ти е кој филм си гледал :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Не разбра шо сакав да кажам ама тоа е ајде...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom